Makagigi to słodkie ciasteczka, których nie znałam. Pyszne makowe makagigi. Zadając moim Czytelnikom pytanie o przygotowywane w ich domach potrawy wigilijne spodziewałam się dużej różnorodności. W końcu Polska nie jest małym krajem, a nasza historia rozbiorów, wojen i repatriacji odmiennie ukształtowała pod względem kulinarnym poszczególne regiony. W Wigilię jemy różne zupy, drugie dania, przekąski, a nawet desery. Dlatego spośród nadesłanych nazw potraw szczególnie zaintrygowała mnie ta słodka przekąska Napisało o niej kilkoro z Was, a mój kolega Marcin podesłał mi nawet przepis. Zobaczcie jak zrobić ciastka z maku krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Boże Narodzenie
Makagigi przygotowuje się tak samo jak sezamki. Wystarczy zastąpić sezam suchym makiem. To takie makowe sezamki z maku ;). Do masy miodowo-karmelowej można dodawać różne bakalie. Najlepiej te same, które lubicie znaleźć w masie makowej. Polecam migdały, orzechy, skórkę z pomarańczy, rodzynki czy żurawinę. Ważne, żeby twarde bakalie były dobrze zmielone, a owoce bardzo drobno pokrojone. Chcąc odrobinę poeksperymentować, można też pokusić się o dodanie odrobiny białej czekolady, pokrojonej w drobną kostkę.
Przepis na makagigi – małe, słodkie i bardzo kaloryczne
Uzbrojcie się w silną wolę, ponieważ makagigi to dużo kalorii.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka maku (suchy lub opłukany, dokładnie osuszony)
- 1 szklanka miodu
- ½ szklanki cukru
- ½ szklanki migdałów (bez skórki, drobno zmielone w blenderze)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Miód z cukrem roztapiam w kąpieli wodnej. Następnie, już bezpośrednio na palniku, doprowadzam do wrzenia, a gdy ściemnieje, zdejmuję z ognia.
- Stopniowo dosypuję mak i migdały, cały czas dokładnie mieszam. Masa powinna być na tyle gęsta, żeby po wsypaniu całego maku i migdałów trudno ją było mieszać.
- Masę wykładam na papierze do pieczenia, przykrywam od góry drugim kawałkiem papieru do pieczenia i wałkuję na grubość kilku milimetrów (grubość sezamków). Od razu po wałkowaniu zdejmuję z góry papier.
- Z rozwałkowanej masy wykrawam kwadraty, które następnie kroję na pół, w trójkąty. Zostawiam na całą noc do ostygnięcia i stwardnienia.
Wartości odżywcze
Co prawda mak jest bogaty w wapń, a miód to także mnóstwo dobra, ale wszystko z umiarem. Nie od razu cała blaszka zjedzona do kawy, tylko 2-3 sztuki dziennie.
Makagigi przepis
Poza tym żadnych innych słodyczy, bo pójdzie w biodra. Ostrzegam! Kto wytrwa w takim postanowieniu? Obiecujecie?
Ciekawa jestem, jak się Wam udadzą i czy przypadną Wam do gustu. Moim zdaniem smakują doskonale! Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak udały się Wasze makagigi i czy smakowały! A może wykorzystaliście ten sam przepis do domowych sezamków?
O, jak miło znaleźć przepis na makagigi! Moja Babcia podawała je w Wigilię, jako dodatek do zupy migdałowej. Kolejny lwowski zwyczaj, dziś już chyba zapomniany, a jakże smakowity!
Właśnie zamierzam jutro zrobić podejście do tej zupy migdałowej, przymierzam się już 8 lat ;))). To kolejna potrawa, której moja babcia nigdy nie przygotowywała ;). A makagigi są przepyszne, też uwielbiam :).
Iwono, to film sprzed roku. Te trudności techniczne już dawno za mną :).
lepiej słychać muzykę niż Ciebie, a w ogóle za cicho
[..YouTube..] Iwono, to film sprzed roku. Te trudności techniczne już dawno za mną :).
[..YouTube..] @iwonna61 Iwono, to film sprzed roku. Te trudności techniczne już dawno za mną :).
[..YouTube..] lepiej słychać muzykę niż Ciebie, a w ogóle za cicho
Ciekawy smakołyk i co najważniejsze prosty w przygotowaniu:) Zapamiętuję:)))
Nie znałam! A fajne 🙂
ja tez bym wolala troche dluzsze filmiki bo przyjemnie sie je oglada
[..YouTube..] ja tez bym wolala troche dluzsze filmiki bo przyjemnie sie je oglada
Dziękuję @Olga Smile :). Już sobie ostrzę zęby na drugą lampę :).
Dorotka – zdjęcie rewelacja!!!!
Niektórzy muszą w czasie adwentu przygotowywać potrawy wigilijne, żeby powrzucać wszystko na bloga na czas ;). A ciastka jako prezent mikołajkowy też są fajne :).
Na szczęście nie muszę 😉
Właściwie to nic nie przeszkadza, ja po prostu mam taką zasadę, że potrawy wigilijne jem w Wigilię – adwent nie po to wymyślono, żeby się obżerać 😉
Ostatnio film o uszkach do barszczu był dłuższy. Niestety, mój komputer ledwie sobie poradził z jego przetworzeniem, bo przed obróbką wszystkie materiały zajmują kilkadziesiąt GB na dysku. Więc jeszcze trochę cierpliwości – kupię nowego laptopa po Nowym Roku i zobaczymy co da się zrobić :).
Prosimy o dłuższe filmiki..:(
@Marcin @Olga ja bym była skłonna stwierdzić, że to jednak smakołyk wigilijny. Poza Marcinem i Michałem jeszcze kilka innych osób pisało mi, że przygotowuje się u nich makagigi na Święta. A np. makowiec – ciasto jednych i drugich Świąt, a na co dzień też się go czasem piecze.
Dzięki. To mogę zrobić. 😀
Dzięki. To mogę zrobić. 😀
@Olga bez obaw, w niedzielę zrobię, a do poniedziałku zniknie :). Na Wigilię zrobię następną.
@Olga bez obaw, w niedzielę zrobię, a do poniedziałku zniknie :). Na Wigilię zrobię następną.
[..YouTube..] Ostatnio film o uszkach do barszczu był dłuższy. Niestety, mój komputer ledwie sobie poradził z jego przetworzeniem, bo przed obróbką wszystkie materiały zajmują kilkadziesiąt GB na dysku. Więc jeszcze trochę cierpliwości – kupię nowego laptopa po Nowym Roku i zobaczymy co da się zrobić :).
[..YouTube..] @perlaoceanu Ostatnio film o uszkach do barszczu był dłuższy. Niestety, mój komputer ledwie sobie poradził z jego przetworzeniem, bo przed obróbką wszystkie materiały zajmują kilkadziesiąt GB na dysku. Więc jeszcze trochę cierpliwości – kupię nowego laptopa po Nowym Roku i zobaczymy co da się zrobić :).
[..YouTube..] Prosimy o dłuższe filmiki..:(
Jak długo można je przechowywać?
@Michał zawsze możesz przesłać przepis na coś innego :). @Olga u mnie też, zresztą w niedzielę będę robić. @Marcin u mnie jeszcze trochę jest, bo zrobiłam z podwójnej porcji :).
@Marcin, czyli to nie jest potrawa wigilijna?
Doroto, obawiałabym się, że Ci spleśnieje do świąt 🙁
Naprawdę je się barszcz biały w Wigilię?! Myślałam, że to wielkanocna potrawa. Wigilijne kulinaria to był kiedyś mój konik, ale o barszczu białym wśród tych wszystkich zup nie słyszałam nigdy. W jakim regionie to króluje?
Dokładnie. Na Mazowszu tylk grzybowa lub czerwony barszcz…
Właśnie to jest podobno nieco inny barszcz, nie taki typowy żurek. Nie wiem jak się go robi, ale mam nadzieję, że wkrótce się dowiem. Wydaje mi się, że zwyczaj jedzenia białego barszczu w Wigilię przywieźli Polacy z Wilna, ale pewna na 100% nie jestem. Zobaczymy, może ktoś się wypowie :). Olgo, Ty mnie cały czas zaskakujesz swoimi zainteresowaniami i wiedzą – pozazdrościć :).
Nigdy nie słyszałam – u mnie się je kutię 🙂 Wygląda ciekawie.