Mój ulubiony wypiek „last minute”, kiedy okazuje się, że jedziemy do kogoś w odwiedziny i warto mieć ze sobą coś innego niż butelka wina lub owoce, lub… kiedy spotykamy się ze znajomymi gdzieś w plenerze i każdy ma przynieść coś do jedzenia. Tym razem muffiny kawowe – zrobione na szybko, z podstawowych składników, za to na orkiszowej mące i domowym jogurcie :). Uczestniczyły w sesji zdjęciowej na zamku w Żyrowej, dokąd przyjechały razem ze mną pociągiem z Wrocławia, bo zaletą muffinów jest też łatwość ich przetransportowania, pod warunkiem że polewa czekoladowa się nie roztopi!
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze wypieki
Muffiny kawowe można przygotować je na kilka sposobów i, jak to w przypadku muffinów bywa, eksperymenty są dozwolone i jak najbardziej wskazane. Bo jeśli macie jogurt kawowy, wystarczy dolać go do masy. Jeśli robicie jogurt samodzielnie – zaparza się osobno espresso i już, aromat kawowy pięknie rozejdzie się po cieście. Odrobina wanilii lub cynamonu, a na wierzch polewa czekoladowa, bo kawa i czekolada to przecież doskonała para.
W możliwie najzdrowszej wersji zrezygnujcie z cukru na rzecz ksylitolu, a czekoladę wybierzcie gorzką. Jeszcze lepiej wykonać samodzielnie polewę czekoladową na bazie gorzkiego kakao, ale zabieganych i zapracowanych nie namawiam – na takie okazje sama mam w szafce zapas tabliczek czekolady, które wystarczy rozpuścić w kąpieli wodnej. Posypka dla dekoracji – oczywiście! Pamiętajcie tylko, żeby odczekać chwilę, żeby chociaż wierzch polewy zdążył przestygnąć. Wskazana w ładnym kolorze lub nietypowym kształcie. Moja, w formie czekoladowych płatków, wyglądała świetnie, dopóki płatki nie postanowiły ściemnieć. Zdarza się :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Składniki suche
- 1 szklanka mąki (pszenna tortowa, typ. 400-450 (najpulchniejsze, orkiszowa typ 630 (najniższy indeks glikemiczny) lub bezglutenowa))
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 szczypta soli (mała)
- ¼-½ szklanki cukru (najlepiej wykorzystać cukier brzozowy czyli ksylitol lub syrop z agawy)
Składniki mokre
- 1 jajko (w wersji wegańskiej - 1 łyżka zmielonego lnu złocistego lub siemienia lnianego zalana 2-3 łyżkami gorącej wody)
- ¼ szklanki oleju lub stopionego masła (w wersji wegańskiej - olej roślinny)
- ¼ szklanki jogurtu naturalnego (w wersji wegańskiej - mleko kokosowe z puszki)
- 1 espresso (małe)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Dekoracja
- 50 g gorzkiej czekolady (½ tabliczki; w wersji wegańskiej - czekolada na mleku i tłuszczu roślinnym)
- 1 łyżka masła lub śmietanki kremówki (w wersji wegańskiej - mleko kokosowe z puszki)
- posypka
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Muffiny kawowe bez jajek - 1 jajko można zastąpić połową banana rozduszonego widelcem lub 1 łyżką zmielonego drobno lnu złocistego lub siemienia lnianego, zalanego 2-3 łyżkami gorącej wody i odstawionego do wystudzenia i spęcznienia
Muffiny kawowe bez nabiału - wyłącznie na tłuszczu roślinnym i mleku roślinnym zamiast jogurtu
Muffiny kawowe wegańskie - zamiast jajka wystarczy siemię lniane lub złocisty len, mleko kokosowe z puszki lub inne mleko roślinne zamiast jogurtu i olej roślinny
Przydatne poradniki:
- Jak zrobić jogurt naturalny domowy - w prosty sposób, bez niepotrzebnych dodatków
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na 180 st. C, góra+dół (czas nagrzewania jest czasem mieszania składników).
- Mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia łączę w misce z pozostałymi suchymi składnikami.
- W drugiej misce rozkłócam widelcem mokre składniki. Przelewam do miski z suchymi.
- Mieszam krótko całość, do połączenia wszystkich składników w jednolitą masę.
- Przekładam masę do formy na muffiny wyłożonej papilotkami.
- Wstawiam do piekarnika na 23-25 minut. Nie wolno otwierać w trakcie pieczenia. Muffiny powinny wyrosnąć i nabrać jasnobrązowego koloru.
- Upieczone muffiny od razu wyjmuję z piekarnika i odstawiam do wystudzenia na kratce, żeby do foremki miało od spodu dostęp chłodne powietrze.
- Czekoladę rozpuszczam z masłem lub śmietanką w kąpieli wodnej.
- Nakładam polewę na babeczki i odstawiam do delikatnego przestudzenia, żeby wierzch nie był już gorący, ale masa pozostała jeszcze miękka.
- Dekoruję polewę posypką i odstawiam do całkowitego schłodzenia w lodówce.
Nie wyszły do końca fotogeniczne, za to jakie smaczne. Sami się przekonajcie, miłośnicy kawy i nie tylko. Możecie dorzucić jakieś bakalie do środka – czekam na wieści, czy coś udało Wam się wykombinować!
Pani Doroto wypróbowałam około sześciu z Pani przepisów (głównie na słodko?) i jestem zachwycona. Babeczki, ciasta, desery… I najlepsze na świecie muffiny kawowe. Jestem pod dużym wrażeniem samej strony. Wszystko jest czytelne doskonale posegregowane tak ze kazdy znajdzie coś dla siebie. Przepisy bardzo dokładne idealne nawet dla początkujących takich jak ja 😉 Pani Doroto jest Pani świetna w tym co Pani robi życzę dalszych sukcesów i polecam wszystkim 🙂
Pięknie dziękuję za przemiłe słowa :))).