Choć u nas uchodzą za rarytas, bliny z kawiorem, w Rosji są bardzo prostą i powszechną potrawą. Wywodzą się z ubogiej, ludowej kuchni, skąd na carskie stoły zawędrowały w towarzystwie wykwintnych dodatków. Choć w Rosji byłam tylko „przelotem”, na moskiewskim lotnisku nie mogłam nie spróbować jak smakują. Pomimo że te smażone na bazie mąki pszennej nie należały do klasyki rosyjskiej kuchni, przypadły mi do gustu. Zobaczcie jak zrobić bliny z kawiorem i śmietaną.
Zobacz też: Najlepsze przepisy kuchni rosyjskiej
Ile domów, tyle receptur na ciasto, podobnie jak w przypadku naleśników, które można zrobić praktycznie z każdej mieszanki mąki. Klasycznie bliny to placuszki lub nieco cieńsze naleśniki przygotowywane z ciasta z mąki gryczanej wymieszanej z pszenną lub żytnią. Przed smażeniem masa wyrasta, a potem pulchnieje podczas smażenia na tłuszczu dzięki dodatkowi drożdży.
Bliny gryczano-żytnie czy pszenne?
Moje bliny z kawiorem przygotowałam z ciasta gryczano-żytniego. Te z dodatkiem mąki pszennej będą lżejsze i bardziej puszyste, ze względu na więcej glutenu. W wersji bezglutenowej można je usmażyć ciasta wyłącznie z mąki gryczanej. Sprawdziłam, również są smaczne, chociaż część z Was może potrzebować nieco się przestawić, jeśli dotychczas jedliście jedynie wypieki z jasnej mąki.
W Rosji jada się bliny przez cały rok, choć tradycyjnie podaje się je z okazji Ostatków. Są daniem symbolicznym. Dawniej wystawiano je na parapetach domów dla pielgrzymów, a dziś podaje się je np. matkom po porodzie oraz… na stypach. Pasują do nich przeróżne dodatki! Spróbujcie wykorzystać kawałki gotowanej lub wędzonej ryby, słodkie owoce, mięso, sery…
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto na bliny
- 1½ szklanki mąki gryczanej
- ½ szklanki mąki pszennej lub żytniej (w wersji bezglutenowej można w całości wykorzystać mąkę gryczaną lub zastąpić mąkę pszenną uniwersalną mieszanką bezglutenową)
- 25 g świeżych drożdży
- 1 szklanka mleka (o temperaturze pokojowej; można zastąpić jogurtem naturalnym, maślanką, kefirem)
- 2 jajka
- szczypta soli
- 1 łyżeczka cukru
- 5 łyżek stopionego masła
- olej do smażenia
Dodatki
- 1 słoiczek czarnego kawioru (ok. 100 ml)
- 1 słoiczek ikry łososia (ok. 100 ml)
- kwaśna śmietana 12% (w lżejszej i zdrowszej wersji polecam zastąpić gęstym jogurtem naturalnym, np. greckim)
- sok z cytryny (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
Ciasto na bliny
- Drożdże rozcieram z cukrem oraz kilkoma łyżkami podgrzanego (ale nie gorącego!) mleka (lub jogurtu, kefiru, maślanki).
- Dodaję do drożdży mąkę pszenną lub żytnią (albo gryczaną lub bezglutenową), przykrywam ściereczką i odstawiam na ok. 15 minut, w ciepłe miejsce, bez przeciągów, do zabąbelkowania i podrośnięcia.
- Do większej miski przesiewam pozostałe mąki, dodaję resztę mleka, rozkłócone jajka i sól oraz wyrośnięty rozczyn. Mieszam do połączenia składników, przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce, bez przeciągów, na ok. 15 minut do wyrośnięcia.
- Dodaję do ciasta roztopione masło i znów mieszam całość do połączenia składników. Przykrywam ściereczką, odstawiam w ciepłe miejsce, bez przeciągów, na ok. 15-25 minut do wyrośnięcia.
Smażenie blinów z kawiorem
- Ciasto nakładam łyżką na rozgrzaną, nasmarowaną olejem patelnię o nieprzywierającej powłoce. Smażę z obu stron na złocisty kolor, co drugą partię smażenia blinów poprzedzam posmarowaniem patelni olejem.
- Serwuję gorące lub na zimno, ze śmietaną lub jogurtem i kawiorem, opcjonalnie skropione sokiem z cytryny.
Wartości odżywcze
A czemu nie zaserwować ich w Walentynki? Są proste do zrobienia, dają dużo energii, która utrzymuje się długo, a kawior, ekskluzywny przysmak, to przecież również znany afrodyzjak :).
Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy i Wam przypadły do gustu. Bardzo jestem ciekawa, z której mąki je zrobiliście oraz jakie dodatki wykorzystaliście!