Tag: Kalafior

Kalafior – przepis jak go gotować oraz pomysły i inspiracje do przygotowywania potraw z kalafiora. Jest to odmiana kapusty warzywnej i… jadalny kwiat. Najpopularniejszy jest kalafior gotowany, podany z masłem lub zezłoconą na maśle bułką tartą. Można ugotować go w wodzie, a jeszcze lepszy będzie, kiedy zamienimy ją na mleko. Po ugotowaniu kalafior sprawdza się jako dodatek do drugich dań lub składnik sałatek. Można też przygotować puree z kalafiora lub zupę oraz wykorzystywać go do przyrządzenia dań jednogarnkowych.
Zapraszam po przepisy na kalafior w różnych wydaniach.

Kotlety z kalafiora

Kotlety z kalafiora

Kotlety bezmięsne, przygotowane na bazie kaszy i warzyw, podbijają polską kuchnię. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kotletów mielonych i nie trzeba być weganinem, żeby je polubić, zwłaszcza że można przygotować ich zapas na kilka dni, nadają się do mrożenia i, przede wszystkim, świetnie smakują i są zdrowe! Kotlety z kalafiora z dodatkiem czosnku, cebuli i kaszy jaglanej są bogate w witaminy i minerały i, zamiast smażenia, przygotowuje się je w piekarniku.

Zupa krem z kalafiora

Krem z kalafiora

Trochę słońca na talerzu czyli pyszna zupa krem z kalafiora, która jest lekką modyfikacją jej poprzedniej, niekremowej wersji, klasycznej zupy z kalafiora – Waszej ulubionej i wielokrotnie wypróbowanej. Tym razem łagodny smak kalafiorowy zostanie podkreślony przez inspirowane kuchnią azjatycką składniki: mleko kokosowe, sok z limonki, kolendrę oraz kumin i kurkumę. Brzmi egzotycznie, prawda?

Zupa z kalafiora

Zupa z kalafiora

Wiosną i latem wyjątkowo smaczna zupa z kalafiora pojawia się na moim stole. Można ugotować ją dosłownie z kilku warzyw i nie wymaga długotrwałych, żmudnych przygotowań. Cały garnek przygotowuję nad ranem, kiedy nie jest jeszcze gorąco, a potem odgrzewam niewielką porcję, zwłaszcza że w ciągu dnia, kiedy jest wyjątkowo ciepło, nie zawsze mam ochotę na duże ilości jedzenia. Bardzo lubię kalafior podany w takiej formie, zwłaszcza że zupa z kalafiora może być zaserwowana z dużymi kawałkami warzyw lub zmiksowana na krem.

Jak ugotować kalafior

Jak ugotować kalafior

Ugotowany kalafior, nie za miękki, jest smacznym dodatkiem do mięs i ryb lub samodzielnym daniem, które zaserwujemy na zwykłą, codzienną kolację. Po ugotowaniu można polać go bułką tartą zezłoconą na maśle, wykorzystać jako składnik kremowej zupy z kalafiora lub maczać w doprawionym solą i pieprzem cieście z jajka, mąki i mleka, a następnie smażyć. Jak ugotować kalafior?

Spaghetti z pastą z zielonego kalafiora

Spaghetti z pastą z kalafiora

Zielony kalafior kupiłam pierwszy raz w życiu. Widziałam go wcześniej na targu we Włoszech i żałuję, że już wtedy nie zaopatrzyłam się w to doskonałe warzywo. Jego smak określiłabym jako połączenie brokułu i białego kalafiora. Pięknie wygląda, ale w tej wersji traci swój dekoracyjny urok, bo spaghetti z pastą z kalafiora wymaga jego zmiksowania lub rozduszenia widelcem.

Polub, zanim zapomnisz :)