Orientalny kurczak pięciu smaków, danie kuchni wietnamskiej, które, w najprostszej wersji, można przygotować, wykorzystując gotową mieszankę przypraw.
Zobacz też: Więcej przepisów na potrawy kuchni wietnamskiej i inne pomysły na obiad
Pięć smaków: słodki, gorzki, kwaśny, słony i… umami, piąty smak, uzyskiwany za sprawą dodania do potrawy glutaminianu sodu, popularnego w kuchni chińskiej, tajskiej i wietnamskiej, a także… w polskiej, bo pełno go we wszelkich kostkach rosołowych i gotowych mieszankach przypraw. Jeśli mam być szczera, to nie polecam go, bo uważam, że upośledza rozróżnianie smaków i, w nadmiernych ilościach, szkodzi.
Potraktujcie tę potrawę jako ciekawostkę. Poznajcie jej smak. Wykorzystajcie mieszankę przypraw przygotowaną własnoręcznie lub gotową. Ale nie zapraszajcie na stałe glutaminianu sodu do swoich kuchni, ok? Można kupić przyprawę pięć smaków, która go nie zawiera.
Przygotowany na moje urodziny. Pachnie dość nietypowo, ale gościom smakował :). Zobaczcie jak go zrobić. Kurczak pięciu smaków.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1,5 kg kawałków kurczaka (najlepiej nadadzą się udka)
- 1 czerwona papryczka chili (drobno posiekana)
- 1 łyżka sosu rybnego
- 1 łyżka soku z cytryny
- olej do głębokiego smażenia
- 1 łyżeczka przyprawy pięciu smaków (mieszanka anyżu gwiaździstego, goździków, cynamonu, nasion kopru włoskiego (lub zmielonych nasion kozieradki oraz pieprzu syczuańskiego))
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu (świeżo zmielony)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- Kurczaka myję, usuwam ewentualne pozostałości piór, zalewam w średnim rondlu zimną wodą i zagotowuję.
- Z powierzchni wody, najlepiej przy pomocy małego sitka, usuwam białą pianę i ewentualne „farfocle”, które wypłyną z kurczaka podczas gotowania.
- Dodaję sól, pieprz i przyprawę pięciu smaków i gotuję dalej, aż do miękkości (przez ok. 15 minut).
- W woku lub na głębokiej patelni rozgrzewam olej i smażę partiami kurczaka (UWAGA: zbyt dużo kawałków naraz utrudnia ich obracanie podczas smażenia), do uzyskania złocistego koloru i chrupkości skórki.
- Po wyjęciu z oleju odsączamy jego nadmiar na papierowych ręcznikach.
- Układam kurczaka na talerzach lub na wspólnym półmisku, skrapiam sosem rybnym zmieszanym z sokiem z cytryny. Na koniec posypuję chili i podaję.