Sałatka Waldorf powstała wiele lat temu w USA, a dziś jest popularnym przysmakiem na całym świecie. Pyszna owocowo-warzywna sałatka Waldorf swoją recepturę zawdzięcza Oscarowi Tchirky. Był to pracownik hotelu Waldorf-Astoria w Nowym Jorku, który zarządzał obsługą klienta tamtejszej restauracji. Przygotował przepis na sałatkę Waldorf na bazie winogron, jabłek, selera naciowego i orzechów włoskich. Najpierw wszystkie miesza się z majonezem, a potem podaje na liściach sałaty. Danie po raz pierwszy zaserwowano podczas balu charytatywnego na rzecz szpitala dziecięcego. Od tamtego czasu minęło ponad sto lat, a danie zyskało popularność na całym świecie.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 8 liści sałaty (duże)
- 1 szklanka selera naciowego (oczyszczony, powycinane łyko, pokrojony w plastry o grubości ok. 0,5 cm)
- 2 jabłka (słodkie; umyte i pokrojone w kostkę)
- 1 szklanka winogron (bez pestek, pokrojone na połówki; można zastąpić rodzynkami, ale trzeba dać ich 4 razy mniej)
- 1 szklanka orzechów włoskich (łuskane; delikatnie uprażone na suchej patelni o nieprzywierającej powłoce)
- 6 łyżek majonezu (połowę można zastąpić jogurtem naturalnym)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 4 łyżki mięty (opcjonalnie; posiekana lub w niedużych listkach)
- sól, pieprz (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Majonez domowy – przepis
- W lżejszej wersji połowę majonezu można zastąpić jogurtem naturalnym. W wersji najlżejszej cały majonez zastępuję jogurtem i zmniejszam o połowę ilość soku z cytryny.
Jak zrobić
Sos do sałatki
- Majonez mieszam z sokiem z cytryny i doprawiam, w razie potrzeby, solą i pieprzem.
Mieszanie składników
- Na talerzach układam liście sałaty.
- Kilka listków mięty odkładam do dekoracji.
- Pozostałe składniki mieszam z sosem w salaterce. Można odstawić je do lodówki na ok. 15 minut, co wpłynie na wydobycie pełni smaku sałatki.
- Przekładam wymieszane składniki na liście sałaty i dekoruję świeżą miętą.
Wartości odżywcze
Można ją podać jako samodzielne danie lub wykorzystać jako dodatek do obiadu. Świetnie sprawdzi się jako sałatka na grilla lub do zabrania z domu na imprezę „w gości”. Warto jednak z pewnością zabrać wtedy osobno sałatę i ułożyć na niej owocowo-warzywną mieszankę w majonezowym sosie – tuż przed zaserwowaniem.
Choć klasyczna receptura tego nie przewiduje, bardzo lubię posypać gotową sałatkę świeżą miętą. Odświeża smak całości i doskonale kontrastuje z pozostałymi składnikami.
Przepis na sałatkę Waldorf
Klasyczne składniki tj. jabłka, seler naciowy, winogrona, orzechy włoskie, sałata i majonez dały początek wielu modyfikacjom. Na świecie istnieje mnóstwo wersji. Różnią się kolorem winogron, bo tradycyjne, zielone, często zastępuje się ciemnymi. Te drugie z pewnością dodają przyjemnego dla oka kontrastu. Zwłaszcza gdy w składzie znajdą się czerwone jabłka ze skórką. Jednak jeśli wolicie jednolite barwy, zielone owoce będą dla Was lepszym wyborem. Z kolei sos majonezowy możecie nieco „odchudzić”, zastępując połowę majonezu naturalnym jogurtem. Polecam też wersję jogurtową, gdzie do smaku, oprócz soku z cytryny, dodacie jeszcze odrobinę miodu.
Sałatka Waldorf przepis
Jeśli macie ochotę na eksperymenty, spróbujcie zamienić sos majonezowy na jogurtowy. Polecam też zastąpienie sałaty szpinakiem lub jarmużem gniecionym w oliwie. Zamiast winogron możecie wykorzystać garść rodzynek. A może wymyślicie jakieś inne modyfikacje?
Zobacz też: Najlepsze przepisy na sałatki
Ciekawa jestem, czy mój przepis na sałatkę Waldorf przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, z którym sosem i jakimi składnikami ją zrobiliście!
Przygotowałam tę sałatkę według Twojego przepisu na grilla (a właściwie już na kilka) i była prawdziwym hitem wśród gości! Choć przyznam, że będę robiła ją w dwóch wersjach, jedna z jogurtem, a druga z sosem majonezowym. Moje koleżanki preferują chudszą wersję z jogurtem, a męscy znajomi wolą z majonezem (jak to faceci 😉 ). Przyznam, że do tej pory nie słyszałam o tej sałatce, ale na szczęście już to nadrobiłam dzięki Twojemu wpisowi. Także dziękuję bardzo za ten przepis :), wykorzystam go wiele razy.
Uwielbiam takie proste, ale nieoczywiste przepisy. Można nimi zaskoczyć gości nieraz 🙂
Mniami