Migdałowiec czyli ciasto śmietankowe z kremem budyniowym i słodką, chrupką, migdałowo-karmelową skórką. Nieskomplikowane ciasto migdałowiec, odrobinę pracochłonne, za to eleganckie i bardzo smaczne.
2szklanki mąkiprzesiana; najlepszy rezultat da mąka tortowa typu 400-450; niski indeks glikemiczny zapewni mąka orkiszowa typ 630
2łyżeczki proszku do pieczenia
Wierzch
200gpłatków migdałowych
¾szklanki cukru
¼szklanki mleka
150gmasła¾ kostki
Krem z budyniu
500mlmleka
3łyżki mąki pszennej
3łyżki mąki ziemniaczanej
2-4łyżki cukru waniliowego
200gmasła1 kostka
Instrukcje
Budyń na krem
Z całości mleka odlewam 1 szklankę i dodaję do niej cukier, wanilię oraz mąki i bardzo dokładnie mieszam, rozcierając ewentualne grudki.
Pozostałe mleko zagotowuję.
Kiedy tylko mleko w rondelku zacznie bulgotać, dolewam mieszankę mleka, mąki, cukru i wanilii, cały czas dokładnie i bardzo intensywnie mieszając i znów zagotowuję.
Zmniejszam ogień i nadal, powoli, cały czas mieszając intensywnie i rozcierając ewentualne grudki, gotuję budyń aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
Końcówkę gotowania, kiedy masa zaczyna gęstnieć, można przeprowadzić przy wyłączonym palniku, unosząc nad nim rondel i bardzo mocno mieszając gęsty budyń.
Odstawiam budyń do wystudzenia w temperaturze pokojowej (nie wolno go chłodzić w lodówce!). Konsystencja budyniu na krem budyniowy powinna być gęsta – najlepiej, jeśli po wystudzeniu staje w nim łyżka, a całość nie wylewa się z rondelka po obróceniu go do góry dnem.
Ciasto
Jajka ucieram z cukrem na puszysty kogel-mogel.
Dodaję pozostałe składniki na ciasto i miksuję na dużych obrotach miksera do uzyskania gładkiej, lejącej konsystencji.
Przelewam ciasto na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia lub wysmarowaną tłuszczem i wysypaną mąką, bułką tartą lub kaszą manną i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 °C na ok. 25-30 minut, aż do delikatnego zrumienienia wierzchu.
W trakcie pieczenia nie otwieram piekarnika, a po upieczeniu od razu wyjmuję blaszkę, studzę na kratce i przekrawam ciasto na dwa równe placki o wymiarach 17,5 × 25 cm.UWAGA: Jeśli ciasto nie będzie przekładane kremem, można nie przekrawać placków, a wierzchnią warstwę migdałową wylać na całą powierzchnię i zapiec.
Skórka migdałowa
Wszystkie składniki na wierzchnią warstwę migdałową podgrzewam mocno na patelni, aż do roztopienia masła i cukru i lekkiego zgęstnienia.
Wylewam masę na wierzch jednego placka, zabezpieczając jego boki przed rozlaniem. Wstawiam ciasto do piekarnika nagrzanego do 220 °C na około 20 minut do delikatnego przypieczenia wierzchniej warstwy migdałowej.UWAGA: Jeśli migdały przypiekają się zbyt szybko, ciasto wyjmuję z piekarnika wcześniej. Jeśli warstwa migdałowa przypieka się nierównomiernie, należy przestawić blaszkę w piekarniku w trakcie pieczenia.
Krem z budyniem
Kiedy ciasto jest całkowicie wystudzone, można przygotować krem budyniowy. Masło o temperaturze pokojowej ucieram na puszysty krem, na wysokich obrotach miksera.
Po jednej łyżce dodaję do masła wystudzony budyń, za każdym razem rozmiksowując całość na średnich obrotach miksera.
Składanie ciasta
Placek upieczony bez migdałów smaruję kremem, przykrywam drugim plackiem z wierzchnią warstwą migdałową, delikatnie dociskam.
Wstawiam migdałowiec do lodówki lub w inne, chłodne miejsce, do stężenia kremu, na ok. 2 godziny.
Migdałowiec bezglutenowy - zamiast mąki pszennej do ciasta wykorzystujemy uniwersalną mąkę bezglutenową, a na krem gotujemy budyń bezglutenowy.Migdałowiec bez jajek - każde 1 jajko trzeba zastąpić 1 łyżką zmielonego siemienia lnianego, zalanego 2-3 łyżkami gorącej wody i odstawionego do nasiąknięcia i wystudzenia lub 1 połówką banana rozgniecionego dokładnie widelcem (dodając banana, można zmniejszyć o kilka łyżek ilość cukru w masie).Przydatne poradniki:
Jak zrobić budyń z innego rodzaju mleka lub bez mąki