fbpx
Czytasz właśnie
Jak zmywać naczynia

Jak zmywać naczynia

Jak zmywać naczynia
5/5 (1)

Prozaicznie prosta czynność, którą zna każdy, kto choć raz przygotowywał coś w kuchni i musiał potem posprzątać. Mycie naczyń, przez większość z Was zdecydowanie nielubiane, w dzisiejszych czasach przysparza nieco mniej kłopotu ze względu na dobre płyny do mycia naczyń oraz coraz większą popularność zmywarek, choć w tych ostatnich nie można umyć wszystkiego, dlatego ręczne zmywanie staje się koniecznością, do której, nawet kiedy zdarza nam się sporadycznie, warto się odpowiednio przygotować i wiedzieć, jak zmywać naczynia w najbardziej efektywny sposób.

Razem z właścicielem marki Fairy przygotowaliśmy dla Was kilka przydatnych porad, dzięki którym zmywanie będzie bardziej ekonomiczne, oszczędzicie wodę i płyn i zadbacie o swoje dłonie.

Jak zmywać naczynia

  1. Przygotuj dobry, skoncentrowany, wydajny płyn do mycia naczyń, np. Fairy Cytrynowy, Fairy Granat i Czerwona pomarańcza lub Fairy Sensitive z Rumiankiem i witaminą E.
  2. Przygotuj akcesoria do zmywania: miękką gąbkę z twardszą końcówką do usuwania zaschniętego tłuszczu i innych substancji, szczotkę do skrobania, mniejszą szczoteczkę (np. starą szczoteczkę do zębów) do mycia trudno dostępnych powierzchni oraz szczotkę do czyszczenia butelek i ściereczkę do wycierania do sucha.
  3. Jeśli masz delikatną skórę dłoni, wybierz płyn Fairy Sensitive. Ponieważ każdy z nas ma inną skórę, osobom o szczególnie wrażliwych dłoniach polecamy posmarować je przed zmywaniem naczyń kremem ochronnym, np. z zawartością silikonu, a przy dłuższym myciu korzystać z rękawiczek ochronnych.
  4. Myj naczynia zgodnie z instrukcją, jeśli została do nich dołączona. Niektórych szkieł, np. w dzbankach od blenderów, nie wolno zanurzać w zbyt gorącej wodzie.
  5. Posegreguj naczynia. Noże i inne przedmioty metalowe najlepiej umyć od razu po gotowaniu i/lub krojeniu i wytrzeć do sucha ściereczką, dzięki temu dłużej zachowają ładny wygląd bez rdzawych plam. Jest to szczególnie ważne w przypadku noży – umyte od razu po krojeniu i wytarte do sucha, nie będą szybko ulegać korozji i o wiele dłużej pozostaną ostre. Również elementy drewniane (noże z drewnianymi rękojeściami, deski do krojenia, łopatki i łyżki, stolnice) powinny być umyte od razu – nie wolno ich zamaczać, ponieważ wilgoć odkształca i niszczy drewno.
  6. Dozuj płyn bezpośrednio na gąbkę zwilżoną wodą. Używaj niewielkich ilości płynu – na gąbkę wystarczy wylać jedną kroplę i w razie potrzeby, zwłaszcza podczas mycia bardzo dużej ilości naczyń, płukać ją od czasu do czasu, usuwając ewentualne zanieczyszczenia i dolewać kolejną kroplę Fairy.
  7. Naczynia szczególnie mocno zabrudzone, np. z zaschniętym tłuszczem, warto na ok. 1 godzinę przed myciem namoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, którego na 15 l wody wystarczy 1 mała łyżeczka. Ostrożnie z namaczaniem ostrych przedmiotów – łatwo się nimi skaleczyć, wkładając potem rękę do zlewozmywaku wypełnionego spienioną, mało przejrzystą wodą.
  8. Nie myj naczyń pod strumieniem wody. To najmniej efektywny i nieoszczędny sposób. Zakręć odpływ w zlewozmywaku i myjąc naczynia, polewaj je w razie potrzeby wodą, odkręcając i zakręcając kran. Umyte odkładaj do drugiej komory zlewu, gdzie pod koniec mycia, hurtowo, możesz je opłukać. Jeśli korzystasz z jednokomorowego zlewozmywaku, myj naczynia i od razu opłukuj przy zamkniętym odpływie wody – dzięki temu woda z płukania będzie automatycznie namaczać kolejne, jeszcze nieumyte naczynia.
  9. Opłukane naczynia odłóż na suszarkę (ociekarkę) lub wytrzyj do sucha ściereczką.

A może macie jakieś inne, swoje sprawdzone sposoby na ekonomiczne zmywanie naczyń? Podzielcie się nimi w komentarzach :).

Artykuł i film powstały we współpracy z marką Fairy.

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

72 komentarze
  • Konsultuję jeszcze z zoną ale chyba weźmiemy od siemensa z media expertu bomaszyna dobra, a dodają roczny zapas tabsów 🙂

  • Korozja srebra nazywa się (uwaga kobiety, tu trudne dwa słowa): „korozja srebra”. K o r o z j a s r e b r a, czyta się to „korozja srebra,”

  • Jak usprawnić zmywanie naczyń? Kupić zmywarkę. Wszystkie inne porady, to trochę strata czasu. A wrzucanie wszystkich naczyń do brudnej wody to dla mnie coś obrzydliwego i nie zrozumiem ludzi, którzy tak robią. Ja jeszcze rozumiem dbanie o środowisko, ale nic poza tym. Teksty o oszczędzaniu w ten sposób pieniędzy, które często słyszę, to już w ogóle żarty. Zaczęłam oszczędzać, jak kupiłam zmywarkę.W zlewie zmywam tylko noże z drewnianym trzonkiem, drewniane deski do krojenia i pamiątkowe sztućce.

    • Zmywarka to jest TO!!! Oszczednosc czasu pieniedzy a teraz te nowoczesne zmywarki i srodki do zmywania przyjazne dla srodowiska!!!

  • Wiesz są ludzie, których wszystko przerasta. Ale nie przesadzajmy z tym zmywaniem, jedna z głupszych i banalnych czynności. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby nie umieć pozmywać naczyń. Może jak studenci, o których mówisz, zrobią doktorat, pójdzie im łatwiej.

  • dobrze, że kobiety są specjalistkami w tej dziedzinie, może niech tak zostanie:) ja osobiścię preferuję jazdę samochodem :))) pozdrawiam

  • Tak, filmuję cyfrową lustrzanką. Zoomowanie czyli te zbliżenia filmowałam osobno i potem całość składałam w programie do obróbki :). P.S. dla moich widzów i czytelników jestem po prostu Dorota :).

  • ja znow z pytaniem 😉
    Pani kreci aparatem tak ? Ja probuje cos ostatnio pokrecic ( tak dla siebie ) ale mi z zoomem nie wychodzia tu widze ze i ostrosc fajna i w miedzyczasie jeszcze jakies zoomowanie ! Jak to tak to Pani robi ? 😀

  • dlatego ja nie daje myc talerzy mojemu facetowi, zawsze czegos nie zauwazy, nie domyje, a tylko piany narobi. a z tym fairy wystarczy pare kropel i sprawa zalatwiona… ja tam jako ostatnie myje patelnie i inne zatluszczone dosc mocno rzeczy.

  • faktycznie, to wydaje się oczywiste bo jaka filozofia może być w zmywaniu naczyń? Jednak mieszkając z moją współlokatorką przekonałam się, że to też można spieprzyć. To było dziwne, bo duża butla płynu, nawet tak wydajnego jak Fairy szła u nas w dwa tygodnie!!! a mimo to naczynia, które myła, ciągle były niedomyte. Rozwiązałam jednak tą zagadkę obserwując jak myła naczynia. Okazało się, że zalewała gąbkę płynem. Przez dużą ilość piany nie widziała czy dobrze myje, a przez to że gąbka była cała w płynie, była śliska i nie myła tak dokładnie zaschniętych zabrudzeń.

  • Zmywanie naczyń – niby taka prosta codzienna czynność ale jak miałem okazję mieszkać z różnymi ludźmi to zauważyłem, że niektórych zmywanie naczyń po prostu przerasta. Mam tu głównie na myśli studentów.

    Dodam uwagę od siebie – jak już umyjecie naczynia, to postarajcie się odrazu je opłukać wodą. Piana po płynie do naczyń przenosi różne substancje, które z powrotem mogą przywrzeć do naczynia.

  • [..YouTube..] Zmywanie naczyń – niby taka prosta codzienna czynność ale jak miałem okazję mieszkać z różnymi ludźmi to zauważyłem, że niektórych zmywanie naczyń po prostu przerasta. Mam tu głównie na myśli studentów.

    Dodam uwagę od siebie – jak już umyjecie naczynia, to postarajcie się odrazu je opłukać wodą. Piana po płynie do naczyń przenosi różne substancje, które z powrotem mogą przywrzeć do naczynia.

  • nigdy nie przypuszczałam, że istnieją jakieś metody zmywania naczyń. nie mam ustalonej hierarchii, co najpierw trzeba umyć. ale też mam fairy na zlewie 🙂 jeden z lepszych płynów do naczyń 🙂

  • Jejku, jak dobrze, że się trafił mądry człowiek, który zwrócił na to uwagę! A wiesz może, przy okazji, jak się fachowo mówi na korozję srebra?

  • Dokładnie, niech sobie potem sami na raka skóry chorują i się przedwcześnie starzeją ;))).

  • Innych płynów leje zdecydowanie za dużo zwykle, więc wpisuje się w stereotyp 😉 Za to rezultat jest zawsze perfekcyjny.
    A ryzyko z rozcieńczonym płynem do mycia jest minimalne. Owszem, łatwiej się go wylewa, ale nawet jeżeli wylałbym pół butelki, to samego płynu wylałbym tylko pół łyżki (reszta to woda).

  • A nie ma ryzyka, że się szybciej wtedy płyn zużywa, bo łatwiej wylać więcej z butelki? Podejrzewam, że pewnie to kwestia wyczucia, ale jeśli je masz, jesteś jednym z nielicznych mężczyzn, którzy nie wylewają połowy butelki czegokolwiek co służy do mycia :))).

  • Dzięki :). Wczoraj chyba z 10 osób mi sugerowało, że się powinnam opalić, a ja lubię być takim bladziuchem :).

  • Ja trzymam zawsze 2 butelki koło zlewu. Jedną z normalnym płynem, a drugą rozcieńczonym (na oko jedna łyżka płynu + reszta wody). Na gąbkę leje tylko rozcieńczony, efekty są dużo lepsze, szybciej uzyskuję odpowiednią pianą i płukanie potem jest szybsze.

  • Fajny filmik , na szczęście mam znaczną ilość przedmiotów kuchennych, które zmywa za mnie zmywarka…ufff to była moja zmora -sterty naczyń i wieczne wyliczanki kto dziś zmywa, brrr i do tego uczulenie na detergenty…nic przyjemnego. A przy okazji ładnie wyglądasz 😀

  • U mnie patelnie po szpinaku z serem czy innych farszach idą do zmywarki. A właściwie tylko ta pomarańczowa, bo czarna z powłoką ceramiczną nadaje się tylko do mycia ręcznego. Zresztą bardzo dużo rzeczy muszę myć ręcznie, bo mam stare sztućce, talerze i szkło, a to ostatnie ma tendencję do pękania w zmywarce. Z garnkami bywa różnie, zależy jak mocno zabrudzone, ale często garnek w zmywarce oznacza, że inne naczynia mogą się nie domyć.

  • [..YouTube..] U mnie patelnie po szpinaku z serem czy innych farszach idą do zmywarki. A właściwie tylko ta pomarańczowa, bo czarna z powłoką ceramiczną nadaje się tylko do mycia ręcznego. Zresztą bardzo dużo rzeczy muszę myć ręcznie, bo mam stare sztućce, talerze i szkło, a to ostatnie ma tendencję do pękania w zmywarce. Z garnkami bywa różnie, zależy jak mocno zabrudzone, ale często garnek w zmywarce oznacza, że inne naczynia mogą się nie domyć.

  • a ja np. wkładam to co bardzo brudne lub przyschnięte na spód zlewu i w tym czasie myje inne rzeczy, a tamte brudniejsze naczynia się w tym czasie namaczają i nie muszę ich zalewać i tracić wody 😛 namaczają się gdy płucze inne

  • [..YouTube..] a ja np. wkładam to co bardzo brudne lub przyschnięte na spód zlewu i w tym czasie myje inne rzeczy, a tamte brudniejsze naczynia się w tym czasie namaczają i nie muszę ich zalewać i tracić wody 😛 namaczają się gdy płucze inne

  • Ja prawie wszystko wkładam do zmywarki, choć te delikatniejsze rzeczy typu
    kryształ myję ręcznie. Patelnie i garnki myję też ręcznie, bo szkoda
    zajmować tyle miejsca w zmywarce, a to raz ciach;)

  • [..YouTube..] Ja prawie wszystko wkładam do zmywarki, choć te delikatniejsze rzeczy typu kryształ myję ręcznie. Patelnie i garnki myję też ręcznie, bo szkoda zajmować tyle miejsca w zmywarce, a to raz ciach;)

  • Zwykłe talerze i szkło oraz ceramiczne garnki do zmywarki. Stal, stara
    porcelana przedwojenna, drewno i kryształ oraz blaszki do wypieków – mycie
    ręczne.

  • [..YouTube..] Zwykłe talerze i szkło oraz ceramiczne garnki do zmywarki. Stal, stara porcelana przedwojenna, drewno i kryształ oraz blaszki do wypieków – mycie ręczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom