Musaka, oryginalnie mousaka, pyszne greckie danie warzywno-mięsne. Ile to razy ją jadłam, ale bez mięsa! Wegetariańska również jest pyszna i dobrze doprawiona, a mięso mielone wystarczy zastąpić rozkruszonym za pomocą widelca lub zmielonym w maszynce tofu oraz marchewką i selerem naciowym startymi na tarce o drobnych oczkach. Klasycznie jednak mięso w niej być musi, ale co jeszcze? Jak zrobić musakę? Zobaczcie przepis na mousakę krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy kuchni greckiej
Podobnie jak w przypadku bigosu, również i na musakę jest w Grecji wiele receptur. Można przygotować ją nawet bez mięsa, wykorzystując do farszu marchewkę z selerem naciowym starte na tarce o drobnych oczkach. Do tego pokruszone tofu i oto macie wegetariańską wersję.
Przepis na musakę
Jedni uważają, że przepis na musakę to tylko z bakłażanem, inni dodają cukinię i ziemniaki. Na wierzch koniecznie sos beszamelowy. Widziałam w wielu recepturach ser parmezan, ale uznałam, że u mnie będzie grecka feta. I to był strzał w dziesiątkę :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Warzywa
- 3 ziemniaki (obrane, pokrojone w plasterki o grubości ok. 3-5 mm)
- 1 cebula (pokrojona w półksiężyce)
- 2 cukinie (średniej wielkości; pokrojone w talarki o grubości ok. 5 mm)
- 2 bakłażany (średniej wielkości; pokrojone w talarki o grubości ok. 5 mm)
- 6 łyżek oliwy
- sól, pieprz
Farsz mięsny
- 500 g mielonej wołowiny
- 500 g pomidorów (dojrzałe, słodkie w smaku; pokrojone w niedużą kostkę)
- 1 cebula (drobno posiekana)
- 2 ząbki czosnku (drobno posiekany)
- 2 łyżki oleju (do smażenia, np. rzepakowy)
- ½ łyżeczki cukru (polecam cukier brzozowy czyli ksylitol lub erytrytol)
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka cynamonu
- sól, pieprz
Sos beszamelowy
- 4 szklanki mleka
- 100 g masła
- 4 łyżki mąki (w wersji bezglutenowej można wykorzystać uniwersalną mieszankę zamiast pszennej mąki)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka soli
- ½ łyżeczki pieprzu
- ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
Dodatkowo
- 100 g sera feta (pokruszony)
- kilka gałązek tymianku
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
Sprzęt
- Żaroodporne naczynie o wymiarach ok. 25×30 cm
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pokroić cebulę
- Jak zrobić sos beszamelowy
- Mąka bezglutenowa – przepis
- Sos beszamelowy gęstnieje jeszcze po zdjęciu go z ognia (najgęstszy robi się po całkowitym wystudzeniu). W trakcie zagęszczania bardzo łatwo się przypala, dlatego koniecznie trzeba go cały czas mieszać.
Jak zrobić
- Na oliwie podsmażam cebulę, bakłażan i cukinię przez ok. 3 minuty z każdej strony, delikatnie prósząc solą.
- Układam na dnie naczynia ziemniaki, następnie przykrywam bakłażanem, a potem cukinią. Pomiędzy każdą warstwę dodaję cebulę i tymianek oraz sól i pieprz (wykorzystuję połowę tymianku, reszta pójdzie do mięsa).
- Posypuję warzywa połową sera.
Farsz mięsny
- Cebulę i czosnek szklę na patelni na niewielkim ogniu, prósząc delikatnie solą i cukrem.
- Dodaję mięso i podsmażam na średnim ogniu, rozdrabniając za pomocą łopatki i mieszając z cebulą i czosnkiem.
- Dodaję pomidory, cynamon i gałkę muszkatołową. Zmniejszam ogień i duszę przez ok. 5-10 minut, aż sos zgęstnieje, a pomidory się rozpadną.
- Zdejmuję z ognia i dodaję tymianek. W razie potrzeby doprawiam solą i pieprzem.
Sos beszamelowy
- Masło topię na małym ogniu, w rondelku.
- Do masła wsypuję mąkę i na małym ogniu, cały czas mieszając, robię jasnozłotą zasmażkę.
- Do zasmażki wlewam mleko z sokiem z cytryny i dodaję wszystkie przyprawy. Cały czas mieszając, na małym ogniu, doprowadzamy sos do zgęstnienia.
Układanie warstw
- Nastawiam piekarnik na 180 °C (góra+dół).
- Na warzywach w naczyniu układam farsz mięsny.
- Na mięso wylewam sos beszamelowy.
Pieczenie
- Piekę musakę przez ok. 30-40 minut pod przykryciem. Na ostatnich 10 minut pieczenia odkrywam i posypuję pozostałą fetą.
Serwowanie
- Kilka minut przestudzenia i można podawać.Gotowa, gorąca musaka trudno się kroi. Ale kiedy zostanie doprowadzona do temperatury pokojowej, a następnie schłodzona w lodówce i potem odgrzana, kroić jest o wiele łatwiej.
Wartości odżywcze
Gorącą ciężko pokroić, bo poszczególne warstwy warzywne potrafią się rozdzielić. Nie przeszkadza to oczywiście w jedzeniu musaki ze smakiem. Ale jeśli macie więcej czasu, spróbujcie po upieczeniu wystudzić potrawę i wstawić do lodówki. A potem, po kilku godzinach, lekko ją odgrzać. I kroi się wtedy o wiele łatwiej. Wiem coś o tym, bo połowę tej ogromnej porcji, którą przygotowałam, zrobiłam bez mięsa i jadłam potem sama. Przez kilka dni ;).
Musaka przepis
Pisałam już o wersji wegetariańskiej i prostym sposobie jak ją zrobić. Marchewkę, seler naciowy i tofu potrzebujecie w trzech równych częściach. Proste :). Z kolei wersja bezglutenowa też nie jest skomplikowana. Wystarczy uniwersalna mąka bezglutenowa dodana do sosu beszamelowego. Pozostaje jeszcze wersja wegańska: spróbujcie przygotować sos beszamelowy na mleku roślinnym i wykorzystajcie roślinny olej. Wegański ser na wierzch lub po prostu go pomijacie i gotowe!
Jest czasochłonna, ale warto! Bardzo jestem ciekawa, jak Wam wyjdzie i czy będzie smakować. Myślę, że tak :). Dajcie koniecznie znać w komentarzach, którą wersję zrobiliście i napiszcie, jakie jeszcze dania kuchni greckiej lubicie!