Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z…
Jeden z najbardziej uspokajających sportów wodnych, przy którym można nie tylko fantastycznie odpocząć, ale też podziwiać piękne widoki podwodnego świata czyli nurkowanie, a w wersji bez aparatu tlenowego – snurkowanie. Dziś trochę o tym jak wybrać sprzęt ABC do nurkowania czyli maskę, fajkę (rurkę) i płetwy. Sama snurkuję dopiero od 2 lat i żałuję, że zaczęłam tak późno!
Zobacz też: Więcej moich wspomnień nurkowych i snurkowych
Sprzęt ABC do nurkowania – jak wybrać i zakładać – film wideo
Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Płetwy kaloszowe lub paskowe
Podstawowe płetwy do snurkowania oraz na basen to płetwy kaloszowe, do których stopę wkłada się do środka, podobnie jak do kalosza. Muszą być możliwie najciaśniejsze, chociaż nie mogą ograniczać krążenia w stopie. Zbyt luźne, za szerokie, po zanurzeniu mogą zacząć spadać z nóg. Jeśli nie możecie dopasować rozmiaru płetwy do swojej stopy, zawsze lepszym rozwiązaniem od za dużej jest płetwa za mała.
Ponieważ płetwy kaloszowe nie stanowią żadnej izolacji dla stopy, nie nadają się do nurkowania głębinowego oraz w zimnych wodach. Można natomiast z powodzeniem zabrać je na nurkowanie w ciepłej wodzie, np. w Egipcie, Tajlandii czy Australii. Ponieważ są miękkie, pływa się w nich nieco wolniej niż w paskowych i nie dają odpowiedniej stabilizacji np. do chodzenia po kamieniach czy skałach na dnie. Mają mniejszy kąt nachylenia pomiędzy piórem a stopą, dlatego sprawdzają się podczas pływania w płytszej wodzie, przy powierzchni.
Z kolei płetwy paskowe są przeznaczone głównie do nurkowania i powinno zakładać się je na stopę ubraną w specjalne buty nurkowe. Są sztywniejsze, więc pływa się w nich szybciej i można łatwiej chodzić w nich po kamieniach czy skałach w wodzie. Mają większy kąt pomiędzy piórem a stopą, co ułatwia pływanie głębiej, pod wodą.
Fajka, chociaż dla mnie to rurka 🙂
Warto zwrócić uwagę na kształt ustnika i jego miękkość. Te o anatomicznym „kroju” są wygodniejsze, bo nie trzeba zaciskać zębów, dlatego lepiej sprawdzą się przy dłuższym pobycie w wodzie. Dobra fajka ma przy ustniku dwie membrany, które umożliwiają intensywne wypuszczenie powietrza z płuc w celu pozbycia się wody, która przypadkowo może dostać się do rurki w trakcie pływania. Jaskrawy kolor to lepsza widoczność, dlatego dobrze, żeby w przypadku fajki o stonowanej barwie chociaż wylot był w łatwo widocznym z daleka, intensywnym kolorze.
Maska do nurkowania
Są różne kolory i kształty, które warto dopasować tak, żeby widzieć jak najlepiej. Moja maska z filmu to starszy model, a teraz mam taką, która umożliwia szerszy kąt widzenia dzięki odpowiednio zaprojektowanym szkłom. Kolor jaskrawy to oczywiście lepsza widoczność, a niektóre maski można zamówić ze szkłami korekcyjnymi – to szczególnie ważne dla osób z dużą wadą wzroku. Produkowane dziś maski są wykonane ze szkła hartowanego – bardzo wytrzymałego, ale jeśli w jakiś sposób uległoby uszkodzeniu, pęknie na drobne kawałki, nie raniąc twarzy i oczu. Warto sprawdzić, czy materiał, z którego jest wykonana maska, jest hipoalergiczny.
Kupując maskę w sklepie, trzeba nałożyć ją na twarz, bez zakładania paska na głowę, następnie wciągnąć powietrze nosem i sprawdzić, czy maska trzyma się na twarzy. Jeśli tak – można spróbować założyć pasek na głowę (długie włosy dobrze mieć wtedy gładko spięte), pokręcić głową i sprawdzić, czy któraś część maski nie powoduje dyskomfortu. Od maski w bardzo dużej mierze zależy komfort nurkowania.
Oto podstawowy sprzęt, od którego trzeba zacząć, planując swoją przygodę ze snurkowaniem oraz nurkowaniem. Gorąco polecam od razu kupić maskę i rurkę możliwie najwyższej jakości, bo ten sprzęt zmienia się najrzadziej i najwolniej zużywa, więc, przy optymistycznym scenariuszu, będzie służyć przez lata.
Mój zestaw ABC do nurkowania – gdzie kupić
- Maska do nurkowania Mares X-VU, cena 155 zł
- Fajka do nurkowania Mares Ergo Flex, cena 59 zł
- Płetwy kaloszowe Mares Avanti Tre, cena 185 zł
Ciekawa jestem czy spodoba Wam się nurkowanie. Dajcie znać, jak wrażenia! Jeśli macie swoje sugestie co do tego, jak wybrać sprzęt ABC do nurkowania, piszcie w komentarzach :).
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie
Czesc , super pejzarz za toba …Bylem misiac temu na Phuket a tam gdzie
jestes to przypomina mi Pipi island z tymi lodziami serwus !
Pogratulować nowych zainteresowań i całkiem profesjonalnego propagowania
hobby z „mojego podwórka” 😉
No fajnie opowiedzialas o tym nurkowaniu.Dla tych co potrafia nurkowac to
pestka.
Nie wiem czy jestes przejazdem tam gdzie teraz jestes czy tam mieszkasz
.Pozdrawiam (*_*)
Dorota piękne płetwy 🙂 nagrałaś coś z wody jak nurkujesz lub coś .
chciałbym zobaczyć jak tam na dolę jest
Dopiero wczoraj dowiedziałem się że masz drugi kanał. 🙂 Oczywiście Sub
leci 🙂 Pozdrawiam.
amazing Thank you for sharing with us I wish you a happy day. Greetings to
you
Ciekawy poradnik:)
Piękna woda:)
ABC sprzętu do nurkowania. Gdzie najfajniej można nurkować? #sport #diving
#hobby