fbpx
Czytasz właśnie
Jak wybrać rasę psa

Jak wybrać rasę psa

Jak wybrać rasę psa
5/5 (1)

Polacy znani są zagranicą ze swojego zamiłowania do psów. Obcokrajowcy, przyjeżdżając do Polski, z reguły od razu zauważają w jak wielu domach razem z ludźmi mieszkają czworonogi. Wiele osób ma już psa, wiele planuje zakup lub adopcję ze schroniska. Decyzja odnośnie zwierzaka zawsze powinna być przemyślana i podjęta w odpowiedzialny sposób, a jeśli planujemy konkretną rasę, warto wybrać taką, której wymagania będą najbardziej zbliżone do naszych możliwości, osobowości i prowadzonego stylu życia. Decydując się na psa rasowego, warto wiedzieć jak wybrać rasę psa.

Jak wybrać rasę psa – film Full HD

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale: Jak wybrać rasę psa YouTube

Posiadanie psa wiąże się z kilku-, a nawet kilkunastoletnimi obowiązkami, dlatego decyzja o jego pojawieniu się w naszym domu nie może być podejmowana pod wpływem emocji i impulsu. Nie ma rasy psa jednoznacznie dopasowanej do danego typu osobowości i aktywności człowieka. Wybierając określoną rasę, należy rozważyć wiele czynników, które pozwolą wybrać nam idealnego psa.

Hodowla, aukcje czy schronisko

Aby mieć pewność, że pies pochodzi ze sprawdzonego źródła, najlepiej wybrać znaną, polecaną hodowlę i hodowcę cieszącego się dobrą reputacją. Psy sprzedawane na aukcjach internetowych, giełdach i targowiskach pochodzą często od nierzetelnych sprzedawców, którzy przetrzymują zwierzęta w bardzo złych warunkach i nie zapewniają im odpowiedniego traktowania, znacznie częściej mogą też być dotknięte chorobami i wrodzonymi wadami. Z kolei adopcja psa ze schroniska oznacza z kolei wybór zwierzęcia z pewnym bagażem doświadczeń, wobec którego będzie należało wykazać się podwójną cierpliwością i okazać mu wiele miłości.

Znajdź właścicieli danej rasy

Rozważając konkretną rasę psa, warto porozmawiać z osobami, które są już właścicielami takiego zwierzęcia. Można też zasięgnąć rady weterynarza oraz zapytać o zdanie hodowców i treserów albo zasięgnąć informacji podczas wystawy psów.

Dopasuj rasę psa do swoich potrzeb

Zobacz też
Pies dla alergika

Charakter człowieka i styl życia oraz indywidualne preferencje są wyznacznikami, którymi należy się kierować, wybierając rasę psa. Przed podjęciem decyzji jaką rasę psa wybrać warto rozważyć podstawowe czynniki, które pomogą zadecydować o tym, jakiej rasy będzie nowy pies.

  1. Koszt przed zakupem psa należy zastanowić się nie tylko nad jego ceną, ale całkowitym kosztem utrzymania, na który składa się pokarm, środki czystości, akcesoria do pielęgnacji, leki i wybrać rasę, na której utrzymanie można sobie pozwolić.
  2. Wielkość psa – duży metraż mieszkania lub domu, możliwość wypuszczenia psa na podwórko lub wyprowadzania na spacer do pobliskiego parku, lasu czy na łąkę pozwalają na posiadanie dużego psa, choć nie wszystkie „duże” rasy (np. dogi niemieckie) wymagają dużej przestrzeni, po której pies może biegać, a nie każda „mała” rasa (np. psy myśliwskie tj. jamnik) nada się do niewielkiego mieszkania.
  3. Gubienie sierści – miłośnikom czystości i porządku może przeszkadzać nadmierne gubienie sierści przez psa (golden retrievery, mopsy i dalmatyńczyki gubią najwięcej sierści) i konieczność jego codziennego szczotkowania (husky, malamuty). Osoby pracujące zawodowo, poświęcające dużo czasu swojej pracy, powinny wybierać rasy psów gubiące najmniej sierści.
  4. Podejście do dzieci – choć jest to indywidualna cecha danego psa i kwestia jego wychowania oraz nauki dziecka na temat odpowiedniego podejścia do zwierząt, niektóre rasy nie nadają się do kontaktu z dziećmi. Kiedy w domu mieszka dziecko, absolutnie nie wolno decydować się na agresywne rasy psów (np. pitbull, doberman, bullterrier) oraz te przeznaczone do polowań czy np. psy pasterskie, które mogą „podszczypywać” dziecko w trakcie zabawy.
  5. Posłuszeństwo i podatność na tresurę – niektóre rasy, zwłaszcza te przeznaczone do pracy z człowiekiem (husky, labradory, owczarki niemieckie) charakteryzuje duże posłuszeństwo i podatność na tresurę. Warto wybrać jedną z takich ras, jeśli pies ma wykonywać więcej niż tylko standardowe komendy lub kiedy nie mamy wystarczająco dużo cierpliwości na długotrwałą tresurę lub skorzystanie z usług profesjonalnego tresera.
  6. Przyjazność – jeśli pies ma przebywać z innymi zwierzętami różnych gatunków, najlepiej wybrać rasę, która nie ma problemu z akceptacją innych osobników we własnym stadzie.
  7. Aktywność – osoby aktywne, uprawiające intensywnie sport mogą wybrać rasy psów lubiących ruch (np. labrador, border collie, beaggle). Takie psy wymagają sporo uwagi i poświęconego na trening i zabawy czasu. Typ „kanapowy” powinien zdecydować się na psa „leniucha”, z którym będzie mógł spędzać czas czytając książkę w fotelu lub oglądając telewizję.
  8. Czujność – niektóre rasy psów zostały stworzone do stróżowania i warto wybrać je do pilnowania, np. dużych posesji. Część psów (nawet tych mniejszych), ze względu na swoją czujność może pełnić rolę tzw. psów „alarmowych”.
  9. Tęsknota wiele ras psów (np. labradory, chihuahua) cierpią z powodu długotrwałej rozłąki czy nudy, dlatego nie nadają się na towarzyszy samotnych, zapracowanych osób, które powinny zdecydować się na inne rasy lub całkowicie zrezygnować z psa, np. na rzecz kota.
  10. Przebywanie poza domem – niektóre psy (np. nowofundlandy, husky czy malamuty) bezproblemowo znoszą przebywanie przez dłuższy czas poza domem, w tym także spanie. Inne rasy nadają się z kolei wyłącznie do mieszkania, dlatego przy wyborze warto kierować się możliwością zapewnienia psu całodobowego, ciepłego schronienia.
  11. Przystosowanie do danego klimatu – wiąże się częściowo z przebywaniem poza domem. Niektóre rasy psów zostały wyhodowane w zimnych, inne – w ciepłych warunkach. Psy „zimowe” ciężko znoszą upały, a psy pochodzące z cieplejszego klimatu nie zawsze radzą sobie w warunkach polskiej zimy.
  12. Doświadczenie – wychowywanie niektórych ras psów nie jest wskazane dla osób początkujących, dlatego pierwszy pies powinien być rasy podatnej na tresurę i łatwej do ułożenia.
  13. Genetyczne problemy ze zdrowiem – wybierając rasę psa, należy przygotować się na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych związanych ściśle z daną rasą (psy-miniaturki mają słabe kości, labradory i nowofundlandy mogą cierpieć na dysplazję stawu biodrowego, niektóre rasy mają problemy skórne i ropiejące oczy).
  14. Predyspozycje rasy – rasy psów zostały stworzone i wyselekcjonowane do określonych celów, z czym wiążą się ich charakterystyczne predyzpozycje oraz przeciwskazania. Psy myśliwskie sprawdzą się jako towarzysze polowań, ale przekopią przydomowy ogródek. Labradory świetnie aportują i uwielbiają pływać, ale źle znoszą samotność i brak ruchu, a yorkshire terriery, choć małe i „salonowe”, pierwotnie zostały wyhodowane do polowania na szczury.
  15. Alergia – osoby cierpiące z powodu uczulenia na psią sierść powinny rozważyć wybór ras psów „hipoalergicznych”, których sierść z minimalnym prawdopodobieństwem wywołuje reakcję alergiczną. Najpopularniejsze rasy dla alergików to pudle, bichon frise i bedlington terrier, choć wiele osób poleca też modne w Polsce yorkshire terriery.

Wychowanie psa

Powinno rozpocząć się od momentu przybycia psa do nowego domu. Dobre wychowanie kształtuje charakter psa i wpływa na jego interakcje z otoczeniem. Wychowując psa, należy zapoznać się ze sposobem postrzegania przez niego świata i unikać podstawowych błędów wychowawczych.

Konsultacja merytoryczna
Norbert Koziar, ratownik WOPR pracujący z psami, członek fundacji „Psi Ratownicy„, organizator dogoterapii, na co dzień właściciel Azy (nowofundland), Belki (labrador retriever) i Kofika (yorkshire terrier).

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Zobacz komentarze (1)
  • Ciekawy wywiad. Wprawdzie ja to wszystko wiem,gdyż uwielbiam zwierzęta, ale dla laików naprawdę bardzo dobre porady. Cenne uwagi i informacje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom