Wiele miałam pomysłów na tort z brzoskwiniami. Planowałam przygotować lekki biszkopt i przełożyć kremem z bitej śmietany. Chciałam dodać drobno siekane migdały, takie blanszowane, bo świetnie komponują się z dodatkiem brzoskwiń. Myślałam też o maku, który bardzo lubię w muffinach. Wyobraziłam sobie, że mój tort brzoskwiniowy będzie idealnie smakować, gdy słodkie owoce przełamie się smakiem cytrusów, może z jakimś likierem dolanym do ponczu… Odkładałam jego przygotowanie przez trzy lata i wreszcie, w wersji bezglutenowej, zagościł na stole z okazji moich urodzin.
Przygotowywałyśmy go na szybko z moją mamą: za krótko ubijałam masę, za grubo pokroiłam brzoskwinie, za mało czasu spędził w lodówce przed podaniem, ale świetnie smakował! Zrobiony na mojej ulubionej mieszance bezglutenowej najlepszej, ładnie wyrósł i utrzymał masę i dekoracje. Choć biszkopt upiekłam dzień wcześniej, wszystkie pozostałe prace wykonywałyśmy dwie godziny przed przyjściem gości. Da się, ale nie polecam ;). Wolę robić tort w spokoju i skupieniu, kiedy nic mnie nie rozprasza. Powoli rozsmarowuję krem na biszkoptowych blatach, a potem dekoruję szprycą wierzch. Bardzo mnie to relaksuje i czuję, że w takie przygotowania wkładam całe serce.
Po kilku dniach po urodzinach, na spokojnie, upiekłam drugi tort, żeby móc go sfotografować i podzielić się z Wami przepisem. Udoskonaliłam sposób dekoracji, choć tym razem zapomniałam dodać mak lub migdały do masy biszkoptowej. Upieczony na zwykłej mące tortowej, za to ze starannie pokrojonymi brzoskwiniami i domowym dżemem malinowym na wszystkich warstwach, choć pomarańczowy sprawdziłby się tutaj równie dobrze. Uważam, że mój tort brzoskwiniowy wyszedł piękny, chociaż jego bok nie do końca przypomina to, co w mojej głowie stworzyła przed nakładaniem masy wyobraźnia ;).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Biszkopt
- 4 jajka (białka oddzielone od żółtek)
- 6 łyżek cukru (polecam ksylitol lub erytrytol, o niższym indeksie glikemicznym oraz mniejszej liczbie kalorii niż biały cukier)
- 8 łyżek mąki (tortowa typ 405-450 lub orkiszowa typ 500; można wykorzystać też mieszankę bezglutenową)
- 3 łyżki drobno siekanych blanszowanych migdałów (opcjonalnie; można zastąpić makiem)
- 1,5 łyżki soku z cytryny
Do przełożenia
- krem z 500 g mascarpone i 400 ml śmietanki kremówki 30-36% + 3 łyżki cukru pudru oraz ½ łyżeczki ekstraktu z wanilii (wszystkie składniki schłodzone przez kilka godzin w lodówce) (połowa kremu odłożona do dekoracji)
- 1,5 brzoskwini z puszki (dobrze odsączona z syropu)
- 6 łyżek dżemu malinowego lub pomarańczowego
Do nasączenia
- sok z połowy pomarańczy
- ½ szklanki syropu z brzoskwiń z puszki
- 1 łyżka likieru o smaku cytrysów (opcjonalnie)
Do dekoracji
- 1,5 brzoskwini z puszki (dobrze odsączona z syropu)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić biszkopt jasny
- Jak zrobić krem z bitej śmietany i mascarpone
- Piana z białek – jak ubić
- Zakalec w cieście - dlaczego powstaje i jak go uniknąć
Jak zrobić
Przygotowanie biszkoptu
- Żółtka ucieram z cukrem na gładko, niemal do białości, na najwyższych obrotach miksera.
- Do utartych żółtek dodaję mąkę, migdały/mak oraz 1 łyżkę soku z cytryny. Mieszam całość mikserem na średnich obrotach.
- Białka o temperaturze pokojowej ubijam na sztywną pianę. W trakcie miksowania, w momencie gdy piana zacznie bieleć, dodaję pół łyżki soku z cytryny.
- Połowę białek dodaję do masy żółtkowej, delikatnie, ale w miarę szybko mieszając za pomocą łyżki. Czynność powtarzam z drugą połową białek.
- Masę od razu przekładam do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą, mąką lub kaszą manną albo wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 160 °C (tradycyjny tryb pieczenia góra+dół). Można włączyć w piekarniku termoobieg, obniżając temperaturę pieczenia o 10-20 °C.W czasie pieczenia nie otwieram piekarnika!Czas pieczenia biszkoptu to ok. 60 minut. Po 55 minutach można uchylić drzwiczki i sprawdzić czy ciasto nie jest w środku surowe, wbijając w środek drewniany patyczek. Jeśli patyczek po wyjęciu z ciasta jest suchy, można od razu wyjąć tortownicę z piekarnika. Jeśli nie, kolejną próbę można przeprowadzić po 5-10 minutach.
- Gotowy biszkopt od razu wyjmuję z piekarnika. Studzę na kratce, w foremce, obrócony do góry dnem. Wyjmuję z foremki dopiero po wystudzeniu.
- Przekrawam biszkopt na 3 blaty o równej grubości.
Przygotowanie kremu
- Rozmiksowuję serki z cukrem i wanilią na bardzo wysokich obrotach miksera, wlewając stopniowo, cienką strużką, śmietankę kremówkę. Ubijam do momentu uzyskania napowietrzonego kremu, który dobrze trzyma się końcówek miksera po wyjęciu z miski.
Składanie tortu
- Dolny blat tortu układam na podstawce do tortu. Nasączam kilkoma łyżkami syropu z brzoskwiń wymieszanego z sokiem z pomarańczy i likierem.
- Smaruję blat kremem i posypuję połówką brzoskwini pokrojonej w niedużą kostkę. Przykrywam kolejnym blatem. Delikatnie dociskam dłońmi na całej powierzchni.Powtarzam czynności, również dla trzeciego, wierzchniego blatu, który nasączam, smaruję dżemem i kremem, posypuję kawałkami brzoskwini oraz dociskam.
Dekorowanie
- Połówki brzoskwiń kroję w niezbyt grube plastry.
- Na boku tortu rozprowadzam część kremu, wyrównując dokładnie łopatką brzeg lub tworząc fantazyjne zdobienia za pomocą łyżki lub wzornika cukierniczego.
- Na wierzchu tortu układam plasterki brzoskwiń w kształt róży. Zaczynam od ułożenia małego ślimaczka z mniejszych plasterków na środku i dokładam kolejne dookoła.
- Brzeg dekoruję kremem ze szprycy.
Chłodzenie
- Odstawiam tort, najlepiej pod przykryciem (tłusty krem łatwo pochłania zapachy), w chłodne miejsce, na ok. 2 godziny.
Dorota a jakie proporcje na większą tortownicę ok 24 cm?
Dorota, ten tort wygląda naprawdę przepysznie! Może i wizualnie mój nie będzie tak wyglądał, ale żeby chociaż był tak smaczny 🙂