Salmorejo to kolejny hiszpański chłodnik z pomidorów wywodzący się z Andaluzji. Przygotowuje się go z pomidorów bez skórki, chleba, czosnku i oliwy. Jest oczywiście prosty do zrobienia i bardzo smaczny! Odrobinę różni się od gazpacho. Najczęściej można go spotkać z dekoracją z jajka na twardo i szynki serrano. W składzie nie ma papryki. Pokażę Wam dziś prosty przepis na salmorejo, idealny chłodnik na upalne popołudnia.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na chłodniki
Choć klasyczna receptura sugeruje obieranie pomidorów, wolę zostawić je razem ze skórką. Wycinam tylko zielone trzonki i szypułki, bo z resztą doskonale poradzi sobie mój blender. Dawniej, gdy rozcierało się pomidory ręcznie, obieranie miało sens. Dziś szkoda mi trochę marnować to, co cenne: zawarty w skórce błonnik. Salmorejo to tylko kilka składników, więc kolejny raz przypominam, że muszą to być składniki najwyższej jakości!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Baza na chłodnik
- 1 kg pomidorów (bardzo dojrzałe, słodkie w smaku)
- 200 g białego, delikatnego pieczywa (może być czerstwe; pokrojone w grubą kostkę)
- 100 g oliwy (extra vergine)
- 1-2 ząbki czosnku (przeciśnięty przez praskę)
- 1 łyżeczka soli
Do dekoracji
- 1-2 jajka (ugotowane na twardo)
- 6 plasterków szynki serrano
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Jeśli nie korzystam z blendera, pomidory obieram ze skórek.
- Wszystkie składniki bazowe ucieram w misce za pomocą drewnianej pałki lub miksuję w blenderze na gładką masę, zaczynając od samych pomidorów, czosnku i pieczywa z solą, następnie wlewając stopniowo oliwę cienką strużką.
- Schładzam masę w lodówce przez min. 1 godzinę.
- Podaję w głębokich talerzykach lub miseczkach, udekorowane kawałkami jajka oraz plasterkami szynki serrano.
Wartości odżywcze
Wybierzcie słodkie w smaku, dojrzałe pomidory. Postawcie na oliwę extra vergine, bez goryczki. Nie zastępujcie oryginalnej szynki serrano inną, polską wędliną. Przygotujcie pyszny chłodnik z Cordoby i cieszcie się jego smakiem podczas letnich upałów.
Bardzo jestem ciekawa, czy pomidorowy chłodnik salmorejo przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak Wam wyszedł i smakował! A może jedliście go w Hiszpanii lub hiszpańskiej restauracji w Polsce? Jeśli tak, polećcie sprawdzone miejsca!