Wiele roślinnych uwielbiam, ale kotlety z fasoli to moje osobiste podium bezmięsnych kotletów. Doprawiam je solidnie kminkiem rzymskim, kolendrą, cynamonem i wędzoną papryką. Mieszam z gotowaną kaszą gryczaną, ziemniakami, migdałami lub słonecznikiem i cebulą z czosnkiem. Są miękkie w środku, wilgotne i aromatyczne. Można usmażyć je na patelni lub upiec większą ilość w piekarniku. Świetnie pasują do burgerów. Spróbujcie ich smaku! Zobaczcie jak zrobić kotlety z fasolą krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy wegetariańskie i wegańskie
Po raz pierwszy spróbowałam jak smakują kotlety z fasolą, przygotowując burgery wegetariańskie dla producenta gotowców. Tamte, o ile dobrze pamiętam, miały w składzie jajko i panierkę. Ale środek smakował wyśmienicie! Postanowiłam jednak, że wolę przygotować wersję bez jajek czyli wegańskie kotlety z fasolą. Moja wersja jest na bazie białej, niepalonej kaszy gryczanej, ale możecie też zastąpić ją kaszą jaglaną.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej białej, niepalonej (ok. ½ szklanki suchej kaszy; lekko rozgotowana; można zastąpić kaszą jaglaną)
- 300 g ugotowanej fasoli czerwonej (rozgnieciona widelcem lub zmiksowana w blenderze (mogą zostać grudki, nie musi to być gładka masa))
- 1 cebula (starta na tarce o grubych oczkach)
- 1-2 ząbki czosnku (przeciśnięty przez praskę)
- ½ batata (lub 2 sypkie ziemniaki; ugotowane, obrane; można zastąpić ¼ szklanki mąki ziemniaczanej lub tapioki; jeśli masa wystarczająco się nie lepi, dodaję 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej/tapioki)
- ½ szklanki migdałów w płatkach (można zastąpić słonecznikiem, pestkami z dyni, grubo siekanymi orzechami włoskimi lub sezamem; opcjonalnie można uprażyć na suchej patelni)
- ½ łyżeczki miodu (można zastąpić ksylitolem, erytrytolem lub syropem z agawy)
- ¼ szklanki oliwy z oliwek (można zastąpić olejem rzepakowym)
- ½-1 łyżeczka chili
- 1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
- ½ łyżeczki cynamonu
- ½ łyżeczki kardamonu
- 1 łyżeczka kuminu
- 1 łyżeczka suszonej kolendry (lub 4 łyżki świeżej, posiekanej; można zastąpić świeżą miętą lub natką pietruszki)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Rozgrzewam piekarnik do 180 °C.Opcjonalnie, zamiast piec w piekarniku, kotlety można smażyć na patelni.
- Wszystkie składniki mieszam w dużej misce i ugniatam na lepką masę (można wykorzystać do mieszania robot planetarny). Sprawdzam, czy całość jest dobrze doprawiona, w razie potrzeby dodaję więcej przypraw.Jeśli decyduję się smażyć kotlety na patelni, do masy nie dodaję oleju.
- Zwilżam dłonie zimną wodą i formuję z masy kotlety o grubości ok. 1-1,5 cm i średnicy ok. 5 cm.Układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Po wierzchu można posmarować je delikatnie oliwą.Jeśli decyduję się smażyć kotlety na patelni, od razu przekładam je na patelnię z rozgrzanym tłuszczem.
- Piekę kotlety przez ok. 25 minut, następnie obracam, w razie potrzeby smaruję oliwą i dopiekam jeszcze przez 5-10 minut (można włączyć przypiekanie od góry i/lub termoobieg).Jeśli wybieram opcję na patelni, smażę kotlety na średnim ogniu, z obu stron, do zrumienienia.
- Serwuję kotlety na ciepło lub na zimno, z dodatkiem surówki lub gotowanych/pieczonych warzyw, albo jako składnik wegetariańskich lub wegańskich burgerów. Można je zamrozić lub wystudzić i przechowywać przez 3-5 dni w lodówce.
Wartości odżywcze
U mnie na talerzu pojawiły się kotlety z fasolą, a do tego dodatkowa kasza gryczana i kawałek batata, gotowane szparagi i surówka z sałaty rzymskiej i truskawek z odrobiną słodkiej, podłużnej, czerwonej papryki, sosu winegret i balsamico. To pyszne połączenie smaków!
Polecam Wam też wykorzystać te kotlety do burgerów. Podpieczcie połówki bułki, następnie posmarujcie majonezem. Nałóżcie kotlety, dodajcie plaster gotowanego batata. Do tego odrobina cebulki i papryki oraz sałata i domowy sos pomidorowy lub paprykowy (zmiksowana w blenderze, a wcześniej upieczona papryka). Gwarantuję, że będzie bardzo smacznie!
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, jak wyszły Wam Wasze kotlety z fasoli. Ciekawa jestem bardzo, czy postawiliście na pieczoną, czy może smażoną na patelni wersję. Napiszcie, z czym je zaserwowaliście!
Całkiem dobre , warto zrobić.
Wyglądają apetycznie 🙂 Dobry pomysł na podanie fasoli w ciekawy sposób.
Ciekawy pomysł na przemycenie fasoli w ciekawej formie 🙂