fbpx
Czytasz właśnie
Biszkopt czekoladowy ekspresowy

Biszkopt czekoladowy ekspresowy

Ekspresowy biszkopt czekoladowy

Łatwy biszkopt czekoladowy ekspresowy, bez piany z białek, oto przepis na nadchodzące Walentynki dla tych z Was, którzy mają ochotę upiec coś słodkiego i czekoladowego, ale stawiają pierwsze kroki w kuchni. Prościej się nie da, wystarczy rozmiksować jajka z cukrem, a potem dosypać mąkę przesianą z proszkiem i dokończyć mieszanie ręcznie, widelcem. Przygotowanie jest ekspresowe, ale przygotujcie się na 1 godzinę pieczenia, potem trzeba jeszcze wygospodarować czas na studzenie i tężenie w lodówce, po przełożeniu ulubionym kremem.

Zobacz też: Jak zrobić krem do tortu – o różnych smakach i składnikach

To nie to samo co klasyczny biszkopt czekoladowy, ale dobry początek lub alternatywa dla tych z Was, którzy nie mają ręki do ciast. Z tym przepisem prawdopodobieństwo sukcesu wzrasta i mam nadzieję, że mój biszkopt czekoladowy ekspresowy zagości na dłużej w Waszym słodkim, domowym menu.

Zobacz też
Biszkopt jasny

Można przełożyć go kremem czekoladowym lub waniliowym czy owocowym, z którymi świetnie skomponuje się zarówno w tortach jak i biszkoptowych ciastach czy roladach. Ciekawa jestem, co wykorzystacie do przełożenia.

Biszkopt czekoladowy ekspresowy

Biszkopt czekoladowy ekspresowy

Łatwy biszkopt czekoladowy ekspresowy bez ubijania piany z białek, wyrastający na proszku do pieczenia. Jest to biszkopt, który można przygotować również w wersji bezglutenowej.
5 z 1 oceny
Przygotowanie: 5 minuty
Gotowanie: 55 minuty
Razem: 1 godzina
Kategoria: Półprodukt
Kuchnia: Amerykańska, Europejska
Przepis na: biszkopt czekoladowy ekspresowy, łatwy biszkopt kakaowy bez piany z białek
Liczba porcji: 1 tortownica o średnicy 21-24 cm
Przepis autorstwa: Dorota Kamińska

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.

Składniki

  • 6 jajek
  • 12 łyżek cukru (polecam zastąpić ksylitolem czyli cukrem brzozowym o mniejszej liczbie kalorii i niższym indeksie glikemicznym)
  • 4 łyżki gorzkiego kakao (w diecie bezglutenowej należy sprawdzić, czy kakao nie zawiera śladowych ilości glutenu)
  • 8 łyżek mąki (pszenna typ 400-450 dla najlepszego efektu wyrośnięcia lub orkiszowa typ 630 dla niższego indeksu glikemicznego; można zastąpić mąką bezglutenową)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.

LUBISZ PRZEPISY DOROTY?

Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.

E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS

Przydatne przepisy i poradniki

Podane w przepisie proporcje można zwiększyć lub zmniejszyć, w zależności od posiadanej foremki do pieczenia biszkoptu.

Rodzaj foremki

Liczba jajek potrzebnych na biszkopt

Tortownica o średnicy 21-24 cm6 jajek
Tortownica o średnicy 24-26 cm8 jajek
Tortownica o średnicy 26-28 cm10 jajek
Blaszka kwadratowa o boku 23 cm4 jajka (biszkopt do przekrojenia na 2 placki) lub 6 jajek (3 placki)
Blaszka prostokątna 25x35 cm2 jajka (na roladę), 5 jajek (biszkopt do przekrojenia na 2 placki) lub 8 jajek (na 3 placki)
 
 
Biszkopt czekoladowy ekspresowy bezglutenowy - można upiec z wykorzystaniem mąki bezglutenowej - mieszanki uniwersalnej lub uniwersalnej najlepszej.
Biszkopt można też upiec w 3 osobnych foremkach, żeby nie musieć go później kroić. Należy wtedy skrócić czas pieczenia do ok. 30 minut.
 

Jak zrobić

  • Mąkę przesiewam z kakao i proszkiem do pieczenia.
  • Jajka z cukrem ucieram na najwyższych obrotach miksera aż do spienienia.
  • Dosypuję mąkę z proszkiem i kakao i mieszam za pomocą widelca, aż do uzyskania dość gęstej, ale lejącej masy bez grudek.
  • Przelewam masę do foremki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką/kaszą manną/bułką tartą.
  • Wstawiam ciasto do lekko podgrzanego piekarnika nastawionego na temperaturę 160 °C (tradycyjny tryb pieczenia góra+dół; można nastawić piekarnik w momencie rozpoczęcia przygotowania biszkoptu). Można włączyć w piekarniku termoobieg, obniżając temperaturę pieczenia o 10-20 °C. Piekę przez ok. 60 minut, bez otwierania drzwiczek w czasie pieczenia.
  • Na 5 minut przed końcem pieczenia można uchylić drzwiczki i sprawdzić drewnianym patyczkiem wbitym w środek ciasta, czy masa jest całkowicie upieczona. Jeśli nie, kolejną próbę można przeprowadzić po 5 minutach.
  • Upieczone ciasto od razu wyjmuję z piekarnika i studzę w foremce, w temperaturze pokojowej, na kratce, żeby od spodu do tortownicy miało dostęp powietrze.
  • Całkowicie wystudzony biszkopt wyjmuję z foremki i kroję za pomocą noża do ciast (ostrze z ząbkami), specjalnego noża strunowego do biszkoptów lub żyłki. Przekładam kremem, konfiturami oraz dekoruję.
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!

Zobacz komentarze (0)
5 from 1 vote (1 rating without comment)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Podoba Ci się przepis? Daj 5 gwiazdek :)




© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom