Zaskoczyła mnie tegoroczna jesień, chyba zresztą jak wszystkich wokół: nagle zrobiło się zimno, wieje wiatr i chyba w tym roku nie ujrzymy złocistych kolorów… Poszłam na spacer w jesiennym trenczu i szybko wróciłam do domu, żeby przebrać się w cieplejszy, zimowy płaszcz z wełny. Jak to się stało, że nagle jest tak chłodno? Chyba podświadomie przygotowywałam się na takie dni, robiąc zakupy: skład lodówki i spiżarni umożliwi mi przygotowywanie jednogarnkowych dań. Na przykład dziś na stole gości ciecierzyca z sosem pomidorowym, choć może powinnam napisać, że to curry…
Zobacz też: Więcej przepisów na dania jednogarnkowe
Pożywna, aromatyczna, smaczna. Tzw. comfort food, idealna na dni takie jak teraz. Skoro nie ma jesiennych złocistych odcieni za oknem, to zagoszczą na moim stole, udekorowane odrobiną zieleni. Moja ciecierzyca z pomidorami rozgrzeje i poprawi humor. Uwielbiam stać przy garnkach, gdy chłodno za oknem i delektować się zapachem korzennych przypraw. To dla mnie relaks i poczucie spokoju. Żegnam lato i witam wczesną jesień, z jej bogactwem warzyw i owoców, z których warto korzystać, żeby nie dać się coraz krótszym dniom i zimnym wieczorom.
Ciecierzyca z sosem pomidorowym na wczesną jesień
Choć latem najchętniej gotuję szybko i prosto, jesienią uwielbiam ogrzewać się przy gotujących się potrawach. Takie ciepłe i treściwe, na naszej szerokości geograficznej są niezbędne. Choć modna jest obecnie dieta raw składająca się z surowych składników, uważam, że w Polsce powinno się z niej korzystać tylko w cieplejszych miesiącach. Jesienią i zimą jedzenie musi dodawać energii, uzupełniać braki witamin i grzać, kropka!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 cebula (pokrojona w piórka)
- 100 g suchej ciecierzycy (lub 200 g ugotowanej, może być z puszki, odcedzona)
- 1 papryczka chili (czerwona lub zielona, drobno posiekana)
- 2 szklanki soku z pomidorów 100% lub pulpy/passaty (można wykorzystać też 250 g świeżych, dojrzałych i słodkich pomidorów, pokrojonych w niedużą kostkę)
- 1-2 ząbki czosnku
- ½ łyżeczki świeżego imbiru (starty na tarce o drobnych oczkach)
- 1 łyżka oleju do smażenia (w wersji wegetariańskiej można zastąpić masłem klarowanym)
- 1 łyżeczka cukru (polecam cukier brzozowy czyli ksylitol, erytrytol lub w zastępstwie syrop z agawy, które mają niski indeks glikemiczny i mniej kalorii niż biały cukier)
- ½ łyżeczki gorczycy
- ½ łyżeczki kurkumy
- ½ łyżeczki przyprawy garam masala (aromatyczna mieszanka m. in. kminku rzymskiego, kolendry, pieprzu, kardamonu, suszonych liści laurowych, goździków, cynamonu, chili i gałki muszkatołowej)
- 1 szczypta chili
- sól, pieprz
- 2 łyżki soku z cytryny, limonki lub pomarańczy (opcjonalnie)
- świeża kolendra (do dekoracji; posiekana nożem ceramicznym)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić pulpę pomidorową/passatę
- Jak ugotować ciecierzycę
Jak zrobić
- Na niedużym ogniu podsmażam na patelni, na oleju, gorczycę.
- Gdy nasiona zaczną delikatnie podskakiwać, dodaję cebulę z czosnkiem, papryczką chili i imbirem i szklę.
- Dodaję pomidory/sok/pulpę i trzymam całość na średnim ogniu przez ok. 5 minut.
- Doprawiam chili, garam masala, kurkumą, solą, pieprzem i cukrem. Trzymam na ogniu jeszcze przez 5 minut, żeby sos odparował i zgęstniał.
- Dodaję ugotowaną, odcedzoną ciecierzycę, mieszam i gotuję pod przykryciem, na niedużym ogniu jeszcze przez ok. 5 minut. W razie potrzeby dodaję sok z cytrusów dla urozmaicenia smaku.
- Podaję z ugotowanym ryżem lub kaszą, a po wierzchu posypuję kolendrą.
Wartości odżywcze
Ciekawa jestem, jak Wam posmakuje ciecierzyca w sosie pomidorowym. Koniecznie napiszcie, jak wrażenia i dajcie znać, na jakie potrawy Wy macie ochotę wczesną jesienią :).
Właśnie dziś zrobiłam. Dodałam kilka łyżek mleczka kokosowego dla złagodzenia smaku. Wyszło przepyszne! Jedna porcja była na obiad a wieczorem musiałam gotować od nowa z podwójnej porcji cieciorki! Wszystkim mega smakowało. Nawet 10-latek zajadał że smakiem i krzyczał o dokładkę! Rewelacyjny przepis! Polecam!
Dziękuję za wypróbowanie receptury :*. Z mleczkiem kokosowym też ekstra!
Kocham twoje przepisy Dorota! Tak łatwe i zdrowe – dziękuję za nie. Uwielbiam ciecierzycę, więc na pewno spróbuję tego także.
Dziękuję Kochana!