Piernik czekoladowy przygotowuje się o wiele prościej niż ciasto leżakujące. Przepis na piernik z czekoladą, w przeciwieństwie do receptury na piernik staropolski, nie wymaga wielu wcześniejszych przygotowań. Można przyrządzić go jeden dzień przed Świętami lub rano, w Wigilię. Wrażenie, pod jakim będziecie, próbując go po raz pierwszy lub kolejny – gwarantowane. To z pewnością najlepszy piernik kakaowy! Zobaczcie jak zrobić go krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Boże Narodzenie
Jak wszystkie inne wypieki, również ten po upieczeniu będzie musiał wystygnąć. Stąd spora czasochłonność jego przygotowania, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na opcję z kremem. Doliczcie wtedy do całości przygotowań 2-3 godziny, które ciasto musi potem spędzić w lodówce.
Przepis na piernik czekoladowy
Polecam gorąco wersję z samą konfiturą, zarówno o kwaskowatym jak i głębokim i łagodnym smaku. Oba warianty doskonale uzupełnią aromat kakao i przypraw, które dodaje się do ciasta. Piernik z konfiturą nie musi tężeć, a polewa czekoladowa wystygnie w kilkadziesiąt minut.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 200 g masła (1 kostka)
- ½ szklanki cukru (najlepiej wykorzystać cukier brzozowy czyli ksylitol)
- 300 g miodu
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki soku z pomarańczy lub cytryny
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka (można zastąpić mlekiem roślinnym lub wykorzystać jogurt naturalny)
- 1⅔ szklanki mąki pszennej (typ 400-450; polecam zamienić na mąkę orkiszową typ 630, co znacznie obniży indeks glikemiczny wypieku)
- ⅓ szklanki kakao
Przyprawa piernikowa
- 1 szczypta zmielonych goździków
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka imbiru w proszku
- 1 szczypta zmielonego anyżu
- ½ łyżeczki zmielonej kolendry
- ½ łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
Do przełożenia
- 325 g konfitury wiśniowej, figowej, mirabelkowej, truskawkowej, brzoskwiniowej lub morelowej Reflets de France* (1 słoik; jeśli ciasto będzie przekrawane na 2 placki, można wykorzystać mniej)
- krem z 500 g mascarpone lub krem budyniowy z 500 ml mleka (opcjonalnie)
Polewa
- 100 g masła (½ kostki)
- 5 łyżek cukru pudru (najlepiej wykorzystać cukier brzozowy czyli ksylitol, który można zmielić na puder w elektrycznym młynku lub blenderze)
- 3 łyżki kakao
- 40 ml rumu, koniaku lub brandy
- 1 łyżka żelatyny
- 2 łyżki gęstej śmietany 12-18% (można zastąpić gęstym jogurtem greckim lub gęstym mlekiem kokosowym z puszki)
- 2 łyżki wody (gorąca)
Do dekoracji
- 9-30 połówek orzechów włoskich lub pecan
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Zakalec w cieście – jak go uniknąć
- Polewa czekoladowa – przepis
- Krem z mascarpone, krem czekoladowy, krem budyniowy – przepisy na kremy pasujące do piernika czekoladowego
Jak zrobić
Masa na ciasto
- Masło roztapiam z cukrem, miodem i przyprawą do piernika w garnku. Odstawiam do lekkiego przestudzenia.
- Jajka ucieram na najwyższych obrotach miksera, wlewając cienką strużką roztopioną mieszankę masła, przypraw i cukru.
- W 3 partiach dosypuję mąkę i dolewam mleko, za każdym razem mieszając masę na najniższych obrotach miksera.
- Sodę i proszek do pieczenia mieszam z sokiem z cytryny i dodaję na koniec do miksowanego ciasta razem z kakao. Mieszam na najniższych obrotach miksera do połączenia składników.
- Przelewam do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i wysypanej mąką/kaszą manną/bułką tartą.
- Pieczenie ciasta
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 170 st. C (góra + dół) na ok. 50 minut. W trakcie pieczenia nie wolno otwierać piekarnika. Na 5 minut przed końcem można uchylić drzwiczki i sprawdzić za pomocą drewnianego patyczka, czy środek ciasta jest suchy. Jeśli nie, kolejną próbę można przeprowadzić po 5 minutach.
Składanie ciasta
- Ciasto studzę w formie na kratce, żeby od spodu miało do niej dostęp powietrze.
- Wystudzony piernik wyjmuję z formy i przekrawam na 2-3 placki.
- Przekładam ciasto konfiturą oraz, opcjonalnie, kremem, nakładanym na każdą warstwę konfitury.Jeśli placki są cienkie, można dodatkowo przekroić każdy z nich w poprzek, na pół, a potem, w trakcie przekładania, ułożyć wielowarstwowe ciasto (moje ciasto wyszło 4-warstwowe, przełożone 3 warstwami konfitury).
Polewa
- Roztapiam masło z cukrem i kakao w rondelku (najlepiej w kąpieli wodnej), dokładnie mieszam.
- Rozpuszczam żelatynę w gorącej wodzie.
- Dodaję do rondelka, dolewam rum, mieszam, podgrzewam całość, nie dopuszczając do zagotowania. Odstawiam.
- Do delikatnie przestudzonej polewy dodaję śmietanę, po 1 łyżce, za każdym razem mocno mieszam do połączenia wszystkich składników.
Dekorowanie
- Polewą dekoruję ciasto i odstawiam w chłodne miejsce do stężenia (ok. 30 minut ciasto bez kremu, ok. 2-3 godziny ciasto z kreme
Wartości odżywcze
Co za efekt!
Jak zrobić piernik ekspresowy
W wersji ekspresowej możecie wybrać polewę z czekolady i masła, ale jeśli chcecie uzyskać błyszczącą, przygotujcie tę z kakao i śmietany lub gęstego, tłustszego jogurtu, z dodatkiem żelatyny rozpuszczanej w gorącej wodzie. Będzie pięknie błyszczeć na powierzchni ciasta.
Piernik czekoladowy przepis
Aby go przygotować, wybierzcie te niżej słodzone konfitury, np. morelową lub mirabelkową. Są przygotowywane z bardzo słodkich i dojrzałych owoców, dzięki czemu wymagają dodatku mniejszej ilości cukru. Do masy piernikowej wykorzystajcie ksylitol i mąkę orkiszową, co znacznie obniży indeks glikemiczny wypieku.
Cudowny, głęboki smak i delikatne ciasto
Ten piernik czekoladowy podbije Wasze serca. Jest bardzo miękki i delikatny, pięknie pachnie i można kroić go i przekładać tak jak biszkopt, nawet nasączając odrobiną rumu czy pomarańczowego likieru. Ale i bez tego zachwyci Was jego korzenny aromat i smak, kiedy każdy kolejny kęs będzie rozpływał się w ustach :). Zobaczcie jak zrobić piernik czekoladowy najlepszy.
Mówię Wam, ale ciasto!
Bardzo jestem ciekawa, jak udało się Wam to pyszne, świąteczne ciasto. Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, czy przekładaliście je kremem, czy tylko konfiturą :).
Dzień dobry, czy faktycznie trzeba dodać aż 300g miodu?
Dzień dobry, tak, tyle miodu trzeba dodać.
Czy mleko roztapia sie z masłem, cukrem i miodem, czy tez dodaje sie osobno? W krokach 1, 2 i 3 jest to pomieszane…dokładnie 🙂
Faktycznie, gdzieś mi to mleko dwa razy wskoczyło. A ma być tylko w trzecim kroku, tak jak jest na zdjęciu. Już poprawiłam, dziękuję :D.
Witam. Czy w wersji dla alergika można wykorzystać zamiast masła margarynę bezmleczną?
Pozdrawiam
Dzień dobry, można :).
wygląda cudownie! wypróbuję w święta!
jaki miód najlepiej się sprawdzi?
Jeśli ma być łagodniejszy w smaku to polecam wielokwiatowy – jeśli z Reflets de France to są dwa do wyboru, które się sprawdzą: http://www.carrefour.pl/produkty/products/reflets-de-france-miod-z-szampanii-500-g i http://www.carrefour.pl/produkty/products/reflets-de-france-miod-wielokwiatowy-z-midipireneje-500-g. Z miodów polskich spadziowy, rzepakowy – też mają uniwersalny smak. A jeśli ma być bardziej aromatycznie, korzennie, mocniej i staropolsko to lipowy albo gryczany – ten ostatni jest bardzo specyficzny i intensywny. Dzieciom może nie smakować taka mocniejsza wersja.