Pieczeń rzymska, znana też jako klops z jajkiem, to popularna mięsna pieczeń, którą można przyrządzić na wiele sposobów. Przepis na pieczeń rzymską może zawierać różne rodzaje mięsa oraz dodatki, a z okazji świąt z pewnością warto postawić na starannie dobraną mieszankę. Zapach pieczeni będzie unosić się po całym domu, zapowiadając rodzinne spotkanie przy świątecznym stole. Zaserwowana na ciepło lub zimno, dobrze doprawiona, będzie smacznym i eleganckim elementem wielkanocnego śniadania lub obiadu. Po przekrojeniu zaskoczy domowników i gości pięknym wzorkiem powstałym dzięki ukrytym w środku jajkom ugotowanym na twardo. Zobaczcie jak zrobić pieczeń rzymską krok po kroku.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kg mięsa wieprzowego bez kości (łopatka, karkówka lub schab; zmielone w maszynce o drobnych oczkach)
- 1 cebula (duża, drobno posiekana)
- 4 ząbki czosnku (drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę)
- 1 jajko (duże; surowe)
- 5 jajek (małe; ugotowane na miękko i obrane ze skorupek)
- 1 bułka kajzerka (sucha; wymoczona w mleku lub wodzie i dobrze odciśnięta)
- 4 łyżki oliwy lub smalcu
- 3 łyżeczki musztardy (łagodna lub ostra; jedna połowa do masy mięsnej, druga połowa odłożona do posmarowania wierzchu przed pieczeniem)
- 2 łyżeczki chrzanu (starty na tarce o drobnych oczkach; można zastąpić imbirem)
- 4 łyżki natki pietruszki (posiekana; całość lub połowę można zastąpić tymiankiem)
- 1 łyżka majeranku (suszony)
- sól, pieprz (po ok. ¾ łyżeczki)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na temperaturę 180 °C (tryb góra+dół).
- Cebulę z czosnkiem szklę na oliwie lub smalcu, podsypując odrobiną soli.
- Wszystkie składniki, oprócz gotowanych jajek, umieszczam w dużej misie i mieszam aż do połączenia i zespolenia.
- ⅓ masy układam na dnie keksówki wyłożonej papierem do pieczenia (lub wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą).
- Na masie układam wzdłuż ugotowane jajka.
- Dokładnie otaczam jajka pozostałą masą mięsną i przykrywam nią całość, delikatnie dociskając.
- Smaruję wierzch mięsa pozostałą musztardą.
- Wstawiam foremkę do nagrzanego piekarnika i piekę pieczeń przez ok. 1 godzinę. 10 minut przed końcem włączam podpiekanie od góry.Jeśli w trakcie pieczenia z mięsa oddzieli się tłuszcz z wywrem, odlewam go po wyjęciu formy z piekarnika i wykorzystuję jako bazę do przyrządzenia zupy lub sosu.
- Upieczoną pieczeń wyjmuję z piekarnika i odstawiam na kilka minut do przestudzenia. Jeśli serwuję na ciepło, kroję od razu. Jeśli na zimno, odstawiam niepokrojoną do wystudzenia, następnie chłodzę w lodówce i dopiero wtedy kroję.
Wartości odżywcze
Choć u mnie w domu rodzinnym zdecydowanie częściej pojawiały się pasztety, w których przygotowywaniu moja mama jest mistrzynią od lat, również pieczeń rzymska od czasu do czasu gościła w naszym świątecznym menu. Na ciepło proponuję podać klops z jajkiem z pysznym puree ziemniaczanym oraz surówką z marchewki. Z kolei na zimno – pełna dowolność. Jak przystawka lub po prostu dodatek do kanapek – koniecznie napiszcie, który sposób jest Waszym ulubionym!
Przepis na pieczeń rzymską
Moja mama podyktowała mi ostatnio swój przepis na pieczeń rzymską. To mało skomplikowana receptura, dlatego zachęcam Was gorąco do wypróbowania. Pieczeń rzymska będzie delikatna i wilgotna nie tylko za sprawą dodatku tłuszczu do mięsa, lecz również dzięki wymoczonej w mleku lub wodzie bułce, którą trzeba dobrze odcisnąć przed połączeniem z mięsną mieszanką. Wystarczy wymieszać zmielone mięso z dodatkami, ułożyć całość w formie i wstawić do pieczenia. Można oczywiście eksperymentować ze smakowymi dodatkami. Może zagości w tym roku na Waszych stołach?
Łopatka lub schab, albo chude mięso drobiowe. To ostatnie warto jednak wymieszać z innym, nieco tłustszym, lub wzbogacić smalcem, albo oliwą dobrej jakości. Pieczeń nabierze wtedy lepszej konsystencji i smaku.
Pieczeń rzymska przepis
Zeszklona cebula z czosnkiem, a do tego natka pietruszki, majeranek lub tymianek oraz musztarda z odrobiną chrzanu. Najpierw mieszanie składników i pieczenie w keksówce, a potem krojenie gorącej pieczeni. Można też wystudzić i odstawić do lodówki, żeby później serwować na zimno jako dodatek do kanapek.
W przeciwieństwie do pasztetu, w przypadku pieczeni nie trzeba gotować mięsa. Ma bardziej zbitą konsystencję i nie da się rozsmarować jej na kanapce. Świetnie kroi się za to w plastry. Jako poobiednią herbatkę polecam, zwłaszcza w świątecznym czasie obfitych posiłków, suplement diety Verdin FIX. Bardzo lubię kompozycję 6 ziół: mięty, kolendry i kminku, dzikiej róży, mniszka lekarskiego i lukrecji, które wspomagają trawienie. Taką ziołową herbatkę można pić codziennie do posiłków, zastępując nią zwykłą, czarną herbatę.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Wielkanoc
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, jak udały się Wasze pieczenie! Bardzo jestem ciekawa, z jakiego mięsa powstały i czym je doprawiliście :).