Czerwony barszcz na zakwasie – przyszedł na niego czas! Swoją przygodę z gotowaniem barszczu zaczynałam od domowego, zakwaszanego jabłkami i sokiem z cytryny lub octem. Jednak to klasyczny z zakwasem nie ma sobie równych! Cieszę się, że w końcu nadszedł moment, w którym mogę Wam pokazać przepis na barszcz czerwony na zakwasie. Można podać go z uszkami lub fasolą, albo ziemniakami z karmelizowaną cebulą. Wszystkie dodatki przetestowałam i polecam. Potwierdzam też, że smakuje z nimi wybornie! Zobaczcie jak zrobić go krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na potrawy wigilijne
Jest taki jeden dodatek, z którym czerwony barszcz na zakwasie smakuje, według mnie, najlepiej. To uszka. Z okazji kolacji wigilijnej, którą obchodzimy raz w roku, warto poświęcić czas i ulepić je samodzielnie, a potem podać z cudownie aromatycznym barszczem.
Przepis na czerwony barszcz na zakwasie
Trudno mi wyobrazić sobie, że w niektórych domach nigdy nie zagościł barszcz czerwony na zakwasie. Zamiast niego przygotowuje się wersję instant z torebki. Szkoda! Mając mniej czasu, można przecież przygotować uszka wcześniej i zamrozić. Krótko obgotowane lub surowe, rozłożone na tacce. Wystarczy potem przełożyć do pojemnika, zostawić w zamrażarce i dopiero tuż przed Wigilią wrzucać zamrożone do wrzątku i gotować. A barszcz naturalny wcale nie jest jakoś szczególnie skomplikowany do zrobienia. Wymaga tylko trochę wcześniejszych przygotowań.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 2 buraki (duże, ok. 400 g; pokrojone w kostkę, plastry lub utarte na tarce o grubych oczkach – im mniejsze kawałki, tym lepiej oddadzą kolor i smak do barszczu)
- 1 marchewka lub kawałek dyni (ok. 200 g; obrana, pokrojona w kostkę lub plastry)
- 1 pietruszka (ok. 100 g; obrana, pokrojona w kostkę lub plastry)
- 1 kawałek selera (ok. 50 g; obrany, pokrojony w kostkę lub plastry)
- 1 cebula (obrana, przekrojona na pół, ponakłuwana kilkoma goździkami)
- 2-4 ząbki czosnku (pokrojony na mniejsze kawałki; połowę można przecisnąć przez praskę lub bardzo drobno posiekać i zostawić do dodania na surowo do gotowego barszczu)
- 50 g suszonych grzybów (namoczone w zimnej wodzie przez kilka godzin)
- 1½ l wody (można zastąpić wywarem mięsnym lub z kości)
- ½-1 szklanka zakwasu z buraków (można dodać mniej)
- 2 listki laurowe
- 4 ziarna suszonych owoców jałowca
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżka suszonego lubczyku
- 4 ziarna pieprzu
- 1-2 łyżeczki soli
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić zakwas z buraków
- Jak zrobić uszka do barszczu
- Jak ugotować fasolę
- Jak zrobić puree ziemniaczane
Jak zrobić
- Cebulę, opcjonalnie, po obraniu i przed nakłuciem goździkami, można opalić na palniku kuchenki gazowej. Cebulę i czosnek szklę w dużym garnku, na maśle lub oleju, na niedużym ogniu, ze szczyptą soli.
- Wszystkie warzywa, grzyby, zioła i przyprawy wkładam do garnka z cebulą i czosnkiem i zalewam wodą. Zagotowuję. Przyprawy ziarniste można włożyć do garnka w woreczku z jałowej gazy lub metalowym zaparzaczu do herbaty – będzie je łatwiej wyłowić po ugotowaniu.
- Zmniejszam ogień, żeby barszcz lekko bulgotał i gotuję przez 30 minut.
- Odcedzam warzywa (można zostawić grzyby). Zdejmuję garnek z barszczem z ognia.
- Dolewam do barszczu zakwas z buraków, mieszam całość, doprawiam w razie potrzeby i serwuję z gotowanymi ziemniakami i karmelizowaną cebulką, puree, uszkami, kaszą lub fasolą.
Wartości odżywcze
Jako dziecko nie mogłam znieść widoku ziemniaków zabarwionych barszczem lub zasmażanymi buraczkami. Dopiero w dorosłym życiu spróbowałam je połączyć i zaskoczył mnie fantastyczny smak. Ugotowane w całości i pokrojone lub jako puree… U mnie wylądowały bezpośrednio w barszczu. Można też zaserwować je osobno, żeby każdy mógł sobie dobierać łyżką z miski. Koniecznie ze smażoną, karmelizowaną cebulką. Pyszności!
Czerwony barszcz na zakwasie przepis na zdrowie!
Warto pielęgnować tradycję przygotowywania najlepszego polskiego barszczu, w którym zakwas wzbogaca nie tylko smak, ale też walory zdrowotne tej pysznej zupy. Jest bogaty w naturalne probiotyki i witaminy. Nic tylko dodać po ugotowaniu, żeby tych składników zachowało się w zupie jak najwięcej. A potem ze smakiem zjeść na obiad lub kolację.
Które dodatki wybraliście? Dajcie znać w komentarzach, jak jadało się i jada barszcz w Waszych rodzinach oraz jak wyszedł ten według mojego przepisu :). Bardzo jestem ciekawa!