Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z…
Dawno temu, kiedy do Europy sprowadzano pierwszą kawę z dalekich krajów zza oceanu, jej transport trwał nawet kilka miesięcy. To był czas, kiedy worki z kawą płynęły w okrętach z Indonezji, Ameryki Południowej i Afryki, a napój, który trafiał potem do europejskich filiżanek, miał wyjątkowy smak. Z biegiem lat metody transportu zmieniały się, a jego czas uległ skróceniu. Okazało się, że zmianie uległ też smak przewożonej kawy. Aby odtworzyć jej dawną konsystencję i aromat, powstała kawa postarzana, a właściwie cała koncepcja jej uprawy, zbioru, przechowywania i palenia.
Kilka dni temu miałam okazję uczestniczyć w warsztatach kawowych zorganizowanych przez markę Nespresso i opowiem Wam dziś o ciekawostkach na temat postarzania kawy. Wiadomo już, czemu postarza się kawę, ale jak wygląda cały proces i jak smakuje kawa postarzana?
Postarzanie kawy i jego zalety
Tradycja postarzania kawy sięga XVIII wieku, gdy kawa była transportowana statkami z Indonezji do Europy. Czasem trwało to nawet 3 miesiące, podczas których ziarna, transportowane np. z Indonezji wzdłuż południowego wybrzeża Afryki, przechodziły przez różne strefy klimatyczne, zmieniając temperaturę, nasłonecznienie czy wilgotność. Dziś transport trwa znacznie krócej, ale można odtworzyć proces starzenia, zwłaszcza że jest to sztuka znana od wielu lat i na całym świecie nie tylko postarza się kawę, ale też, między innymi, sezonuje wołowinę, przygotowuje produkty fermentowane, sery dojrzewające czy suszy owoce. Upływ czasu, w odpowiednich i kontrolowanych warunkach, potrafi działać na korzyść produktów spożywczych.
Nespresso Selection Vintage 2014 – jak powstaje kawa postarzana
Kawa, której historię powstania miałam okazję poznać podczas warsztatów, została zebrana w 2014 roku. Ziarna arabiki dojrzewały w kontrolowanym magazynie w Kolumbii, w lokalizacji na wysokości równika, na wysokości ok. 3 700 m. Taka wysokość to mniej tlenu i chłodniejsze powietrze, dlatego kawa nie wchłania pary wodnej. Kontrolowane jest nasłonecznienie, wilgotność i temperatura. Po niemal 3 latach postarzania kawa jest mielona i zamykana w kapsułkach.
Parzenie postarzonej kawy
Starannie selekcjonowana kawa postarzana wymaga odpowiedniego zaparzenia, dlatego najlepiej jest ją przygotować w ekspresie ciśnieniowym.
Degustacja kawy
Nie tylko sposób parzenia odgrywa ogromną rolę w uzyskanym smaku jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. Jeśli chcecie w pełni poczuć wyjątkowy aromat i smak, polecam degustowanie kawy. Jak to wygląda? Przebiega w czterech etapach. Zaparzone ciśnieniowo espresso serwuje się w kieliszku, którego kształt, podobnie jak w kieliszkach do wina, pozwala cieszyć się pełnią zapachu i smaku. Etap pierwszy to sprawdzenie aromatu, kolejnym jest zweryfikowanie kwaskowatości, trzecim: określenie tzw. body, a końcowym: opisanie smaku kawy.
Poznałam tę metodę na warsztatach kawowych w warszawskim Nespresso Boutique przy ul. Nowy Świat 47, gdzie Ania Oleksak, kawowa ekspertka z wieloletnim doświadczeniem, opowiadała o procesie powstawania kawy od początku uprawy aż do postarzania i wypalania.
Kawę wącha się przed pierwszym łykiem, maksymalnie zbliżając nos do kieliszka. Głęboki wdech i czuć pierwsze, „górne” zapachy. Pierwszy łyk, nieduży i rozprowadzenie kawy w ustach dla poczucia pełni smaku. Delikatne przemieszanie kawy w kieliszku. Powtórzenie czynności i poczucie kolejnych zapachów i smaków z „serca” kawy.
Postarzana kawa najlepiej smakuje saute, zaparzona jako espresso i serwowana w kieliszku. Bez mleka i cukru, za to doskonała jako dodatek do eleganckiej kolacji czy smakowitego deseru.
Spróbujcie nowej, limitowanej Nespresso Selection Vintage 2014, jeśli macie ochotę poznać kawę łagodną, o niskiej kwaskowatości, pełną delikatnych, kwiatowo-owocowych nut smakowych połączonych z aromatem drewna. To pierwsza taka kawa w ofercie marki. Ziarna zostały zebrane w 2014 roku, w Kolumbii, i przez ponad 2 lata poddawane procesom postarzania, którego celem jest pozbycie się nadmiaru kwaskowatości i uwydatnienie konsystencji gotowej kawy. Zaraz po zmieleniu ziarna trafiły do kapsułek, w których kawa jest szczelnie zamknięta i zachowuje moc zapachową i smakową.
Po zaparzeniu ma aksamitną konsystencję i doskonały smak. Degustowanie jej było zaskakującym i inspirującym doświadczeniem kawowym i, na szczęście, mam jeszcze zapas, którym mogę cieszyć się w domowym zaciszu.
W limitowanej edycji, kawa dostępna jest do końca marca 2017 roku w sprzedaży w butikach Nespresso w całej Polsce.
Ciekawa jestem, czy znacie smak postarzanej kawy, jaką kawę lubicie najbardziej i jak często pijecie? Macie swoje ulubione pory dnia, kiedy po nią sięgacie?
Tekst powstał we współpracy z marką Nespresso.
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie