Zielony kalafior kupiłam pierwszy raz w życiu. Widziałam go wcześniej na targu we Włoszech i żałuję, że już wtedy nie zaopatrzyłam się w to doskonałe warzywo. Jego smak określiłabym jako połączenie brokułu i białego kalafiora. Pięknie wygląda, ale w tej wersji traci swój dekoracyjny urok, bo spaghetti z pastą z kalafiora wymaga jego zmiksowania lub rozduszenia widelcem.
Zobacz też: Więcej przepisów na makaron
Najpiękniejszy w zielonym kalafiorze jest jego kształt. Stożkowaty kwiat składa się z wielu mniejszych, stożkowatych części, które z kolei składają się z jeszcze mniejszych, stożkowatych części itd. :). Genialne warzywo, prawda?
Nie przygotowałam się zbyt dobrze do gotowania zielonego kalafiora. W moim mieszkaniu znajdowała się poza nim znikoma ilość składników. Zaryzykowałam zrobienie spaghetti z pastą z zielonego kalafiora, chociaż nie miałam w domu ani filecików anchois, ani suszonej czarnej porzeczki (przecież u nas zjada się świeże albo robi kompot 😉 ), ani orzechów piniowych (wszystkie orzeszki zjadamy ostatnio siedząc przed telewizorem).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 250 g makaronu spaghetti
- 1 czerwona cebula (drobno pokrojona)
- 1 szklanka soku pomidorowego 100% (użyłam włoskiego, z kartonika; można wykorzystać także passatę (pulpę pomidorową))
- 1 główka zielonego kalafiora
- ¼ szklanki oliwy
- 1 szklanka białego wina wytrawnego
- 1 ząbek czosnku (rozgnieciony przez praskę)
- sól i pieprz
- świeża bazylia
- tarty parmezan lub prażone orzechy piniowe (opcjonalnie; do posypania)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Umyty kalafior gotuję w osolonej wodzie przez ok. 10 minut (musi być lekko twardy). Odcedzam, zostawiam 1 szklankę wody po gotowaniu kalafiora.
- Cebulę z czosnkiem szklę przez kilka minut na oliwie z oliwek.
- Dokładam kalafior, który można rozdzielić na kilka różyczek. Całość zalewam wodą z gotowanego kalafiora, sosem pomidorowym, a na końcu winem. Przykrywam i duszę przez 20 minut.
- Odkrywam i trzymamy na ogniu jeszcze przez kolejnych 20-30 minut, cały czas rozdrabniając, aż do uzyskania pożądanej konsystencji sosu-pasty.
- Doprawiam pastę kalafiorową solą i pieprzem.
- Makaron gotuję al dente (lekko twardy), przerzucam na durszlaku z oliwą lub masłem i mieszam na patelni z pastą kalafiorową.
- Spaghetti podaję przystrojone bazylią i/lub posypane tartym parmezanem.