fbpx
Czytasz właśnie
Odkurzacz bezprzewodowy Thomas Quickstick Turbo Plus – recenzja

Odkurzacz bezprzewodowy Thomas Quickstick Turbo Plus – recenzja

Odkurzacz bezprzewodowy Thomas Quickstick Turbo Plus - recenzja i opinie
5/5 (10)

Thomas Quickstick Turbo Plus to odkurzacz bezprzewodowy dostępny od niedawna na polskim rynku. Mam go od kilku tygodni i z tej okazji pojawia się dziś recenzja, a w niej moje opinie na temat poszczególnych elementów, które wchodzą w skład całego zestawu. A jest ich sporo, bo odkurzacz bezprzewodowy Thomas Quickstick Turbo Plus to uniwersalny zestaw do wielu zastosowań. Jest lekki i wygodny w użyciu, a w moim magazynku na akcesoria do prania i sprzątania zajmuje niewiele miejsca. Nie ma kabla, a jego akumulator ładuje się na zamontowanej na ścianie stacji dokującej lub bezpośrednio z zasilacza podłączonego do bazy. Do sprzątania wykorzystuje zestaw kilku końcówek ssących i każda z nich ma inne przeznaczenie. Można odkurzać nim w mieszkaniu, a także wykorzystać jako odkurzacz samochodowy. Jak działa, czy dobrze sprząta? Plusy i minusy poszczególnych elementów oraz czy warto kupić – o tym moja dzisiejsza recenzja.

Zobacz też: Więcej moich recenzji AGD

Moje mieszkanie w kamienicy jest duże i dość wysokie – ma ponad 3,6 metra. W salonie ściany z odkrytą cegłą, na której zbiera się kurz oraz wysoko zawieszone, kurzące się lampy, do których nie sięgam ręką. Podłogi co prawda bez wykładzin i większych dywanów, za to do poodkurzania jest kilka niedużych dywaników, na których ciągle zbierają się moje długie włosy. Dodajmy do tego trochę zakamarków, do których nie da się łatwo dotrzeć, np. schowek na środki czystości i akcesoria do prania czy nieduża garderoba. Na 70 m2 jest co sprzątać! 

Thomas Quickstick Turbo Plus – recenzja i opinie

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

Choć do odkurzania twardych podłóg wystarczy odkurzacz o średniej mocy ssania, zależało mi na mocnym urządzeniu. Oprócz mieszkania do poodkurzania jest jeszcze stojący na podwórku lub przy ulicy w samym centrum miasta samochód. Nie mam gdzie podłączyć odkurzacza przewodowego, nie lubię korzystać z tych na stacji benzynowej, a w wyprawy na myjnię też nie jestem dobra.

Odkurzacz bezprzewodowy do dużego mieszkania i auta

Sprawdziłam przez ostatnich kilka tygodni, jak w takich warunkach sprawdza się odkurzacz bezprzewodowy Thomas Quickstick Turbo Plus. Czy jest mocny? Na jak długo starcza bateria? Jak długo ładuje się od zera do pełnego poziomu? Czy jest wygodny w użytkowaniu i wszechstronny? Oraz jak wygląda potem jego czyszczenie i konserwacja oraz dostępność dodatkowych akcesoriów i części zamiennych?

Specyfikacja

Silnik cyfrowy o dużej mocy, filtr cyklonowy oraz HEPA, niewielka waga urządzenia i bateria o sporej (choć nie jest to maksymalna wartość dla tego typu urządzeń) pojemności. Urządzenie jest wysokie, a do tego wąskie, więc łatwo je zamontować tak, żeby nie przeszkadzało nawet w niewielkim schowku.

  • Filtr: cyklonowy/higieniczny HEPA
  • Bateria: 2500 mAh Li-Ion
  • Silnik cyfrowy: 350 W
  • Waga:  2,24 kg
  • Pojemność pojemnika na kurz:  250 ml
  • Czas ładowania: 4-6 godzin
  • Czas pracy: Tryb standardowy: 30 minut; Tryb MAX: 7 minut
  • Długość: 1,12 m
  • Szerokość: 21 cm
  • Głębokość: 27 cm
  • Hałas: 88 dB (A)
  • Gwarancja: 24 miesiące

Bezprzewodowy odkurzacz cyklonowy Thomas Quickstick Turbo Plus

Cały zestaw składa się ze stacji dokującej wraz z zasilaczem podłączanym do gniazdka, silnika z uchwytem (w filmie mówię na to „baza”) oraz pojemnikiem na kurz i filtrem, doczepianej do niego długiej, prostej rury oraz aż 4 końcówek ssących.

W zestawie jest duża szczotka do twardych podłóg, średnia szczotka turbo do dywanów i uporczywych zabrudzeń, mała szczotka do tapicerki + nakładana na nią końcówka z włosiem do wycierania mebli z kurzu oraz długa, elastyczna końcówka szczelinowa, która dociera w najtrudniej dostępne miejsca. Wszechstronne wyposażenie do odkurzania. Bardzo mi się ten zestaw podoba!

Thomas Quickstick Turbo Plus - wyposażenie
Thomas Quickstick Turbo Plus – wyposażenie

Warto pamiętać, że ten odkurzacz nie jest przeznaczony do użytku przemysłowego (nie wolno nim np. odkurzać sadzy czy pyłu poremontowego) czy odkurzania cieczy. Nie oferuje funkcji piorącej i mopowania.

Silnik

Wyposażony w wygodny uchwyt i włącznik, który pozwala zarówno na pulsacyjną pracę silnika, jak i uruchomienie ciągłego trybu działania.

Silnik o mocy 350W
Silnik o mocy 350W

Trochę jak pistolet w dystrybutorze paliwa, którego spust naciska się palcem wskazującym :). W razie potrzeby tuż pod kciukiem jest przycisk MAX, który pozwala szybko uruchomić tryb maksymalnej mocy silnika.

Włącznik, blokada ciągłego trybu pracy oraz prędkość MAX
Włącznik, blokada ciągłego trybu pracy oraz prędkość MAX

Odkurzacz ma dwie prędkości pracy. O tym, jaką prędkość wybrać, decyduje osoba sprzątająca, bez pomocy automatycznych trybów wykrywających podłoże i rodzaj zabrudzenia. Podstawowa, prosta obsługa. Wystarczy włączyć i od razu odkurza.

Prosta rura

W łatwy sposób, jednym przyciskiem, do silnika montuje się długą, prostą, metalową rurę. Jej kształt, wraz ze spiralnym środkiem pojemnika na kurz, umożliwiają odkurzanie cyklonowe. Oznacza to, że powietrze krąży w urządzeniu jak cyklon, dzięki czemu zabrudzenia czyszczą się w efektywny sposób i bezpośrednio z brudnej powierzchni trafiają do pojemnika na kurz, bez rozpraszania dookoła odkurzacza.

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy Thomas Quickstick Turbo Plus
Pionowy odkurzacz bezprzewodowy Thomas Quickstick Turbo Plus

Długość całego urządzenia z zainstalowaną rurą i końcówką szczelinową to ok. 165 cm, co w przypadku mieszkań o standardowej wysokości nawet 3,6 m (w zależności od wzrostu osoby odkurzającej) pozwoli na omiatanie przy pomocy odkurzacza pajęczyn i kurzu pod sufitem bez konieczności wchodzenia na stołek czy drabinę.

Pojemnik na kurz

Łatwy do wymontowania, opróżnienia i czyszczenia. Można rozłożyć go na poszczególne elementy i dokładnie oczyścić z kurzu i innych nieczystości. Za pierwszym razem zajęło mi chwilę rozpracowanie, jak wyjąć filtr cyklonowy, ale wszystkie kolejne podejścia to już tylko kilka prostych ruchów. Najpierw odczepia się pojemnik od bazy z silnikiem. Potem go otwiera. Wyjmuje filtr cyklonowy. A na koniec odkręca spiralny wkład.

Z kolei do wyjęcia filtra HEPA wystarczy przycisnąć przycisk na bazie.

Filtr HEPA

Pojemność 250 ml to niedużo i po każdym dokładnym odkurzeniu całego mieszkania czy auta trzeba opróżnić filtr. Pojemnik jest przezroczysty i ma wskaźnik maksymalnego zapełnienia, więc na szczęście nie trzeba otwierać i zaglądać za każdym razem do środka w celu sprawdzenia, czy już się napełnił.

Pojemnik na kurz ze wskaźnikiem maksymalnego zapełnienia
Pojemnik na kurz ze wskaźnikiem maksymalnego zapełnienia

Od czasu do czasu warto dokładnie wyczyścić filtr i można to zrobić w łatwy sposób, płucząc wszystkie jego elementy w wodzie.

Poziom hałasu

Poziom hałasu na maksymalnej mocy jest spory. Przy trybie normalnym – chodzi po prostu jak odkurzacz bezprzewodowy. Na pewno ciszej niż przewodowy, z którego dotychczas korzystałam. Poziom średni – do zniesienia.

Duża szczotka do twardych podłóg – z diodami LED i miękkim krótkim włosiem zbierającym kurz

Uniwersalna szczotka do sprzątania twardych podłóg. Bardzo wygodnie nią obracać (można nawet o 180 stopni) i cały czas zachowuje kontakt z podłogą. W przeciwieństwie do mojego starego odkurzacza, którego szczotkę trzeba było co jakiś czas dociskać stopą.

Ma wbudowane diody led, dzięki którym dobrze widać to, co odkurza się np. pod sofą czy szafą.

Szczotka z diodami led podświetla ciemne, trudniej dostępne miejsca
Szczotka z diodami led podświetla ciemne, trudniej dostępne miejsca

Duża szczotka jest wyposażona w drobne, krótkie włosie z mikrofibry i obraca się w trakcie odkurzania. Dzięki temu pomaga lepiej zebrać kurz i jednocześnie łatwo oddaje go do odkurzacza.

Duża końcówka ze szczotką z mikrofibry i diodami led
Duża końcówka ze szczotką z mikrofibry i diodami led

Można też odkurzać nią bawełniane dywaniki bez stojącego włosia. Do dywanów z włosiem, nawet krótkim, sprawdzi się wyłącznie w trybie pracy MAX, ale i tak nie zbiera z nich dobrze długich włosów. Ale akurat do tego jest kolejna, średnia szczotka.

Średnia szczotka turbo – do dywanów i uporczywych zabrudzeń

Silikon + sztywne włosie do zbierania włosów i dokładnego czyszczenia włosia dywanu. Ta szczotka to połączenie dwóch materiałów, które efektywnie czyszczą dywan o krótkim lub dłuższym włosiu.

Średnia szczotka turbo do dywanów i wykładzin
Średnia szczotka turbo do dywanów i wykładzin

Wczesuje się pomiędzy poszczególne nitki i wyciąga z nich włosy i inne zabrudzenia. Doskonale przylega do odkurzanej powierzchni i dodatkowo ma osłonkę do regulacji kąta odkurzania.

Dobrze przylega do odkurzanej powierzchni
Dobrze przylega do odkurzanej powierzchni

To bardzo przydatne, gdy chce się odkurzać powierzchnie zarówno poziome, jak i pionowe. Gdy włączyłam odkurzacz na maksymalną moc i odkurzałam tą szczotką dywan, a potem zobaczyłam, ile włosów zebrała, byłam zaskoczona na duży plus.

Mała szczotka z nakładaną końcówką z włosiem – do tapicerki i mebli

Mała, klasyczna końcówka do odkurzania tapicerki, szczególnie przydatna do sprzątania auta. Można poodkurzać fotele i podsufitkę, a potem założyć szczotkę i odkurzyć całą deskę rozdzielczą.

Końcówka do kurzu i czyszczenia tapicerki
Końcówka do kurzu i czyszczenia tapicerki

Dzięki krótkiemu i gęstemu włosiu pomaga zbierać nawet krótką, sztywną sierść zwierząt.

Odkurzanie sierści w samochodzie
Odkurzanie sierści w samochodzie

W domu świetna również do odkurzania mebli: foteli, sof, ale także regałów, szaf i szafek czy telewizora oraz lamp. Koniec ze ścierkami i innymi urządzeniami.

Wycieranie kurzu
Wycieranie kurzu

Można nałożyć ją bezpośrednio na uchwyt z silnikiem lub wykorzystać rurę jako przedłużenie. Odkurzacz jest lekki i bezprzewodowy, więc dla mnie w tej chwili nie ma już lepszego sposobu na wycieranie kurzu.

Długa, elastyczna końcówka szczelinowa – dociera w trudne miejsca

Mam w moim mieszkaniu dwa nieduże pomieszczenia: garderobę oraz schowek na pralkę, suszarkę i wszystkie akcesoria do czyszczenia. I sporo w nich zakamarków, do których trudno dotrzeć. Dodajmy do tego dużą wysokość mieszkania.

Końcówka szczelinowa
Końcówka szczelinowa

I ta długa, elastyczna końcówka szczelinowa doskonale się sprawdza w takich przypadkach. Można z jej pomocą omieść kurze pod sufitem, a także wyczyścić wszelkie wąskie szczeliny, np. pomiędzy szafą a ścianą.

Elastyczna końcówka szczelinowa do omiatania pajęczyn
Elastyczna końcówka szczelinowa do omiatania pajęczyn

U mnie sprawdzi się do odkurzania wokół pralki i suszarki, gdzie niełatwo dotrzeć, a kurzu zbiera się sporo. I oczywiście niezastąpiona do odkurzania trudno dostępnych miejsc w samochodzie. To wyginanie jest bardzo pomocne, zwłaszcza gdy odkurza się półki przy drzwiach lub wszelkie szczeliny w okolicach foteli.

Praca bez szczotki

Polecam do szybkiego odkurzania okruchów ze stołu. Nie trzeba wyciągać ścierek czy zmiotek i szufelek.

Zobacz też
Koty - Renate Jones - recenzja

Stacja dokująca z baterią

Stacja dokująca z baterią jest zaprojektowana tak, żeby łatwo przykręcić ją do ściany lub mebla. Do kompletu dołączono śruby i kołki rozporowe. Oprócz odkurzacza można na niej wygodnie zawiesić końcówki ssące. Czas ładowania to 4-6 godzin. Sporo, jeśli odkurzacz rozładuje się, a jest pilnie potrzebny. Ale przy standardowym użytkowaniu, kiedy sprząta się co kilka dni, urządzenie spokojnie zdąży się naładować i będzie mieć pełną baterię, gdy zaczniemy odkurzać.

Czas pracy

30 minut na normalnej prędkości w zupełności wystarczy do standardowego, cotygodniowego sprzątania. Przy większych porządkach, kiedy w grę wchodzi nie tylko odkurzanie podłóg, ale i czyszczenie tapicerek, omiatanie pajęczyn i odkurzanie kurzu z mebli, prawdopodobnie będzie koniecznie podzielenie tych prac 2 tury. Na pewno nie da się w 7 minut posprzątać na włączonej w trybie ciągłym maksymalnej mocy całego zabrudzonego auta. Przy pierwszym, większym sprzątaniu trzeba ten czas podzielić. Tutaj nawet mocniejsze baterie, które pracują w trybie maksymalnej prędkości po 15 minut, nie pomogą. Mój samochód, niesprzątany bardzo długo, wymagał odkurzania przez 30 minut. Kolejne takie porządki w aucie, jeśli będę je robić regularnie, powinny trwać krócej. Myślę, że wtedy nie będą już wymagać ciągłego odkurzania na maksymalnej mocy.

Wygoda użytkowania

Odkurzacz jest łatwy w obsłudze i wygodnie korzysta się zarówno z włącznika, jak i uruchamiania maksymalnej prędkości pracy. Jest lekki i łatwo zmienia się w nim końcówki ssące. Bardzo podoba mi się podświetlenie diodami zamontowane w największej szczotce oraz jej łatwe obracanie w dowolnym kierunku. Zawsze przylega do podłoża, a to ułatwia odkurzanie. 

Szczotka obrotowa 180 stopni
Szczotka obrotowa 180 stopni

Gdy bateria jest bliska rozładowania, zaświeci się migająca dioda w kolorze czerwonym. To sygnał, że za chwilę trzeba skończyć porządki i naładować odkurzacz.

Na dużą wygodę wpływa również lekkość. Bez problemu można do wielu miejsc dosięgnąć bez stawania na stołku czy drabince.

Opróżnianie pojemnika

Prosty sposób na opróżnianie: najpierw odczepia się pojemnik od silnika. Następnie otwiera pokrywkę i można wysypać zawartość. W celu usunięcia zabrudzeń z filtra cyklonowego wystarczy pociągnąć za jego uchwyt. W nowym urządzeniu może się wydawać, że ciężko go wyjąć (miałam obawy, czy na pewno mogę pociągnąć pewnym ruchem), ale potem nabierzecie wprawy i wyczucia. Z kolei wkład w kształcie ślimaka odkręca się i wyjmuje, żeby opróżnić większe zabrudzenia, które dostały się do środka.

Czyszczenie filtra
Opróżnianie pojemnika na kurz

Pojemnik z filtrem HEPA również łatwo otworzyć za pomocą klapki. Warto od czasu do czasu wyczyścić go delikatnie na sucho lub zimną wodą.

Czyszczenie i konserwacja

Pojemnik na kurz jest prosty do wyczyszczenia i nie wymaga dodatkowych akcesoriów do otwarcia i opróżnienia. Łatwo i szybko wszystko się z niego usuwa, a od czasu do czasu warto przemyć całość wodą i zostawić do wysuszenia w temperaturze pokojowej.

Czyszczenie filtrów wodą
Czyszczenie filtrów wodą

Żeby urządzenie pozostało maksymalnie efektywne w sprzątaniu i posłużyło długo, dobrze też będzie od czasu do czasu rozkręcić dużą i średnią szczotkę, żeby pousuwać z nich włosy i inne zabrudzenia, które mogą się tam po pewnym czasie zebrać.

Ładowanie i żywotność baterii

Czas ładowania urządzenia to 4-6 godzin, uzależniony od poziomu rozładowania baterii. W celu rozpoczęcia ładowania wystarczy odwiesić odkurzacz na podłączoną do zasilania bazę. Niebieska mrugająca/pulsująca dioda informuje o rozpoczęciu ładowania. Gdy bateria będzie w pełni naładowana, dioda przestanie migać.

Baterię można łatwo wyjąć z bazy z silnikiem. Przy standardowym użytkowaniu powinna wystarczyć na ok. 1000 pełnych cyklów ładowania. Zakładając sprzątanie 2 razy w tygodniu przy pełnym rozładowaniu baterii i jej ponownym naładowaniu, powinna posłużyć aż przez 10 lat.

Podsumowanie

Wygodny, lekki odkurzacz o dużej mocy i znośnym poziomie hałasu. Bardzo dobrze wyposażony w dodatkowe akcesoria do różnych celów, a dzięki temu wszechstronny. Dobrze zbiera kurz i inne zabrudzenia. Poradzi sobie z włosami na dywanie oraz sierścią. Długi włos bez problemu zbierze średnia szczotka turbo. To jego największe zalety. Krótką, sztywną sierść, np. jamnika, można odkurzyć za pomocą szczotki do tapicerki oraz końcówki szczelinowej, choć tutaj trzeba już włożyć nieco więcej wysiłku, żeby dokładnie się jej pozbyć.

Przy czasie pracy do 30 minut można posprzątać z jego pomocą mieszkanie do ok. 80 m2: odkurzyć podłogi i dywany, powycierać kurze. Wykonać standardowe, bieżące porządki. Przy gruntownym sprzątaniu np. przedświątecznym lub porządkach w bardzo zabrudzonym aucie będzie konieczne rozłożenie pracy na raty i doładowanie urządzenia. Czas ładowania jest dość długi, a czas pracy na jednym cyklu baterii określiłabym jako średni.

Są na rynku urządzenia, które pracują nawet dwa razy dłużej, jednak przy podobnym zestawie akcesoriów dodatkowych mają przy okazji 2-4 razy wyższą cenę. Tu stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry, a urządzenie ładnie wykonane, solidne i z kompletem końcówek do wszystkich zastosowań. Nieduży pojemnik na kurz wymaga praktycznie każdorazowego opróżniania, ale na plus zaliczam łatwość jego czyszczenia. Warto mieć w domu śrubokręt krzyżakowy i inbus, żeby od czasu do czasu móc wyczyścić końcówki ssące i dzięki temu móc maksymalnie efektywnie wykorzystywać ten odkurzacz.

Polecam szczególnie do mieszkań o twardych podłogach oraz niedużych dywanach, dywanikach, chodnikach. Nawet przy sporym metrażu, sprzątając regularnie, można poodkurzać wszystkie pomieszczenia na jednym cyklu baterii i odkurzyć całość od podłóg aż po sufit.

Gdzie kupić

Historia użytkowania

Start: październik 2019 r.
Stan aktualny: W lipcu 2022 r. odkurzacz przestał poprawnie się ładować. Włącza się jedynie na 1-2 minuty, nie odkurza na pełnej mocy. We wrześniu 2022 zgłosiłam się do serwisu. Udało mi się wymienić jednostkę ładującą po kontakcie z oficjalnym sklepem/serwisem. Otrzymałam nową jednostkę, a zachowałam stare szczotki, kable i pojemnik na kurz. Dzięki temu odkurzacz jeszcze mi posłuży :).

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Silnik o mocy 350W
0
Bardzo dobry
74100
Plusy

Duża moc silnika 350 W

Kompletne wyposażenie w końcówki ssące do różnych zastosowań

Lekkość i ładny wygląd

Łatwość opróżniania i czyszczenia pojemnika na kurz oraz filtra HEPA

Długa rura i końcówka szczelinowa idealne do wysokich mieszkań

Wygodne i dobrze sprzątające szczotki do twardej podłogi i dywanu oraz kurzu i tapicerki

Dobra pojemność i żywotność baterii

Bardzo dobry stosunek ceny do jakości

Nieduża, łatwa do zainstalowania stacja dokująca do ładowania

Możliwość ładowania zarówno przez stację dokującą, jak i bezpośrednio po podłączeniu zasilacza do odkurzacza - do wyboru

Minusy

Mała pojemność pojemnika na kurz 250 ml i konieczność każdorazowego opróżniania po większym sprzątaniu

Brak teleskopowej rury

Zobacz komentarze (1)
  • Chyba najwyższa pora zakupić taki sprzęt. Ta recenzja zdecydowanie mnie przekonuje 😉 Ale prawdą jest też to, że już od dawna chciałam wymienić nasz klasyczny odkurzacz na odkurzacz pionowy. Teraz chyba się tylko w tym utwierdziłam 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom