Smaczny sos do mięs, który w polskiej kuchni bywa przygotowywany na bazie śmietany, to sos chrzanowy, odrobinę kwaśny i dość tłusty, ale na szczęście można przygotować nieco mniej kaloryczną wersję, zastępując śmietankę mlekiem. To praktycznie taka sama receptura i sposób przygotowania jak w beszamelu, a charakterystyczny smak zapewnia tu drobno utarty, ostry chrzan i sok z cytryny, dzięki któremu całość nie będzie mdła.
Zobacz też: Przepis na najlepsze sosy
Do czego go wykorzystać? Sprawdzi się z wszelkimi łagodnymi mięsami: kurczakiem, polędwiczkami wieprzowymi, zwłaszcza tymi duszonymi, które potrzebują przełamania smaku i „pazura”, którego świetnie doda im chrzan. Spróbujcie wylać mój sos chrzanowy na smażonego łososia lub zaserwować jako dodatek do szczupaka, a do tego pieczone ziemniaki i sałatka… Tak, to zdecydowanie ciekawy smak, ale ostrożnie z wszelkimi eksperymentami. Chrzan jest na tyle charakterystyczny, że nie znosi innych, mocno aromatycznych konkurentów.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 250 ml mleka
- 50 g masła (¼ kostki)
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka tartego chrzanu (na tarce o drobnych oczkach)
- 1 łyżka soku z cytryny (opcjonalnie)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- Topię masło w rondelku, na niewielkim ogniu.
- Dodaję chrzan i mieszam całość, podgrzewając na średnim ogniu.
- Dosypuję mąkę, energicznie mieszam i zasmażam całość do uzyskania dość gęstej papki.
- Dodaję mleko (na początku niewiele, żeby rozprowadzić zasmażkę, następnie pozostałą część) i podgrzewam wszystko na średnim ogniu, cały czas mieszając.
- Kiedy składniki są dobrze wymieszane, zagotowuję sos, od razu zmniejszam ogień i bardzo intensywnie mieszam, aż całość zacznie gęstnieć.
- W trakcie mieszania i gęstnienia doprawiam sos chrzanowy solą i pieprzem (czarnym lub białym) i dodaję sok z cytryny, żeby trochę urozmaicić mleczny smak.UWAGA: sos będzie gęstniał jeszcze po zdjęciu z ognia, dlatego lepiej zrobić to wcześniej, kiedy nawet wydaje się jeszcze zbyt rzadki, niż za późno - wtedy nabierze grudek.