800gtwarogutłusty, biały ser o zbitej konsystencji; dwukrotnie zmielony w maszynce do mięsa
3żółtkaopcjonalnie
3-6łyżek jogurtuopcjonalnie; jeśli twaróg jest suchy i sypki
3-6łyżek kaszy manny, bułki tartej lub mąki jaglanejopcjonalnie; jeśli twaróg jest wilgotny i kleisty
Dodatki do farszu wytrawne - do wyboru
½łyżeczki soliopcjonalnie
½łyżeczki pieprzuopcjonalnie; zmielony
Dodatki do farszu słodkie - do wyboru
4łyżki cukruopcjonalnie; polecam zastąpić klasyczny cukier biały cukrem brzozowym czyli ksylitolem - ma mniej kalorii; można też posłodzić ser syropem z agawy lub miodem, albo zmielić do masy 1 dojrzałego banana, który całkowicie zastąpi cukier
miąższ z 1 laski waniliiopcjonalnie; lub 1 łyżka ekstraktu z wanilii; można zastąpić 1 łyżeczką cynamonu
Do polania
jogurt
Instrukcje
Farsz
Twaróg mielę w maszynce o drobnych oczkach 1-2 razy.
Dokładam słodkie lub wytrawne dodatki i mieszam farsz za pomocą łyżki. Jeśli po posłodzeniu i wymieszaniu jest zbyt suchy i sypki, dodaję jogurt. Jeśli zbyt wilgotny, dosypuję kaszę lub bułkę tartą.
Ciasto
Składniki na ciasto wyrabiam przez 10 minut, intensywnie zagniatając. W razie potrzeby konsystencję ciasta można regulować dodatkową mąką lub jogurtem. Na początku wyrabiania ciasto może się wydawać zbyt gęste, ale z dolewaniem jogurtu warto chwilę poczekać i najpierw dłużej pozagniatać.
Wałkuję ciasto bardzo cienko (niemal przezroczyste) na omączonej stolnicy, podsypując delikatnie mąką w trakcie wałkowania.
Lepienie pierogów
Wycinam krążki z ciasta za pomocą szklanki, delikatnie rozciągam każdy w palcach przed nałożeniem farszu.
Nakładam farsz łyżeczką na bardziej wilgotną stronę ciasta i sklejam omączonymi palcami, od środka ku brzegom.
Gotowanie pierogów
Przykrywam pierogi ściereczką (nie obeschną), następnie partiami gotuję w osolonej wodzie (wkładam do gotującej wody ostrożnie, za pomocą drewnianej łyżki, następnie delikatnie mieszam, żeby nie przylepiły się do dna).
Gotuję do momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody. Odcedzam za pomocą durszlaka i przekładam masłem lub oliwą, następnie polewam jogurtem i serwuję. Można też przelać ugotowane pierogi zimną wodą, wystudzić i zamrozić.
Najlepszy do pierogów jest typ mąki 550, ale można wykorzystać też mąkę tortową typu 450. Najbardziej pożywne pierogi przygotowuje się z mąki orkiszowej typu 630.Pierogi z serem można też podawać z dekoracją z owoców, np. truskawek, malin czy borówek. Świetnie będzie z nimi kontrastował sos cytrynowy lub pomarańczowy - to może być sos angielski na żółtkach lub po prostu jogurt wymieszany z sokiem wyciśniętym ze świeżych owoców lub zmiksowany z nimi.Pierogi z serem bezglutenowe - do ewentualnego zagęszczenia sera nie wykorzystujemy kaszy manny i bułki tartej, a ciasto przygotowujemy z mąki bezglutenowej Przydatne poradniki: