Tatar z tuńczyka po raz pierwszy jadłam na szkoleniu, dawno temu. Przygotowany przez szefa kuchni hotelu Andel’s w Łodzi, podany na lekko ostro, smakował wyśmienicie! To właśnie tam podpatrzyłam trik z udekorowaniem potrawy sorbetem gruszkowym. Pyszny i elegancki jednocześnie! Jednak dopiero po ładnych paru latach postanowiłam pokazać Wam recepturę. To prosty przepis, a najważniejsza jest w nim świeża ryba ze sprawdzonego źródła. Zobaczcie jak zrobić tatar z tuńczyka krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy z ryb i owoców morza
Dobrej jakości surowy tuńczyk to najważniejszy składnik tego dania. Wybierzcie surową rybę w sklepie rybnym i zmroźcie ją przez min. 30 minut przed przyrządzeniem. Niska temperatura zminimalizuje ryzyko pozostania w mięsie ryby niechcianych „lokatorów”.
Krojenie ryby na tatar z tuńczyka
Polecam niezbyt grubą kostkę, którą będzie można uformować w dekoracyjny kształt. Jednocześnie od razu doradzę, żeby ryby nie mielić! O ile w przypadku twardszej wołowiny można wspomóc się maszynką do mięsa (wszyscy uwielbiają tatar wołowy niskiej jakości oferowany w barach z przekąskami i wódką, ale potem dziwnym trafem od blogerów oczekują wyłącznie skrobania mięsa nożem), o tyle ryba jest na to zbyt delikatna. Podczas jedzenia kształt krojenia w kosteczkę powinien być wyczuwalny.
Oliwa dobrej jakości, a do tego szalotka lub cebula, sól i pieprz, a nawet ostra papryczka chili. I trik z dodatkiem sorbetu, który koniecznie musicie wypróbować! Skropiona cytryną lub limonką ryba, której smak dodatkowo przełamie sorbet (u mnie akurat trochę oszukany, bo wykorzystałam zamrożony koktajl), to poezja!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Tatar z tuńczyka
- 150-200 g świeżego tuńczyka (wcześniej niezamrożony; pokrojony w kosteczkę)
- 1 szalotka, dymka lub cebula (mała; bardzo drobno pokrojona)
- 1 łyżka czerwonej papryki słodkiej (pokrojona bardzo drobno; można zastąpić 1 łyżeczką drobno posiekanej papryczki ostrej)
- ¼ cytryny lub limonki
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek (extra vergine)
- sól, pieprz (świeżo zmielony)
Do dekoracji
- 1 gałka sorbetu gruszkowego lub melonowego
- plasterki świeżego ogórka
- świeża mięta
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Pokrojonego tuńczyka mieszam w miseczce z oliwą, cebulą oraz papryką. Doprawiam solą i pieprzem do smaku. Ryba powinna uzyskać wyrazisty smak.
- Na talerzu układam dekoracyjnie plasterki ogórka, a na nich formuję dekoracyjnie tatar.
- Ozdabiam całość świeżą miętą, limonką lub cytryną i sorbetem.
- Przed zjedzeniem tatar skrapiam sokiem z cytryny i mieszam całość na talerzu.
Wartości odżywcze
Jak Wam się podoba? Przygotujecie?
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, czy tatar tuńczykowy przypadł Wam do gustu. Bardzo jestem ciekawa, czy również wykorzystaliście dodatek sorbetu. Piszcie!