Nietolerancje pokarmowe, obok alergii, są od kilku lat popularnym obszarem zainteresowań wielu osób zainteresowanych zdrowym stylem życia i odżywianiem. Poszukujemy informacji na temat objawów nietolerancji i sposobów, jak z nimi sobie radzić. Przed eliminowaniem ze swojej diety jakichkolwiek składników warto najpierw zainteresować się wykonaniem badań, a na początek można zrobić samodzielnie test na nietolerancje w domu. Dlaczego warto? Nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać różne „przypadłości”: bóle głowy, częste wzdęcia, problemy z cerą, a nawet być jednym z czynników wystąpienia chorób z autoagresji, np. tj. bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia. Jak zrobić test Food Detective – recenzja, działanie i nasze opinie – moja i mojego partnera, bo mieliśmy okazję go sprawdzić, choć tylko jedno z nas kłuło sobie palce :).
Zobacz też: Książka Superfood
Wspomnę na początku, jaka jest moja opinia na temat nietolerancji. Obserwuję mody w odżywianiu i ubolewam, że wiele osób bazuje na informacjach wyrwanych z kontekstu i układa sobie jadłospis, nie do końca wiedząc, co im naprawdę służy, a co nie. Kilka lat temu zaczęła się moda na odstawianie glutenu. Potem eliminacja nabiału. Teraz weganizm. I o ile można, jeśli zrobi się to prawidłowo, skomponować sobie pełnowartościowe posiłki we wszystkich tych dietach, a weganizm i ograniczenie glutenu są mi bardzo bliskie, to trzeba mieć odpowiednie przygotowanie i wiedzę, żeby stosować te sposoby odżywiania.
Kierunek do dalszych działań, a nie natychmiastowa eliminacja
Dlatego, moim zdaniem, test Food Detective to po prostu wyznaczenie kierunku, w którym powinno się pójść i wykonać dalsze badania, konsultacje z lekarzem i dietetykiem. Absolutnie nie popieram podejścia typu „wyszła mi lekka nietolerancja w teście, to na zawsze cos odstawię, choćby na wszelki wypadek”. Pamiętajcie, że czasem lepiej coś po prostu mniej lub bardziej ograniczyć, niż całkowicie odzwyczajać organizm od danego składnika.
Na czym polega test Food Detective
Badanie Food Detective jest metodą wykrywania we krwi przeciwciał klasy G dla składników pokarmowych. Pozwala jakościowo określić podniesiony poziom przeciwciał IgG specyficznych dla 59 pokarmów pogrupowanych na 46 polach. Wiele produktów to samodzielne pokarmy, ale już np. jajka nie są rozdzielone w teście na białko i żółtko, rośliny strączkowe i ryby również zestawiono w zbiorczych grupach. Z kolei osobno można sprawdzić nietolerancję na gluten oraz na pozostałe białka w pszenicy, życie i pszenicy durum, które znajdują się w oddzielnych polach.
Jak wykonać test Food Detective
W opakowaniu znajduje się zestaw do samodzielnego przeprowadzenia testu. Cztery roztwory: A, B, C, D, które w określonej kolejności wylewa się na plastikową tackę reakcyjną. A – przeznaczony do rozcieńczenia próbki krwi. B – wykrywający. C – wywołujący. D – płuczący.
Palec nakłuwa się specjalnym różowym przyrządem. To nakłuwacz, który strzela w skórę specjalną blaszką nacinającą naskórek.
Gdy z palca wysączy się odpowiednio duża ilość krwi, można pobrać ją specjalną pipetką. Jest na niej zaznaczona kreska poziomu, do którego należy zebrać krew.
Jeśli pierwsze przekłucie było nieskuteczne lub krwi wysączyło się za mało – można wykorzystać drugi, zapasowy, różowy przyrząd. Pipetki również są dwie. Nakłuty palec, w razie potrzeby, można zakleić jednym z dwóch dołączonych do zestawu plasterków.
Problemy przy wykonaniu testu
Dobra rada: sprawdźcie, czy na pewno macie w dniu wykonywania testu odpowiednie ciśnienie. Jeśli jest niskie, pochodźcie wcześniej po domu, pobiegajcie… Wypijcie kawę. Bo mojemu partnerowi krew prawie nie chciała lecieć z palca po przekłuciu i nie było łatwo zebrać jej wystarczającej ilości. Zużyliśmy oba przyrządy do nakłuć i obie pipetki. Ostatecznie się udało.
Postępując zgodnie z instrukcją, wylewaliśmy na tackę roztwory w odpowiedniej kolejności. Po odczekaniu na reakcję na tacce pokazały się wyniki.
Test Food Detective – wyniki
Warto pamiętać, że wyniki testu są uzależnione od obecności przeciwciał we krwi. To oznacza, że np. jeśli przez długi czas nie jadło się w ogóle roślin strączkowych, to test nie wykaże na nie nietolerancji, nawet jeśli ona istnieje. Polecam przed przystąpieniem do przeprowadzenia testu zjadać przynajmniej przez 2 tygodnie pożywienie ze wszystkich 46 grup objętych testem i dopiero wtedy wykonać badanie.
Z instrukcji można odczytać, które nietolerancje zostały wykazane na poszczególnych polach.
Ponieważ po pewnym czasie kolory wywołane na tacce znikną, do kompletu jest dołączona kartka, na której można zapisać wyniki.
Mojemu partnerowi wyszła duża nietolerancja pszenicy i mleka krowiego. Pozostałe, na gluten, jajka i pszenicę durum, pokazały się w najlżejszym, jasnoniebieskim kolorze.
Są wyniki testu – co dalej?
Oprócz instrukcji w teście znajduje się też poradnik z podstawowymi poradami dotyczącymi postępowania w przypadku nietolerancji pokarmowych, który wyjaśnia efekty, jakie mogą wywołać w organizmie. Koniecznie się z nim zapoznajcie, żeby dowiedzieć się, które pokarmy zawierają wywołujące u Was nietolerancję składniki oraz co trzeba zrobić już po wykonaniu testu, ale jeszcze ZANIM zmieni się dietę. Można dowiedzieć się też z niego podstaw stosowania zrównoważonej diety oraz poznać alternatywne składniki dla najczęstszych alergenów lub czynników wywołujących nietolerancję: pszenicy, jajek, drożdży, soi. Mój partner niestety nie znalazł motywacji, żeby zmienić swoją dietę. Mogę jedynie podpowiedzieć, że zawsze, gdy wyjeżdża do Azji, czuje się lepiej na tamtejszej diecie. Jego jadłospis bazuje wtedy na ryżu, owocach morza, warzywach oraz śladowej ilości glutenu i jajek. Myślę, że ma to spore znaczenie, a do tego tam jest piękna pogoda, więc lepsze samopoczucie wynika też z syntezy witaminy D w skórze :).
Czy warto zrobić test Food Detective
Oczywiście! Polecam wykonać go jednak jedynie wówczas, gdy naprawdę jest się gotowym do świadomej zmiany sposobu odżywiania. Oraz do przyłożenia się do stworzenia zróżnicowanego jadłospisu pełnego alternatywnych składników dla tych, które zostaną wyeliminowane. Jeśli wykonanie testu ma służyć jedynie odstawieniu wszystkiego z aktualnego jadłospisu i nie pójdą za nim wizyty u lekarza oraz dietetyka i opracowanie rzetelnie nowego sposobu odżywiania, to jest ryzyko, że można sobie bardziej zaszkodzić zamiast pomóc.
Gdzie kupić
Jeśli ktoś z Was wykonywał ten test, jestem bardzo ciekawa Waszych wrażeń i rezultatów! Dajcie znać w komentarzach i opiszcie swoją historię.
Możliwość wykonania testu w domu
Wynik dostępny w kilkanaście minut po wykonaniu testu
Bardzo duży przekrój badanych nietolerancji
Zapasowy zestaw do pobrania, gdyby coś poszło nie tak
Ryzyko nieprawidłowego wykonania testu