Ciasto Mikołaj z reniferem przygotowałam jako uzupełnienie klasycznych wypieków świątecznych, które musiały znaleźć się na naszym rodzinnym stole. Od wielu lat wypiekane są w naszych domach lub wielokrotnie były przygotowywane przez nasze mamy i babcie. Trochę dla najmłodszych, a trochę dla siebie, warto pokusić się o przygotowanie takiego wypieku wyjątkowego. Niech to będzie coś kolorowego, w dodatku nieco fikuśnego! Niekoniecznie klasyka. Ciasto, na które każda pociecha będzie z niecierpliwością czekać przez całą wigilijną kolację. Kto wie, może nawet przez cały rok? Na trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem (choć w wersji ekspresowej wystarczą też 2-3 dni) można upiec pierniczki świąteczne, a w przeddzień Wigilii lub w wigilijny poranek – przygotować ciasto Mikołaj z reniferem, ozdobione kolorowym lukrem.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Boże Narodzenie
To może być klasyczny biszkopt lub keks czy ciasto ucierane. A nawet brownie lub murzynek. Najlepiej w specjalnej formie, takiej jak moja. Ale jeśli nie macie, można je upiec w zwykłej blaszce. Wystarczy potem namalować lukrem wzór. Może się skusicie?
Przepis na ciasto Mikołaj
Postawiłam na klasyczne ciasto à la biszkopt, takie z dodatkiem masła. Moja mama przez wiele lat robiła na bazie tej receptury lamingtona. Pięknie wyrosło i ładnie wypełniło formę. Potem wystarczyło udekorować kolorowym lukrem i gotowe!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 6 jajek
- 6 łyżek mąki (przesiana)
- 6 łyżek cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 100 g masła (stopione)
Lukry
- 2 białka (o temperaturze pokojowej)
- 200 g cukru pudru
- barwniki spożywcze
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- Zaczynam od przygotowania ciasta. Białka o temperaturze pokojowej ubijam na sztywną pianę (można dodać szczyptę soli przed ubijaniem).
- Do białek stopniowo, po 1 łyżce dosypuję cukier, cały czas ubijając. Gdy cukier się rozpuści, można dodawać kolejną łyżkę.
- Do masy dosypuję mąkę i delikatnie mieszam łyżką, aż składniki się połączą.
- Dolewam do masy stopione masło i znów delikatnie mieszam, łącząc wszystkie składniki.
- Foremkę w kształcie Mikołaja z reniferem delikatnie nacieram stopionym masłem (koniecznie, jeśli jest używana po raz pierwszy. Przy kolejnych pieczeniach można wlewać masę do suchej foremki).
- Wlewam masę do foremki, wygarniając ją dokładnie za pomocą szpatułki.
- Wstawiam ciasto do lekko podgrzanego piekarnika i piekę w temperaturze 160 °C przez ok. 40 minut. Pod koniec pieczenia sprawdzam drewnianym patyczkiem czy ciasto nie jest surowe. Studzę w piekarniku przy otwartych drzwiczkach.
- Dzielę lukier na części odpowiadające wielkości elementów ciasta, które chcę udekorować i barwię barwnikami spożywczymi zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Dekoruję ciasto i czekam aż lukier zakrzepnie. Wcześniej można dodatkowo posypać je bakaliami, np. posiekanymi orzechami lub udekorować ozdobami cukierniczymi (cukrowymi płatkami śniegu, kolorowymi perełkami itp.). Oczy Mikołaja i renifera ozdabiam goździkami lub inną, ciemną przyprawą o okrągłych ziarenkach.
Wartości odżywcze
Ciasto Mikołaj przepis
Do dekoracji polecam lukier z białek, który po ubiciu ma piękny, śnieżnobiały kolor. Jest też potem bardzo łatwo zabarwić go spożywczymi barwnikami. A dzięki temu, że ciasto ma jasnozłotą barwę i nie przypala się w silikonowej foremce, kolor renifera jest naturalny i wystarczyło tylko pomalować mu rogi i pyszczek. Jak Wams się podoba?
Dajcie mi koniecznie znać, jak się udały Wasze wypieki. Macie takie foremki? Jak poszło z lukrem? Czekam na wieści w komentarzach!
Witam, mam pytanie odnośnie barwników spożywczych. Mój włoski partner firma SILIKOMART oferuje 3 rodzaje barwników: rozpuszczalne w alkoholu lub wodzie, rozpuszczalne w tłuszczu i takie do czekolady, galaretek i marcepana. KTÓRE SĄ NAJLEPSZE??? albo inaczej których używacie drogie forumowiczki 🙂