Jak ugotować brukselkę, żeby potem gotowana brukselka nie była rozgotowana? Na to i inne pytania dzisiaj Wam odpowiem. Najprostszym sposobem przyrządzenia brukselki jest jej ugotowanie i podanie jako dodatek do obiadu. Choć wielu z nas zapewne kojarzy ją jako niesmaczne, nieprzyjemnie pachnące warzywo, które mamy kazały nam jeść w dzieciństwie, po latach można spróbować jej na nowo. Kto wie, może uda się Wam odkryć ponownie walory smakowe i odżywcze brukselki? Zobaczcie przepis na brukselkę gotowaną krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na brukselkę
Na parze czy w wodzie? I jak długo trwa czas gotowania brukselki?
Przepis na brukselkę gotowaną
Najsmaczniejszą brukselkę gotuje się w wywarze warzywnym lub drobiowym. Z pewnością warto pamiętać, żeby uważać i nie rozgotować zbyt mocno wszystkich główek. Można również ugotować ją w osolonej wodzie albo na parze. Potem wystarczy podać z bułką tartą z masłem lub dobrze odcedzić i przysmażyć na patelni, na maśle klarowanym. Taka smażona brukselka to moja ulubiona! Pozostałe mogłyby właściwie dla mnie nie istnieć :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- brukselka (umyta, usunięte stare, zewnętrzne liście)
- sól
- wywar warzywny lub drobiowy (opcjonalnie)
- masło (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Brukselki ugotowane al dente zachowują więcej korzystnych dla zdrowia składników odżywczych.
- Ugotowane i odcedzone brukselki można polać bułką tartą z masłem lub podsmażyć na patelni na maśle klarowanym.
- Jak zrobić wywar warzywny
Jak zrobić
- W głąbie każdej brukselki robię nacięcie w kształcie litery „X”.
- Moczę brukselki przez ok. 5 minut w bardzo zimnej wodzie.
- Wkładam brukselki do gotującej się wody z solą lub wywaru z masłem albo do mleka. Jeśli gotuję na parze, układamy je na durszlaku lub sicie do gotowania na parze. Należy włożyć je nacięciem do dołu, a naczynie powinno być na tyle szerokie, żeby na powierzchni wody/sita znajdowała się tylko jedna warstwa brukselek. Woda może sięgać do połowy brukselek.
- Zagotowuję wodę, przykrywam naczynie i gotuję brukselki na sporym ogniu przez 5 minut.
- Odkrywam i odcedzam (brukselki będą al dente czyli delikatnie twarde). Można też ugotować je do miękkości – wystarczy po odkryciu zostawić je na ogniu i gotować aż większość wody/wywaru odparuje.
Wartości odżywcze
A Wy, lubicie brukselkę czy zraziliście się do niej w dzieciństwie? Jak smakuje Wam gotowana brukselka?
Teraz już wiadomo jak ugotować brukselkę. Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, która wersja najlepsza!
fajne jest na parze, zawsze robiłem a teraz kupiłem w październiku na promocji wolnowar, bardzo wygodne. Więc jem Fit a na prawdę smacznie
Jak dla mnie to bomba. Pierwszy raz robiłem i wyszły świetnie
Dziś jako dodatek robię brukselkę zasmażaną z cebulką i boczniakami. Taki przepis wyszukałam na necie, już nie mogę się doczekac obiadu. 🙂
Dzisiaj jest moj ten ( pierwszy raz ) hehe mam nedzieje ze wyjdzie i bedzie smakowac ostatnio pilnuje strasznie diety i jakos sie napatoczylem na zapomniana brukselke
Brukselka to chyba moje ulubione warzywo 🙂 Fenomenalna w kazdym wydaniu – gotowana – jako jarzyna do obiadu, w sałatkach, zapiekankach, sama i w zestawach 🙂 Rewelacyjna z wątróbką eh…. niech sie nareszcie pojawi na straganach bo już się doczekac nie mogę 🙂
Wyczytałam gdzieś, że jeżeli komus przeszkadza zapach i dosyc wyrazisty smak, może do gotowania dodac szczypte cynamonu 🙂 ponoc to niweluje smak i zapach dosyć wyraźnie.
Natomiast takiego gotowania na patelni jeszcze nie próbowałam – ale jak tylko sie pokaże (brukselka oczywista ) to wypróbuję 🙂
Bardzo dziekuję za ten typ 😉
Dzięki za ten patent z cynamonem, sprawdzę go przy najbliższej okazji :).
kocham bruksele <3
jaka znienawidzona? od dzieciństwa mój przysmak!! 🙂
🙂
Spróbować na nowo, właściwie czemu nie? Kiedyś szpinak był równie znienawidzony, dziś króluje na liście przysmaków.
nie znosze nawet zapachu, nie zjem w zadnej postaci
listki będą zbyt małe i rzeczywiście efekt nie ten sam
@Basia można pójść na skróty i przepołowić każdą główkę, a potem wyciąć głąb. Ale efekt wizualny już wtedy nie ten sam ;).
sparzona lepiej smakuje niz gotowana
Jadłam brukselkę sparzoną i była ok. Tylko sporo pracy, bo trzeba obierać listek po listku
ostatnio polubiłam, smak dość kontrowersyjny, ale niezwykle mi się podoba jej idealna forma- doskonałej miniatury główki kapusty
A obsmaży się w środku bez gotowania czy trzeba ją wcześniej pokroić na połówki?
Pyszna jest podsmażona z boczkiem, octem balsamicznym i czosnkiem. Albo w sosie pomarańczowym. Gotowanej nie cierpię.
brukselce mówimy nie:)
Nie lubię!
lubie w każdej postaci a moja córcia wprost uwielbia 🙂
Ja za radą Magdy Gessler gotuje brukselkę w wodzie z solą i cukrem. Odcedzam i wrzucam wszystko do zimnego mleka aż do ponownego zagotowania. Oczywiście trzeba uważać na czas gotowania, żeby brukselki nie rozgotować. Cżęsto zapiekam w piekarniku posypaną serem, z beszamelem lub inymi warzywami.
U mnie w mleku był gotowany kalafior, o brukselce nie pomyślałam. Trzeba będzie wypróbować następnym razem :).
tak, dlugo trwalo nim ja sama zrobilam…teraz kroje ja na polowki i wrzucam na tluszcz by sie przypiekla , wyjmuje ja z patelni i wlewam ocet balsamiczny by sie wygotowal i zrobil syropowaty i juz po za ogniem wrzucam spowrotem brukselke w ten syrop + sol i pieprz …i gotowe
Wygląda bardzo dobrze. Ja mam raczej przykre wspomnienia dotyczące brukselki, ale wersji podsmażanej z bułką i masłem nie znałam, więc spróbuję.
Będzie coś jeszcze z brukselką? Byłabym wdzięczna za nowe kulinarne inspiracje z tym warzywem.
W beszamelu można też spróbować ją podać. A ja mam w planie zrobienie jeszcze zupy, zobaczymy co z tego wyjdzie :).
Ja lubię,robię tylko gotowaną,podsmażonej nigdy nie jadłam muszę wypróbować.
uwielbiam brukselkę, zawsze ją lubiłam, w dzieciństwie jak i teraz jako pierwszą wyławiam ją z zupy:D ale taką gotowaną też bardzo lubię, bardzo dobra jest też gotowana na parze.
Ja się zawsze śmieję, że to kapusta dla Barbie 😉
Mnie czeka jeszcze zupa na wywarze po gotowaniu brukselki, zobaczymy jak będzie smakować :).
lubimy:)a wrzucona do zupy nadaje zadziwiająco pyszny smak;) zwykłe gotowane mięsko na marchewce pietruszce i brukselce na prawdę fajnie smakuje.odkryłam w tym tygodniu:)
też nie lubię gotowanej,ale przygotowuje ją chwilkę gotując,nastepnie w sosie serowym z gorgonzoli gotując! polecam,bo to pyszne danie:)
zupa-krem z brukselki z jajkiem -bombowa ! 🙂
ja lubię gotowaną z masełkiem, moja rodzina też lubi .
Zawsze myślę jak zrobić z niej gołąbki 😉
Ja uwielbiam 🙂 D nie znosi 🙂