fbpx
Czytasz właśnie
Kiszone buraki

Kiszone buraki

Kiszone buraki

Choć przygotowywało się je już dawno, moda na kiszone buraki nastała w ciągu ostatnich dwóch lat. I dobrze, bo są bardzo korzystne dla zdrowia, podobnie jak inne kiszonki.

Zobacz też: Więcej przepisów na kiszonki

Buraki kiszone świetnie wpływają na poprawę odporności organizmu, dzięki zawartości witaminy C i naturalnych probiotyków, które pomagają utrzymać właściwy poziom mikroflory bakteryjnej w jelitach. Kiszone buraki ułatwiają zwalczanie infekcji i regulują ciśnienie krwi.

Kiszone buraki dobre  na wszystko?

To polskie, rodzime buraki, które od lat jedliśmy na naszej szerokości geograficznej, dlatego w sezonie jesienno-zimowym taka kiszonka sprawdzi się lepiej niż egzotyczne owoce z importu. W erze mody na zagraniczne składniki, na szczęście, nie zapomnieliśmy o tym, co dobrego ma do zaoferowania polska kuchnia.  To, co ważne, to wypijanie zalewy czyli soku z kiszonych buraków, który, oprócz witaminy C, zawiera też bardzo dużo witamin z grupy B niezbędnych do prawidłowej pracy całego organizmu i wszystkich jego układów. Dzięki kulturom bakterii kwasu mlekowego kiszone buraki i sok ułatwiają trawienie i korzystnie wpływają na pracę jelit. Dodatkowo zawierają żelazo, magnez i potas, dzięki czemu pozwalają m. in. utrzymać właściwy poziom hemoglobiny we krwi, zapobiegając anemii.

Przypominałam już o tym przy wpisie o samym soku, ale warto wspomnieć raz jeszcze. Choć bardzo zdrowe i korzystne dla organizmu człowieka, buraki kiszone nie są cudownym lekiem na wszystko, który będzie działać cuda i „rozgrzeszy” tych, którzy niezdrowo się odżywiają na co dzień.

Zobacz też
Krem z jarmużu

Żeby skutecznie działały, należy je wprowadzać do posiłków jako element jadłospisu bogatego w warzywa i kasze oraz roślinne, naturalne tłuszcze czyli zrównoważonej, zdrowej diety. Kiedy jedzenie będzie ubogie w warzywa i kasze, a bogate w mięso, nasycone tłuszcze zwierzęce i nadmiar produktów mlecznych, żadne kiszone buraki, kurkuma i soki z cytryn nie pomogą. Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne :).

Kiszone buraki

Kiszone buraki

Kiszone buraki z czosnkiem, cebulą i przyprawami, idealne do surówki i wypicia soku z zalewy. Najlepsze kiszone buraki bogate w witaminę C i naturalne probiotyki.
4.25 z 8 ocen
Przygotowanie: 10 dni 15 minuty
Razem: 10 dni 15 minuty
Kategoria: Półprodukt
Kuchnia: Polska
Przepis na: kiszone buraki
Liczba porcji: 2 słoiki po 1 l
Przepis autorstwa: Superfood po polsku

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.

Składniki

Zawartość

  • 1 kg buraków (obrane ze skórek, pokrojone w cienkie plastry)
  • 4-6 ząbków czosnku (pokrojony na plasterki lub drobno)
  • ½ cebuli (pokrojona w talarki)
  • 4 listki laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 8 goździków

Zalewa

  • 1 łyżka soli
  • 1 l wody
  • 1 łyżeczka cukru

🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.

LUBISZ PRZEPISY DOROTY?

Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.

E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS

Przydatne przepisy i poradniki

  1. Można pominąć dodatek 1 łyżeczki cukru w zalewie, dokładając do każdego słoika po ½ słodkiego, dojrzałego, obranego ze skórki jabłka.
  2. Kiszenie buraków można przyspieszyć, dodając do wystudzonej zalewy po 1 łyżce sfermentowanej zalewy z innych, przygotowanych wcześniej kiszonek.
  3. Buraki można zastąpić marchewką, przygotowując ją w pysznej, kiszonej wersji.

Jak zrobić

Zalewa

  • Zagotowuję wodę, dodaję sól i cukier. Rozpuszczam i studzę do temperatury pokojowej.

Zawartość

  • Na dnie dokładnie umytych i wyparzonych wrzątkiem słoików układam buraki, naprzemiennie z pozostałymi składnikami.

Układanie w słoikach

  • Zalewam zalewą i obciążam, np. wygotowanymi kamieniami otoczakami, żeby buraki były zanurzone w swoim soku i nie spleśniały. Przykrywam słoiki nakrętkami lub talerzykami.

Kiszenie buraków

  • Odstawiam buraki w chłodne miejsce na ok. 5-10 dni do ukiszenia.

Przechowywanie

  • Zamykam słoiki na wieczka zaciskowe z gumką lub zakręcam. Przechowuję w chłodnym miejscu do 1 roku.
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!

„Podchodzi” Wam ich smak, czy kiszone ogórki oraz kapusta lepsze? Dajcie znać, jak sprawdzają się u Was buraki kiszone i czy zagościły na stałe w Waszych jadłospisach :).

Kiszone buraki
Kiszone buraki
8 komentarzy
4.25 from 8 votes (8 ratings without comment)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Podoba Ci się przepis? Daj 5 gwiazdek :)




© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom