Ajoblanco to pyszny i nieskomplikowany w przygotowaniu hiszpański chłodnik z migdałów. Idealna zupa, mocno schłodzona, do zaserwowania w upalne letnie dni. Łagodny migdałowy smak łączy się w niej z intensywnym czosnkiem, a całość to tylko kilka składników. Zobaczcie jak zrobić ajoblanco krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na chłodniki
Niech Was nie zmyli roślinny skład i pozorna lekkość tego chłodnika! Migdały to bardzo dużo kalorii, ale też bogactwo wapnia. Warto choć raz w sezonie letnim sięgnąć po ten wspaniały i prosty do zrobienia chłodnik. Dawniej rozcierano migdały ręcznie, a dziś mamy o wiele wygodniej. Można zmiksować je w blenderze, co dodatkowo zapewni bardziej kremową, lekko spienioną konsystencję.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 200 g migdałów (blanszowane)
- 2 ząbki czosnku (przeciśnięty przez praskę)
- 200 g białego, niesolonego pieczywa (bez skórki; może być czerstwe; namoczone w wodzie i dobrze odciśnięte)
- 100 ml oliwy (extra vergine)
- 2 łyżki białego octu winnego
- sól
Do dekoracji
- 4 plastry melona
- 20 sztuk winogron
- 4 plasterki szynki serrano (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak obrać migdały ze skórki
- Dojrzały melon – jak wybrać
Jak zrobić
- Klasyczna receptura to ucieranie migdałów w misce ręcznie, za pomocą drewnianej pałki. Ale obecnie łatwiej przygotować w blenderze: miksuję migdały z czosnkiem na gładką pastę, dolewając stopniowo oliwę.
- Dodaję pieczywo i ocet, nadal miksuję do uzyskania gładkiej konsystencji.
- Doprawiam solą i mieszam całość.
- Przelewam chłodnik migdałowy do talerzy i dekoruję owocami oraz, opcjonalnie, szynką.
Wartości odżywcze
Trochę żałuję, że podczas pobytu w Hiszpanii nie miałam okazji go spróbować. To dopiero byłaby uczta! Jadłam za to gazpacho i było pyszne! Koniecznie zapiszcie sobie oba te chłodniki na liście potraw do skosztowania, jeśli wybieracie się do pięknego południowego kraju pełnego doskonałych dań! Potem możecie mi dać znać, jak wrażenia!
U mnie bez wędliny, z dekoracją z melona i winogron. Obok migdałów doskonale komponują się z ostrym czosnkiem i dodają chłodnikowi odrobiny słodyczy. A Wy, wolicie wersję bezmięsną, czy jednak dorzucicie wędlinę do dekoracji?
Bardzo jestem ciekawa, czy hiszpański chłodnik migdałowy przypadnie Wam do gustu. Z pewnością warto spróbować! Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, jakie składniki wybraliście do dekoracji!
To jest chyba najbardziej oryginalny przepis na zupę jaki widziałem! Mam mocną wyciskarkę wolnoobrotową i robiłem juz w niej mleko migdałowe ale żeby zrobić zupę to bym nie pomyślał 🙂 A jeszcze połączenie z melonem …. czuje że to jest petarda! Nawet moje dzieciaki powinny to zjeść -uwielbiają takie słodkie smaki na obiad 🙂