Najpopularniejszy na świecie, czekoladowy tort Sachera czyli Sacher Torte. Cudownie pachnące czekoladą i migdałami, wilgotne ciasto przekładane dżemem morelowym, polane polewą czekoladową. Klasycznie podawany z bitą śmietaną i wiedeńską kawą z mlekiem. Pieści podniebienie, rozpływając się rozkosznie w ustach, czy to w Wiedniu, czy w Madrycie czy w Nowym Jorku. Można zamówić go przez Internet praktycznie do dowolnego miejsca na Ziemi. Można również upiec tort Sachera we własnej kuchni, choć oryginalna receptura od ponad 180 lat jest owiana tajemnicą. Pokażę Wam jednak jak zrobić tort Sacher w domu.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na torty
Kiedy w 1832 roku Franz Sacher, wówczas młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha, stanął przed trudnym zadaniem wymyślenia przepisu na deser dla swojego pracodawcy i jego gości, z pewnością nie spodziewał się, że tort czekoladowy jego autorstwa przejdzie do historii. Sekret sukcesu, podobnie jak w przypadku większości najpopularniejszych na świecie receptur, tkwi tutaj w prostocie. Tort Sachera to nieskomplikowane ciasto upieczone z dodatkiem czekolady i migdałów. Polane polewą i przełożone dżemem.
Prosty przepis bez dekoracji
Próżno szukać tu kremów, wyszukanych dekoracji i innych komplikacji. Pierwotnie Franz Sacher w ogóle nie dekorował wierzchniej warstwy swojego wypieku. Jednak dziś, w hotelu Sacher w Wiedniu, na torcie kładzie się czekoladową pieczęć z nazwą. Za to przygotowując ciasto we własnej kuchni, czasem wręcz trudno odmówić sobie narysowania kilku esów-floresów z płynnej czekolady.
Sacher torte z historią
Po 32 latach od powstania przepisu na słynny tort, syn Franza, Edward Sacher, wybudował w centrum Wiednia hotel nazwany jego nazwiskiem. Niemal 100 lat później to właśnie ten hotel brał udział w tzw. „procesach tortowych” z roszczącą sobie prawa do autorstwa i korzystania z nazwy „Sacher Torte” cukiernią Demel. Procesy trwały 9 lat, a ostatecznie prawo do nazewnictwa i receptury przyznano hotelowi Sacher. Od tamtego czasu receptura na tort jest pilnie strzeżona. Jednak orientacyjnie skład ciasta i polewy można określić na podstawie informacji o rocznym zużyciu składników, które przedstawiciele hotelu publikują na swojej stronie internetowej.
Będąc Wiedniu, za każdym razem nie mam okazji spróbować tego tortu. Wyobrażam sobie, że smakuje dokładnie tak jak go przygotowuję w domu Jego skład musi być prosty, a wyjątkowego smaku nadaje mu doskonała, austriacka czekolada, pyszny dżem i cudownie pachnące migdały. Nie oszczędzajcie na składnikach, a poczujecie luksus wspaniałego wypieku, okraszony smakiem aromatycznej kawy.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 150 g gorzkiej czekolady (1½ tabliczki)
- 150 g masła (¾ kostki)
- ⅔ szklanki cukru
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego (lub miąższ z 1 laski wanilii)
- 5 jajek (białka oddzielone od żółtek)
- ½ szklanki mąki (tort wyrośnie najlepiej na mące pszennej tortowej typ 400-450; najzdrowszy będzie na mące orkiszowej typ 630)
- 100 g migdałów bez skórki (zmielone w blenderze; można wykorzystać gotową mąkę migdałową)
- 1 szczypta soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (opcjonalnie)
Do przełożenia
- 1 słoik dżemu morelowego (ok. 300 g)
Polewa czekoladowa
- 200 g gorzkiej czekolady
- 250 ml śmietanki kremówki
- 1 łyżeczka masła (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Bita śmietana – przepis
- Piana z białek – jak ubić
Jak zrobić
Ciasto
- Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej.
- Masło ucieram na wysokich obrotach miksera na puszysty krem, niemal do białości.
- Do masła dodaję cukier i ucieram aż do jego rozpuszczenia.
- Dodaję do kremu maślanego rozpuszczoną, delikatnie ostudzoną czekoladę oraz wanilię i miksuję aż do połączenia wszystkich składników.
- Wbijam do masy po 1 żółtku, za każdym razem dokładnie rozmiksowując przed dodaniem kolejnego.
- Dosypuję przesianą z proszkiem do pieczenia mąkę oraz migdały i na niedużych obrotach miksera mieszam całość przez ok. 1,5 minuty, aż do uzyskania gęstej, gładkiej masy.
- Białka ubijam na sztywną pianę ze szczyptą soli.
- Połowę białek mieszam delikatnie z masą czekoladową za pomocą łyżki, następnie dodaję drugą połowę i znów mieszam, starając się nie uszkodzić bąbelków powietrza w masie.
- Wstawiam ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 °C (góra + dół) i pieczemy przez 45-50 minut, nie otwierając piekarnika. Na 5 minut przed końcem pieczenia uchylam drzwiczki i sprawdzam drewnianym patyczkiem czy środek ciasta jest suchy. Jeśli pozostaje wilgotny, wydłużam czas pieczenia o 5 minut i po tym czasie przeprowadzam kolejną próbę.Patyczek powinien po wbiciu w środek ciasta i wyjęciu pozostać suchy, a ciasto, po dotknięciu palcem, być sprężyste.
- Po upieczeniu ciasto od razu wyjmuję z piekarnika i studzę w tortownicy, na kratce, przez kilka minut. Po tym czasie zdejmuję obręcz i zostawiam tort na kratce do całkowitego wystudzenia.
- Całkowicie wystudzone ciasto przekrawam wzdłuż, na 2 równe części (jeśli wierzch zbyt mocno wyrósł, można obciąć nożem „garb”.
- Smaruję wierzchnią warstwę ciasta i boki ¼ dżemu, a pozostałą częścią przekładamy oba placki.
Polewa czekoladowa
- W niewielkim rondelku dość mocno podgrzewam śmietankę kremówkę, bez zagotowania.
- Zmniejszam ogień, dodaję 175 g czekolady i rozpuszczam ją w śmietance, dokładnie i delikatnie mieszając, pod koniec zdejmując z ognia i dokańczając mieszanie w rondelku pozostawionym na innym, zimnym palniku.
- Kiedy polewa delikatnie zgęstnieje, wylewam ją na tort ułożony na kratce z piekarnika (pod kratkę można wstawić duży talerz, na który spłynie część polewy).
- Zostawiam tort w temperaturze pokojowej do wystudzenia.
- Pozostałą czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej, regulując konsystencję, dodając masło.
- Przelewam polewę do pisaka cukierniczego lub szprycy i dekoruję tort. Odstawiam do stężenia polewy.
Wartości odżywcze
Jak myślicie, lepszy z dekoracją czy bez?
Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak się Wam udał i czy smakował. A może ktoś z Was jadł oryginał w Wiedniu? Napiszcie o swoich wrażeniach!
Przepis wyglada apetycznie tylko czy moze Pani podac ile gramow cukru i maki potrzeba? Przelicznik podal mi ze 1/2 szklanki maki to 166.67g a 2/3 szklanki cukru to 406.5g co raczej nie jest prawda…
Dzień dobry! Przelicznik działa dla całych szklanek, czyli 1 szklanka mąki to 166,67 g, a 2 szklanki cukru to 406,5 g. Ułamki 1/2 i 2/3 trzeba sobie potem policzyć ręcznie lub na kalkulatorze :).
Dorotko doradź, czy zamiast migdałów mogę dać zmielone orzechy włoskie i uzyskać podobny efekt?
Klasyka Sachera to już nie będzie, ale ze zmielonymi orzechami lub wiórkami kokosowymi też się uda :).
jestem pod wrazeniem profesjonalnego opiu poszczegolnych czynnosci. moj piekarnik sie nagrzewa, zobaczymy: ja tam krecilam od raz wszystkie zoltka;) niecierpliwa jestem.
ale powiem juz teraz, ze ciasto jest pyszne: surowe.
dzieci podzielaja moje zdanie, dlatego wylecialy juz z kuchni;)))
Też jestem fanką próbowania smaku surowego ciasta, niestety ;). Mam nadzieję, że po upieczeniu też zrobiło podobne wrażenie ;).
odpisuje dopiero teraz bo dzis znow pieke tort Sachera. z tego wlasnie przepisu: jest pyszny!
(tort, nie przepis;)
Dziś zrobiłam torcik dla mojego męża na 30 urodziny.wyszedł rewelacyjnie, a talentu do pieczenia to ja nie mam 🙂 … dziękuję i pozdrawiam
Czyli talent jednak jest, tylko praktyki mu trzeba :). Dzięki za wypróbowanie przepisu i gratulacje z okazji kulinarnego sukcesu cukierniczego :).
Pani Dorotko, czy po wyjęciu ciasta z piekarnika odwraca je Pani górą na dół, aby się nie zapadło? Czy może jednak studzić jej w normalnej pozycji? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Można odwrócić (ja odwracałam), ale to nie jest tak lekkie i gąbczaste ciasto jak biszkopt, więc bez odwracania też będzie dobrze :).
super przepis,szukałam go od kilku lat,a teraz mam będę domowym cukiernikiem
Mmm delicious
Uwielbiam torty czekoladowe, szczególnie cenię tą recepturę, aczkolwiek
chyba nie miałem go okazji jeszcze spróbować. 😉 Dobrze że dajecie takie
przepisy 🙂
ja mieszkam we wiedniu. Ten tort smakuje tak samo jak w hotelu sacher.
Pani Dorotko,
dziękuję za przepis. Mam do Pani pytanie dotyczące migdałów. Nie chciałabym ich dodawać do tego torcika. Czy wówczas mogę po prostu zwiększyć ilość mąki o te 100 g? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Tak, można dać więcej mąki zamiast migdałów lub dodać zmielone wiórki kokosowe czy orzechy – ale to już nie będzie jak w oryginalnej recepturze.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. 🙂 i cenne porady.
Tort Sachera z Twojego przepisu piekłam już wielokrotnie. W ostatnim czasie byłam do tego po prostu zmuszona – tak bardzo posmakował moim bliskim 🙂 Teraz już nawet nie muszę zerkać na kolejne kroki, robię wszystko automatycznie. Świetny przepis, dziękuję! 🙂
Dzięki, cieszę się, że się za każdym razem udaje. Moi znajomi o rodzina też go uwielbiają :).
Nóż strunowy, żyłka do biszkoptu, żyłka do tortu… Różnie w różnych sklepach :).
jak nazywa się ten „przyrząd”, którym przekroiłaś biszkopt? pierwszy raz w życiu widzę….
Prezentuje się świetnie, chcę!
W oryginalnym jest morelowy :).
Wiem, wiem, tylko pytam, czy w „oryginalnym” torcie dżem nie powinien być czerwony. Np. malinowy.
Morelowy jest koloru pomarańczowego. A może nawet bardziej morelowego ;))).
Byłem w Wiedniu w zeszłym roku – piękne miasto. I Tort też całkiem smaczny. Zjadłem, bo wszyscy mówili, że jak się jest w Wiedniu, to trzeba koniecznie zjeść, że taki super extra, exclusive i w ogóle, a szczerze to… Biszkopt z dżemem w polewie czekoladowej. Nic ponadto. Owszem, smaczny, ale dla mnie to wciąż biszkopt przekładany dżemem.
A czy w „oryginale” nie powinien być jakiś czerwony dżem? Chociaż różnicy to pewnie nie robi – kto co woli, ale tak tylko pytam. 🙂
Ja tam widzę kilka niedociągnięć, ale to może mój trzeci albo czwarty samodzielnie upieczony tort w życiu. Niebawem będą kolejne, bardzo mi się spodobało bycie domowym cukiernikiem ;).
Można, w takiej o boku 21-23 cm. Będzie trochę dalej od klasyki, ale ważne, żeby móc spróbować tego fantastycznego smaku :).
Z wagą.
ale idealnie wygląda *.*
ta bialo czarna miska to miska z termometrem czy w wagą?
mozna upiec w kwadratowej formie?