W Polsce niezbyt często, choć kiedyś bywało inaczej, jadamy kaczki. Najczęściej na polskich stołach gości kaczka z jabłkami, a prawdziwi miłośnicy przygotowują też zapewne kaczkę po pekińsku. Nie ma nic dziwnego w zamiłowaniu do klasyki, ale chcąc poeksperymentować ze smakiem pieczonej kaczki i nie udawać się w smakową podróż kulinarną zbyt daleko od naszego kraju, wystarczy kaczka z pomarańczami, do której przygotowania można wykorzystać kilka prostych, łatwych do kupienia w sklepie spożywczym składników.
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze obiady
Kaczka z pomarańczami stanęła na rodzinnym stole u mojej babci obok kaczki z jabłkami. Wielbiciele klasyki od razu wyczuli inny smak, chwaląc tę jabłkową i zapewniając, że lepsza. Miłośnicy nowych smaków zajadali się wersją pomarańczową. Każdy znalazł coś dla siebie i na tym właśnie polega rodzinne ucztowanie.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kaczka (ok. 1,5-2 kg)
- ½ kg pomarańcz (obrane, podzielone na cząstki, bez błon)
- 3 łyżki masła klarowanego
- majeranek
- sproszkowany imbir
- sól
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić masło klarowane
Jak zrobić
- Umytą i osuszoną papierowym ręcznikiem kaczkę nacieramy z wierzchu i od środka solą, imbirem i majerankiem. Skrapiamy też kilkoma łyżkami soku z pomarańczy.
- Faszerujemy kaczkę obranymi, oczyszczonymi z błon pomarańczami.
- Zaszywamy kaczkę z obu stron i dokładnie zawiązujemy nitkę. Obwiązujemy też kaczkę nitką wokół skrzydeł, żeby nie rozłożyły się w czasie pieczenia.
- Na dnie brytfanny lub naczynia żaroodpornego układamy masło klarowane i kładziemy na nim kaczkę. Obkładamy ją też pomarańczami, które nie zmieściły się do środka (kilka cząstek można odłożyć i ugrillować lub podsmażyć na suchej, teflonowej albo ceramicznej patelni).
- Wstawiamy kaczkę do piekarnika i pieczemy w temperaturze 180-200 °C (góra+dół), w czasie proporcjonalnym do masy kaczki (np. kaczkę, która waży 1 kg, pieczemy 1 godzinę), kilkakrotnie polewając w czasie pieczenia mięso tłuszczem wytopionym z kaczki wymieszanym z roztopionym masłem klarowanym.
- Można też, zamiast polewania, obracać kaczkę w brytfannie pamiętając, że pod koniec pieczenia należy ją położyć grzbietem ku górze i zrumienić.
- Podajemy kaczkę na półmisku, udekorowaną sałatą i świeżymi ziołami i pomarańczami.
czy zawsze do nadziewania kaczka musi być wyluzowana?
Trzeba przyznać, że kaczki jak i gęsi nieczęsto goszczą na naszych stołach. Trochę mnie dziwi dlaczego, bo przecież wystarczy spojrzeć na ten przepis aby uświadomić sobie jakie super smaczne potrawy można z nich przyrządzić 🙂 Świetny przepis, postaram się zrobić go przy najbliższej okazji. Pozdrawiam 🙂
z jabłkami 🙂 ale tych jabłek i tak nie jadam 😛
Z jabłkami, tylko
…Po staropolsku !…z jabłkami !!!…:)