Popieram Polską Koalicję RSM
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z…
Miłe Panie, mili Panowie, którzy posiadacie żony, narzeczone, dziewczyny, siostry, kuzynki…
Czy wiecie, że w Polsce każdego roku tysiące kobiet umiera z powodu zbyt późno wykrytego raka szyjki macicy? Nie traktujmy tego tematu jako kolejnego tabu! W dobie wklejania nic nie znaczących statusów na Facebooku czy innym Twitterze, porozmawiajmy o czymś poważniejszym, co może dotknąć nas samych lub kobiety z naszego najbliższego otoczenia.
Niestety, pomimo prowadzonych z różnego szczebla akcji uświadamiających o zagrożeniu tą chorobą, statystyki w ciągu ostatnich lat nie ulegały znaczącej poprawie i wciąż zbyt wiele kobiet choruje na raka szyjki macicy i umiera z powodu jego zbyt późnego wykrycia w organizmie.
Jak to możliwe, skoro żyjemy w XXI wieku, kiedy z pomocą medycyny można całkowicie zmienić swój wygląd, ludziom po wypadkach wykonuje się przeszczepy twarzy, a osobom dotkniętym problemem postrzegania własnej płci zmienia się ją chirurgicznie, w połączeniu z konsultacjami psychologicznymi i terapią hormonalną?
Paradoksalnie, nowotwór szyjki macicy jest jednym z najłatwiej wykrywalnych, a odpowiednio stosowana profilaktyka pozwala wykryć go wystarczająco wcześnie i znacznie zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie pacjentki. Obok najprostszych, profilaktycznych badań cytologicznych, które należy wykonywać regularnie, raz na rok, współczesna medycyna oferuje zarówno możliwość przeprowadzenia badań DNA, jak i szczepienia przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy.
Pytanie do Was: Jak często wykonujecie cytologię u swojego ginekologa? Przyznajcie się same przed sobą albo w komentarzach poniżej. Ja przyznaję się z dumą: od kiedy skończyłam 17 lat, robię cytologię regularnie raz na rok i nie żałuję wydanych na to badanie kilkudziesięciu złotych, bo mam pewność, że „tam na dole” wszystko jest w najlepszym porządku.
Ponieważ w Polsce brak pełnej, kompleksowej strategii profilaktyki raka szyjki macicy, powstała Koalicja RSM, zrzeszająca wielu ekspertów, która planuje przygotowanie jej i złożenie projektu w Ministerstwie Zdrowia, w celu zmniejszenia wysokiej liczby zgonów spowodowanych nowotworem szyjki macicy w Polsce.
Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Koalicja ta powstała, aby zrzeszyć wszystkie organizacje, osoby i instytucje z różnych sektorów, które działają obecnie w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy. Jej celem jest przygotowanie propozycji kompleksowego programu zdrowotnego, który pozwoliłby zwiększyć świadomość z zagrożenia i możliwości zapobiegania rakowi szyjki macicy w społeczeństwie.
Aby rozpoczęła się społeczna debata na temat problemu wysokiej umieralności i jego źródła, potrzebne jest wsparcie zwykłych ludzi, takich jak ja i Wy. Jeśli macie ochotę wesprzeć swoim głosem działania Koalicji RSM, możecie zrobić to na ich oficjalnej stronie.
Dołącz do grona ponad 6 tysięcy osób, które już oddały swój głos za przygotowaniem nowej, kompleksowej strategii profilaktyki raka szyjki macicy!
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie
BArdzo sie ciesze, ze ten program ejst naglasniany, jeszcze bardziej, ze to drugi blog (z 2 o dziwo!), ktory regularnie czytam i na obu pojawila sie notatka zwiazana z ta akcja. Nie bojmy sie badan, dbajmy o siebie! 🙂
Trzeba to nagłośnić, to bardzo dobra akcja. Nie wiem jak teraz, ale za moich czasów w szkołach nie edukowano nas w ogóle na ten temat. Na szczęście moja mama zawsze o siebie dbała i uczuliła mnie na to, żeby regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny.