fbpx
Czytasz właśnie
Pralka Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – recenzja

Pralka Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – recenzja

5/5 (24)

Zapach wypranej i wyprasowanej odzieży i widok starannie poskładanych ubrań, które można schować do szafy. Wysprzątany dom, lśniąca czystością kuchnia – uwielbiam porządek, ale strasznie nie lubię czynności związanych ze sprzątaniem. Szukam urządzeń, które ułatwią mi domowe prace i pozwolą zaoszczędzić czas. Nigdy nie przepadałam za rozwieszaniem prania, zwłaszcza gdy mowa o drobnych elementach garderoby, a widoku sterty ubrań i rozłożonej deski do prasowania unikam jak ognia. Dlatego chętnie przyjrzałam się nowym możliwościom, jakie daje pralka Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – recenzja tego urządzenia z wbudowanym generatorem pary, którą przygotowałam, pokaże Wam, w jaki sposób pranie może być lepiej doprane i mniej pogniecione po odwirowaniu i czy jedyną deską, która mi teraz będzie potrzebna, jest mój snowboard :). Plusy i minusy, moje wrażenia i opinie – jak sprawdza się pralka Amica Dream Wash z parą?

Zobacz też: Więcej moich recenzji

Pralka Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – pierwsze wrażenie

To model o klasycznych wymiarach 56,5 x 59,5 x 85 cm (bez elementów wystających), który będzie pasować do większości kuchni, pralni i łazienek, choć producent oferuje też pralki „slim” do mniejszych pomieszczeń. Sprzedawany w komplecie z wężem do podłączenia wody. Pralka, razem z opakowaniem, waży 70 kg – do wniesienia po schodach będzie potrzeba przynajmniej dwóch silnych osób.

Pralka Amica Dream Wash - recenzja
Pralka Amica Dream Wash – recenzja

Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT ma klasyczny, biały kolor, który ładnie komponuje się z czarnymi elementami: wyświetlaczem, pokrętłem sterowania i drzwiczkami. Będzie świetnie wyglądać zarówno w jasnych jak i ciemnych łazienkach, a najlepiej dopasuje się do tych urządzonych w bieli i czerni. Czarne drzwiczki to dla mnie nowość i kwestia przyzwyczajenia się do tego, że nie będę już zerkać na piorące się ubrania.

Pralka Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – panel sterowania

W pralce sterowanie odbywa się za pomocą klasycznego pokrętła do wyboru programów prania, a dodatkowe opcje ustawia się przyciskami umieszczonymi na dużym, cyfrowym wyświetlaczu.

Pralka Amica Dream Wash - wyświetlacz
Pralka Amica Dream Wash – wyświetlacz

Do wyboru są tryby pracy: Antyalergiczny, Express 15′, Delikatne, Wełna, Pranie ręczne, Płukanie oraz Autoczyszczenie, Bawełna, Bawełna Eco, Codzienne 58′, Koszule, Fitness, Outdoor, Ciemne, Syntetyki, spośród których te oznaczone na niebiesko mają możliwość włączenia funkcji pary SteamTouch. Najczęściej używany program można zapisać jako Ulubione.

Pralka Amica Dream Wash - programy
Pralka Amica Dream Wash – programy

Pralka pozwala na zaprogramowanie zakończenia prania po określonej liczbie godzin (maksymalnie za 24 godziny): sama rozpocznie pranie w odpowiednim momencie, żeby zakończyć je o zadanym czasie. Wybierając określony program, można zmieniać ustawienia tj.: poziom zabrudzeń, temperatura, szybkość wirowania, oczywiście w granicach proponowanych przez producenta. Korzystając z jednego z trybów prania oznaczonych niebieskim kolorem, można włączyć ręcznie funkcję SteamTouch czyli generator pary. Obsługa jest intuicyjna, a poszczególne opcje oznaczone ikonkami na wyświetlaczu.

Pralka Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – instrukcja

Bez zaglądania do instrukcji wybrałam program prania, ustawiłam temperaturę i wirowanie, włączyłam parę. Do książeczki zajrzałam, żeby sprawdzić, jak korzystać z funkcji Add+, włączyć blokadę dla dzieci czy wyciszyć dźwięki pokrętła – nie zauważyłam, że dla tych dwóch ustawień są zaznaczone ikonki pod wyświetlaczem. Bardzo przydatne jest zestawienie porównujące wszystkie programy: jak długo trwa pranie, ile pralka zużyje wody i energii elektrycznej.

Pralka Amica Dream Wash - tabela programów
Pralka Amica Dream Wash – tabela programów

Jak działa pralka Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT

Po podłączeniu i wykonaniu pierwszego prania „na pusto” można rozpocząć korzystanie z pralki. Wystarczy wybrać odpowiedni tryb za pomocą pokrętła (pralka domyślnie wydaje sygnał dźwiękowy przy każdej zmianie trybu, ale można go na stałe wyłączyć), opcjonalnie dostosować dodatkowe ustawienia, wykorzystując przyciski na wyświetlaczu, włożyć odzież do bębna, użyć wybranego środka piorącego i płynu do płukania w dozowniku i rozpocząć pranie.

Pranie w pralce Amica Dream Wash
Pranie w pralce Amica Dream Wash
Dozownik na proszek i płyn
Dozownik na proszek i płyn

Gdy na wyświetlaczu pokazuje się ikonka Add+, można przez trzy sekundy przytrzymać przycisk pauzy: drzwiczki odblokują się i po ich otwarciu (wcześniej obniży się poziom wody w bębnie) jest możliwość dołożenia odzieży, np. zawieruszonych skarpetek, koszulek… Standardowe wciśnięcie pauzy zatrzyma pranie, które po ponownym przyciśnięciu przycisku zostanie wznowione.

Aktywowanie funkcji Add+
Aktywowanie funkcji Add+

Maksymalny załadunek bębna to 8 kg dla trybów Bawełna, Bawełna Eco i Płukanie – przy innych programach prania powinno być mniej: od 2 do 4 kg. Pralka informuje o tym, czy można załadować maksymalny wsad (na wyświetlaczu pokaże się informacja „FUL”,) czy połowę („HLF”) lub ile kilogramów powinno ważyć całe pranie. Szkoda, że nie ma wagi na wyświetlaczu, żeby pokazać, ile jeszcze rzeczy można dorzucić :). Za to pralka dla większości programów wykrywa wielkość załadunku i dostosowuje do niego ilość potrzebnej wody.

Wskaźnik maksymalnego załadowania bębna
Wskaźnik maksymalnego załadowania bębna

Można też zabezpieczyć pralkę przed przypadkową zmianą ustawień przez dzieci – to kwestia wciśnięcia i przytrzymania dwóch przycisków na wyświetlaczu w tym samym czasie.

Aktywowanie blokady przed dziećmi
Aktywowanie blokady przed dziećmi

Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – wygoda użytkowania

W porównaniu z moją starą pralką, która i tak nie należała do głośnych, silnik z funkcją LogicDrive 2.0 w Amice Dream Wash pracuje wyjątkowo cicho. Również pobieranie i wypompowywanie wody to mniej hałasu niż dotychczas.

Bardzo podoba mi się opcja Autoczyszczenia, która usuwa większość bakterii i grzybów.

Warto zwrócić uwagę na funkcję prania z dodatkiem pary wodnej czyli SteamTouch. Jest dostępna dla 7 programów pracy pralki i dzięki niej większość wypranych ubrań naprawdę nie będzie wymagać prasowania.

Biała koszula z bawełny mało gniotącej się
Biała koszula z bawełny mało gniotącej się

Testowałam funkcję prania z parą dla różnej odzieży i temperatur oraz trybów pracy i jest świetna, ale trzeba pamiętać o wyjęciu ubrań z pralki zaraz po zakończeniu prania i ich strzepnięciu, a następnie równym rozwieszeniu. Efekt końcowy zależy od tendencji tkaniny do gniecenia się, ale nawet przy wyjątkowo gniotliwej koszuli widać ogromną różnicę.

Funkcja SteamTouch - para wodna minimalizuje zagniecenia
Funkcja SteamTouch – para wodna minimalizuje zagniecenia

Po wysuszeniu nawet bawełniane t-shirty wyglądają dobrze i nie trzeba ich prasować, a koszule mają minimalne zagniecenia, które, jeśli nie chce się rozkładać deski i wyjmować żelazka, można rozprostować w kilkanaście sekund ręcznym steamerem. Od teraz prasowanie lnianych obrusów będzie o wiele łatwiejsze!

Bawełniany t-shirt
Bawełniany t-shirt

Oprócz minimalizowania zagnieceń funkcja SteamTouch to także lepsze usuwanie uporczywych plam, przykrego zapachu oraz szkodliwych bakterii i roztoczy.

Doskonałym rozwiązaniem jest tryb prania Express w 15 minut, kiedy jest potrzeba wyprania małej liczby niezbyt mocno zabrudzonych rzeczy. Do standardowego prania będę najczęściej wybierać opcję Codzienne 58′ – to jeden z najkrótszych programów klasycznego prania dostępny obecnie na rynku. Na pewno przyda mi się również program Fitness do sportowych ubrań oddychających: koszulek, bluz polarowych itp. oraz Outdoor, który poradzi sobie nawet z kurtkami na narty i snowboard, a do pojemnika na środek piorący mogę wlać płyn chroniący membranę. Pracownicy biur i innych miejsc, w których wymagany jest formalny ubiór, na pewno chętnie skorzystają z trybu Koszule – u nas są to raczej pojedyncze sztuki w całym, większym praniu, ale jak będzie potrzeba hurtowego wyprania po jakimś wyjeździe, to na pewno skorzystamy.

Domyślne ustawienia programów można modyfikować w zakresie zezwolonym przez producenta: zwiększać lub zmniejszać temperaturę czy szybkość obrotów wirowania, wybierać pranie wstępne, dodatkowe płukanie, ustalać poziom zabrudzenia pranej odzieży, czy skracać czas o 1/3 w stosunku do oryginalnego czasu trwania danego trybu – to mi się bardzo przyda!

Zobacz też
Pies dla alergika

Włączona funkcja SteamTouch oraz skrócony czas prania
Włączona funkcja SteamTouch oraz skrócony czas prania

Pralka Amica Dream Wash oferuje także programy do prania wełny czy prania ręcznego. Można też klasycznie wyprać odzież samodzielnie w misce czy wannie, a potem włożyć do pralki i uruchomić Płukanie z wirowaniem. Jedyne, czego mi brakuje, to opcja samego wirowania: jestem przyzwyczajona do prania wielu różnych rzeczy naraz i często ustawiałam sobie pranie, które kończyło się wirowaniem na minimalnych obrotach. Potem wyjmowałam najdelikatniejsze rzeczy i zostawiałam te grubsze, włączając sobie samo wirowanie na wysokich obrotach.

Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT – podsumowanie

Cicha praca, mało zagnieceń dzięki generatorowi pary i łatwość obsługi – trzy największe zalety, które ułatwiają mi pranie i pozwalają zaoszczędzić czas. Szeroki wybór programów oraz możliwość prania zarówno w krótkim czasie (programie Express 15’ czy Codzienne 58’), jak i dłuższym, zwłaszcza gdy mowa o bawełnianych ubraniach dla dzieci czy mocno zabrudzonej odzieży. Duży bęben pomieści aż 8 kg ubrań, a przy mniejszym wsadzie pralka automatycznie zmniejszy ilość pobranej wody. Amica Dream Wash DAW 8123 DCiBT to uniwersalny model dla kilkuosobowych rodzin lub bezdzietnych par: zarówno tych pracujących w biurach i innych instytucjach, gdzie wymaga się oficjalnego ubioru, jak i osób, które na co dzień noszą ubrania wygodne, na luzie, a dodatkowo uprawiają sport.

O produkcie

Sugerowana cena detaliczna: 1649 zł

Specyfikacja techniczna i dodatkowe informacje: Amica.pl

HISTORIA UŻYTKOWANIA

Start: marzec 2018 r.

Stan aktualny: Urządzenie działa bezproblemowo.

 

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Amica Dream Wash - recenzja i opinie
0
Bardzo dobry
69100
Plusy
Minusy
7 komentarzy

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom