Pierogi z jagodami - przepis na pierogi z dodatkiem jagód oraz, opcjonalnie, twarożku z cukrem, cynamonem lub skórką z cytryny i wanilią, na cieście maślankowym. Najlepsze pierogi z jagodami, delikatne i pyszne.
1-2szklanki maślankilub 1 szklanka letniej albo wrzącej wody
szczypta soli
Farsz
½-1kgjagódw zależności od tego czy dodajemy inne składniki do farszu; opłukane delikatnie w zimnej wodzie, odcedzone na durszlaku; można użyć mrożonych
2-4łyżki śmietany, maślanki lub jogurtu naturalnego
½kgtwaroguopcjonalnie; gęsty, zmielony w maszynce lub ugnieciony widelcem
5-10łyżek cukruopcjonalnie; można zastąpić cukrem waniliowym, miodem lub ksylitolem
1łyżeczka cynamonuopcjonalnie
3łyżki skórki startej z cytrynyopcjonalnie; cytryna wcześniej wyszorowana i sparzona
Do dekoracji
cukier puder i/lub cynamon
świeża mięta
kilka świeżych lub mrożonych jagód w całości
jogurt naturalny lub śmietana
Instrukcje
Z przesianej mąki, soli i maślanki lub wody zagniatamy ciasto przez ok. 10 minut.
Jeśli poza jagodami dodajemy do nadzienia inne składniki, wszystko razem należy delikatnie wymieszać w misce.
Dzielimy ciasto na kilka części i wałkujemy.
Odpowiednie wałkowanie to duża część sukcesu. Podczas wałkowania stolnicę i wierzch ciasta należy podsypywać mąką. Wałkujemy na grubość ok. 1-2 mm i zaczynamy, za pomocą szklanki, wycinać kółka w cieście.
Każde kółko z ciasta leżące na stolnicy jest suche z wierzchu i wilgotne od spodu. Dlatego przed nałożeniem farszu każde kółko, które bierzemy do ręki, obracamy spodem do góry – w ten sposób łatwiej nam będzie kleić.
Elastyczne ciasto zapewne zdąży się skurczyć po rozwałkowaniu, dlatego każde kółko przed sklejaniem możemy lekko rozciągnąć.
Delikatnie posypujemy palec wskazujący i kciuk mąką, nakładamy łyżeczką farsz (lepiej mniej niż więcej) na ciasto, składamy kółko na pół i rozpoczynamy klejenie.
Cała sztuka polega na tym, żeby skleić ciasto, nie zahaczając o farsz. W przeciwnym razie pierogi rozkleją się w trakcie gotowania.
Klejenie zaczynamy od czubka w kierunku jednego, a potem drugiego brzegu pieroga. Polecam na wszelki wypadek docisnąć jeszcze raz miejsce sklejenia przed odłożeniem pieroga. Możemy pobawić się w fantazyjnie posklejane wzorki, dognieść sklejony brzeg widelcem. Sklejony brzeg powinien mieć szerokość ok. 1 cm.
Każdy pierożek po sklejeniu układamy na suchej ściereczce lub lekko omączonej stolnicy (z wierzchu można przykryć pierogi ściereczką, jeśli lepimy i gotujemy większe partie i nie chcemy, żeby obeschły), a w międzyczasie zagotowujemy w dużym garnku posłodzoną (pierogi na słodko) lub posoloną (na wytrawnie) wodę (1 łyżeczka na 1 litr wody).
Pierogi wrzucamy delikatnie (albo każdy po kolei, albo za pomocą durszlaku) do wrzącej wody, delikatnie mieszamy, żeby nie przykleiły się do dna, przykrywamy garnek pokrywką i zagotowujemy przez chwilę, aż wypłyną na powierzchnię.
Wyjmujemy przy pomocy durszlaku, jednocześnie odcedzając z wody, kładziemy na talerzu i delikatnie polewamy oliwą, tłuszczem roślinnym lub stopionym masłem i opcjonalnie dekorujemy śmietaną i miętą oraz posypujemy cukrem pudrem.