Jeden z najpopularniejszych mięsnych dodatków do pizzy jadanej w Polsce to salami, a zaraz potem na liście ulubionych smaków plasuje się kurczak. Można łączyć go z wieloma smakami ze względu na łagodny smak i często jest podstawą pizzy, którą przygotowuję w domu. Dziś pizza z kurczakiem i oliwkami, na sobotni wieczór filmowy spędzony w gronie przyjaciół. To zestaw prostych i popularnych dodatków do pizzy, który można wzbogacić o odrobinę rukoli posypanej po wierzchu, jeśli chcecie, żeby na pizzy zagościła odrobina zieleni.
Zobacz też: Więcej przepisów na dania kuchni włoskiej
Moja pizza z kurczakiem i oliwkami to wypiek na cienkim, delikatnym cieście przygotowanym według włoskiej receptury. Najwygodniej rozwałkować ją na kwadratowej blaszce, chociaż niektóre szkoły mówią, że uszkadza się wtedy pęcherzyki powietrza w cieście i o wiele lepiej ciasto na pizzę na blaszce ugniatać delikatnie palcami. Sprawdziłam oba rozwiązania, pizza wychodzi zawsze bardzo smaczna, a kluczowym rozwiązaniem jest, po upieczeniu, wyłożenie jej na kilka minut na kratkę tak, żeby do ciasta, od spodu, miało dostęp chłodne powietrze.
To tyle w kwestii teorii, czas na Waszą pizzę z kurczakiem. Lubicie smak oliwek? Ja nauczyłam się je jeść dopiero jako nastolatka, a może nawet na studiach?
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Wierzch
- 250 g piersi z kurczaka lub indyka (umyta, osuszona, oczyszczona z błon i pokrojona w niedużą kostkę; doprawiona solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny, podsmażona przez 1 minutę na niewielkim ogniu, na patelni, na klarowanym maśle)
- 1 papryczka chili (mała; drobno pokrojona)
- 1 cebula (mała; drobno pokrojona; zeszklona na oliwie lub surowa)
- 50 g czarnych oliwek (wypestkowane, pokrojone na plasterki)
- ½ czerwonej papryki (pokrojona w drobną kostkę lub w paski)
- 1 kulka sera mozzarella (porwany na drobne kawałki)
Ciasto
- 500 g mąki (przesiana)
- 15 g drożdży
- 1¼ szklanki wody
- 1 łyżeczka cukru
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka soli
Sos
- 1 cebula (mała; drobno pokrojona)
- 200 ml soku pomidorowego 100% lub pulpy/passaty
- tymianek, bazylia, oregano (po ½ łyżeczki; można zastąpić gotową mieszanką ziół do pizzy)
- 2 łyżki oliwy
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Pizza idealna - poradnik dla początkujących
- Jak zrobić ciasto na pizzę - więcej przepisów, w tym bezglutenowy
- Jak zrobić rozczyn drożdżowy
- Jak zrobić sos pomidorowy do pizzy
Jak zrobić
- Drożdże kruszę do miseczki, zasypuję cukrem i zalewam ciepłą wodą. Dodaję kilka łyżek mąki, żeby całość nabrała konsystencji gęstej śmietany. Odstawiam w ciepłe miejsce, bez przeciągu, do wyrośnięcia.
- Mąkę z solą przesiewam przez sito, dodaję wyrośnięty rozczyn i zaczynam wyrabiać ciasto. W trakcie wyrabiania dodaję stopniowo oliwę.
- Ciasto powinno odrywać się od ręki.
- Ciasto przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (na ok. 1-2 godziny, a można też nawet na całą noc, ale wtedy do lodówki).
- Ciasto na pizzę cienko rozwałkowuję (a jeszcze lepiej - wygniatam) na blaszce posmarowanej niewielką ilością oliwy z oliwek (jeśli pizza będzie pieczona na kamieniu, wałkuję ciasto na dobrze omączonej drewnianej łopatce do nakładania).
- Rozwałkowane ciasto smaruję sosem do pizzy i posypuję dodatkami na wierzch.
- Piekę przez 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 250 °C, najlepiej z włączonym termoobiegiem albo specjalnym programem do pieczenia chleba/pizzy (pizza pieczona na kamieniu będzie gotowa wcześniej, po 7-10 minutach).