Pierogi z soczewicą z dodatkiem cebuli i czosnku lub imbiru, doprawione świeżymi ziołami lub korzennymi przyprawami. Wegańskie pierogi z farszem z soczewicy na pyszny obiad.
Czas przygotowania: 1 godzinagodzina30 minutyminuty
Czas gotowania: 30 minutyminuty
Łączny czas: 2 godzinygodziny
Rodzaj: Danie główne
Kuchnia: Polska
Słowo kluczowe: pierogi soczewicowe, pierogi z farszem z soczewicy, pierogi z soczewicą
Servings: 100pierogów (ok.)
Calories: 46kcal
Author: Dorota Kamińska
Składniki
Zaparzane ciasto na pierogi
3szklankimąkinajlepsza będzie pszenna luksusowa, typ 550
1łyżeczkasoli
1szklankawodymożna zastąpić mlekiem roślinnym; jeśli ciasto jest mało elastyczne po wyrobieniu, można stopniowo dodawać więcej wody w razie potrzeby
Farsz z soczewicy
500gsoczewicyo dowolnym kolorze
3cebuleduże; drobno posiekane
300gtofuugniecione widelcem lub bardzo drobno rozkruszone; można zastąpić dodatkową soczewicą (150 g)
3łyżkipłatków drożdżowych nieaktywnychopcjonalnie, dla podbicia smaku
2ząbkiczosnkudrobno posiekany; można zastąpić 2 cm korzenia imbiru (obrany i drobno posiekany) lub wymieszać imbir z czosnkiem
½łyżeczkikurkumy
½łyżeczkikuminukminek rzymski
1szczyptachili
1łyżeczkasuszonej kolendryziarnista, rozgnieciona w moździerzu; można zastąpić świeżą kolendrą lub natką pietruszki w podwójnej ilości
4łyżkisoku z limonki lub cytrynyopcjonalnie
½ szklankioleju
sól, pieprz
Instrukcje
Soczewicę gotuję do miękkości, żeby można ją było rozdusić widelcem.
Cebulę wrzucam na zimny olej i posypuję solą. Smażę na średnim ogniu na złoto-brązowy kolor. Pod koniec smażenia robię dodatkowe miejsce na patelni i dodaję czosnek/imbir na ostatnie 2 minuty.UWAGA: nie mieszam czosnku/imbiru z cebulą!
Ciasto
Mąkę przesiewam do miski lub na stolnicę, na środku kopca tworzę wgłębienie.
Sól rozpuszczam w wodzie lub mleku.
Zalewam gorącą wodą lub mlekiem mąkę, cały czas mieszając łyżką i nasypując suchą mąkę z boków do wilgotnego środka. Odstawiam do wystudzenia.
Ciasto powinno być miękkie i elastyczne, konsystencję można regulować dosypując niewielką ilość mąki lub dolewając niewielką ilość wody. Do uzyskania dobrej konsystencji ciasta potrzeba 10 minut wyrabiania.
Zamykam ciasto szczelnie w pojemniku lub owijam folią spożywczą i odstawiam do lodówki na czas mieszania farszu.
Farsz
Ugotowaną soczewicę rozgniatam widelcem, praską do ziemniaków lub miksuję w blenderze. W farszu mogą pozostać grudki lub można zmielić do gładkiej konsystencji - według upodobań.
Do soczewicy dodaję 3 łyżki zezłoconej cebuli oraz cały zeszklony czosnek i imbir.
Dokładam pozostałe składniki farszu i mieszam całość, doprawiając do smaku solą i pieprzem.
Wałkowanie ciasta
Odpowiednie wałkowanie to duża część sukcesu. Podczas wałkowania stolnicę i wierzch ciasta należy podsypywać mąką. Wałkuję na grubość ok. 1-2 mm i zaczynam, za pomocą szklanki, wycinać kółka w cieście.
Lepienie pierogów
Każde kółko z ciasta leżące na stolnicy jest suche z wierzchu i wilgotne od spodu. Dlatego przed nałożeniem farszu każde kółko, które biorę do ręki, obracam spodem do góry. W ten sposób łatwiej będzie kleić pierogi.
Elastyczne ciasto zapewne zdąży się skurczyć po rozwałkowaniu, dlatego każde kółko przed sklejaniem można lekko rozciągnąć. Najpierw delikatnie posypuję palec wskazujący i kciuk mąką, następnie nakładam łyżeczką farsz (lepiej mniej niż więcej) na ciasto.
Wyrównuję powierzchnię farszu na cieście, dzięki temu w środku nie będzie zbyt dużo powietrza po sklejeniu. Składam kółko na pół i rozpoczynam klejenie.
Cała sztuka polega na tym, żeby skleić ciasto, nie zahaczając o farsz. W przeciwnym razie pierogi rozkleją się w trakcie gotowania.Klejenie zaczynam od czubka w kierunku jednego, a potem drugiego brzegu pieroga. Polecam na wszelki wypadek docisnąć jeszcze raz miejsce sklejenia przed odłożeniem pieroga.Można pobawić się w fantazyjnie posklejane wzorki, dognieść sklejony brzeg widelcem. Sklejony brzeg powinien mieć szerokość ok. 1 cm.
Gotowanie
Każdy pierożek po sklejeniu układam na suchej ściereczce lub lekko omączonej stolnicy (z wierzchu można przykryć pierogi ściereczką, jeśli lepię i gotuję większą partię i nie chcę, żeby obeschły), a w międzyczasie zagotowuję w dużym garnku posoloną wodę (1 łyżeczka soli na 1 litr wody).
Pierogi wrzucam ostrożnie (albo każdy po kolei, albo za pomocą durszlaka) do wrzącej wody, delikatnie mieszam, żeby nie przykleiły się do dna i zagotowuję przez chwilę, aż wypłyną na powierzchnię.
Wyjmuję przy pomocy durszlaka, jednocześnie odcedzając z wody.
Serwowanie
Kładę pierogi na talerz i delikatnie polewam olejem z przesmażoną cebulką.