Makaron z kalafiorem i szpinakiem to wyśmienity, bezmięsny i łatwy do zrobienia obiad z kilku składników. Wystarczy trochę szpinaku, kalafior, cebula z czosnkiem i parę przypraw. Do tego oczywiście makaron i kremowa śmietanka lub mleko kokosowe do przygotowania sosu. Potem już tylko kilkanaście minut gotowania. Całość delikatnie pachnie cynamonem, a leciutkiej ostrości dodaje tej prostej potrawie chili. Możecie wykorzystać kalafior biały lub zielony romanesco. Koniecznie dorzućcie skórkę startą z cytryny i sok, które świetnie uzupełniają łagodny smak kalafiora i szpinaku. Zobaczcie przepis jak zrobić makaron z kalafiorem i szpinakiem krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na szybki obiad
Kalafior sam w sobie ma charakterystyczny smak. Z pewnością nie każdy przepada za surowym, a wiele osób lubi również go długo gotować. Ja z kolei przepadam szczególnie za kalafiorem w różnego rodzaju curry i sosach oraz takim zapiekanym, w kawałkach lub całości. Tym razem postanowiłam, że przysmażę go najpierw na patelni, a potem połączę ze szpinakowym sosem i makaronem. Całość doprawiłam odrobiną cynamonu i gałki muszkatołowej. Obok mieszanki curry i garam masala są to moje ulubione, podstawowe dodatki do kalafiora. Żeby smak nie był mdły, dodałam także odrobinę chili oraz sok i skórkę z cytryny. Razem z cebulą i czosnkiem oraz szpinakiem w śmietankowym sosie powstało doskonałe połączenie smaków.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 300 g makaronu
- 1 kg kalafiora (tylko różyczki, bez grubych trzonków)
- 1 cebula (duża; drobno pokrojona)
- 2-4 ząbki czosnku (drobno posiekany lub pokrojony w cienkie plasterki)
- 100 g szpinaku (bez twardych łodyżek; starsze, większe listki można przelać wrzątkiem i dokładnie odcisnąć na sicie, a następnie grubo pokroić)
- ½ cytryny (wyciśnięty sok i starta na tarce o drobnych oczkach skórka; cytryna wcześniej wyszorowana i sparzona wrzątkiem)
- ½ szklanki śmietanki kremówki (można zastąpić gęstym mlekiem kokosowym)
- 6 łyżek oliwy extra vergine (o niskiej kwasowości)
- ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej (starta na tarce o drobnych oczkach)
- ¼ łyżeczki cynamonu
- 1 szczypta chili
- 4 łyżki bazylii (świeża, posiekana)
- 50 g parmezanu lub pecorino (opcjonalnie; starty na tarce o drobnych oczkach; można zastąpić migdałami w płatkach delikatnie uprażonymi na suchej patelni)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Kalafior opcjonalnie blanszuję we wrzątku przez 1 minutę i odcedzam na sicie. Można też wykorzystać surowy.
- Na 3 łyżkach oliwy podsmażam kalafior na średnim ogniu, obracając różyczki, żeby lekko zrumieniły się ze wszystkich stron. Zdejmuję z patelni i przykrywam, żeby pozostał ciepły.
- Na patelnię dolewam pozostałą oliwę. Na niedużym ogniu szklę cebulę z czosnkiem, posypując je niewielką ilością soli.
- Dodaję szpinak i podsmażam całość, aż listki dwukrotnie zmniejszą objętość.
- Dodaję śmietankę i skórkę z cytryny oraz przyprawy. Mieszam i zagotowuję. Od razu zmniejszam płomień.
- Gotuję krótko sos szpinakowy, aż delikatnie zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodaję sok z cytryny.
- W czasie gdy sos się gotuje, w osobnym garnku gotuję makaron „al dente”, czyli lekko twardy.
- Przekładam odcedzony makaron na patelnię z sosem i mieszam. Nakładam do talerzy i dodaję kalafior.
- Posypuję każdą porcję pieprzem, bazylią i parmezanem/migdałami. Serwuję.
Wartości odżywcze
Kto lubi ostrzejszą kuchnię, niech sypnie więcej chili. Jak to jest u Was? Będziecie mocno doprawiać? Z pewnością każdy znajdzie swój ulubiony poziom ostrości tego dania i wydobędzie z kalafiora to, co najlepsze.
Makaron z kalafiorem i szpinakiem z ziołami czy korzenny?
Jeśli nie przepadacie za korzennymi przyprawami, postawcie na zioła. Kalafior świetnie komponuje się z tymiankiem, bazylią oraz ziołami prowansalskimi. Spróbujcie i dajcie znać, która wersja lepsza: korzenna czy ziołowa?
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, jak Wam smakował makaron z dodatkiem kalafiora i szpinaku. Doprawialiście mocniej, czy postawiliście na nieco łagodniejszą wersję?
Świetny i prosty przepis, dzięki!!!