Smaczne, choć wciąż niezbyt popularne w Polsce zboże, niekiedy nawet tu uprawiane, czyli sorgo – nieduże ziarna przypominające kaszę gryczaną. Jak ugotować sorgo – pokazuję krok po kroku prostą, ale odrobinę czasochłonną procedurę, dzięki której gotowane sorgo będzie al dente czyli miękkie z zewnątrz i delikatnie twarde w środku.
Zobacz też: Więcej poradników ABC gotowania
Istnieją różne odmiany sorgo, w zależności od kraju pochodzenia, bo to odporne na suszę zboże uprawiane jest na tzw. Starym Świecie czyli w Europie, Azji oraz Afryce, ale spotkać można je również w innych częściach świata, np. w Meksyku.
Sorgo jest bogate w białko, minerały oraz węglowodany złożone, nie zawiera też glutenu. Może być podstawą zdrowej i zrównoważonej diety, wykorzystane jako dodatek do głównych dań, składnik zup czy sałatek, a nawet deserów i ciast. Można też, po ugotowaniu, dodać je do podduszonych na oliwie warzyw, mięsa czy ryb i owoców morza, przygotowując smaczne kaszotto, a może raczej sorgotto? 🙂
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka sorgo
- 3 szklanki wody
- ½ łyżeczki soli
- 2 łyżki oliwy
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- Sorgo zalewam zimną wodą i moczę przez 8-12 godzin, w temperaturze pokojowej.
- Zagotowuję (w tej samej wodzie, w której się moczyło), dodaję sól i oliwę, mieszam delikatnie, zmniejszam ogień.
- Gotuję na sporym ogniu, ale tak, żeby woda nie bulgotała zbyt mocno, przez 30 minut.
- Zdejmuję z ognia, zostawiam pod przykryciem jeszcze na 10 minut.
- Sorgo można serwować zarówno na gorąco, jak i na zimno.
Wartości odżywcze
Jak Wam smakuje? Ciekawa jestem, do jakich potraw je wykorzystacie!
Zastanawiam się czy można grotować sorgo bez namaczania. Większość treści jakie znalazłem podawała że, trzeba je namaczać co najmniej 6 godzin. Czy można je wypłukać i od razu przejść do gotowania bez tego długiego procesu namaczania, czy wtedy się nie ugotuje prawidłowo?
Bez namaczania będzie twarde, sprawdziłam to kiedyś. Nie pamiętam już, jak długo je wtedy gotowałam, ale nie było przyjemne w spożyciu :).
Czy może mi pani powiedzieć gdzie można kupić to ziarno
Jest dostępne w Auchan, ja kupiłam we Wrocławiu :).
Ja czasem moczę przez 6 godzin i mi wychodzi 🙂 Ale to chyba zależy też od rodzaju sorgo. Zawsze robię sorgo z warzywami, gotowanymi na parze, i kukurydzą z puszki. Czasem dodaję kurczaka lub łososia, ale zazwyczaj same warzywa wystarczają 🙂
Gdzie kupujesz swoje sorgo? Bo ostatnio szukałam w większych sklepach i coś trudniej jest je dostać…
To prawda, w zależności od rodzaju i koloru sorgo można je moczyć krócej i czasem nawet o kilka minut krócej gotować. To moje, ciemne, jest dość oporne ;). Kupiłam je w Auchan. Z warzywami najlepsze :).