Uszka z pieczarkami to danie, o którym dowiedziałam się kilka lat temu od koleżanki. Przepis na uszka z pieczarkami według jej rodzinnej receptury to podsmażone z cebulą pieczarki, jajko na twardo i przyprawy. Grzyby starte na tarce o grubych oczkach przed smażeniem, a potem wymieszane z jajkiem pokrojonym w drobną kosteczkę. I takim farszem nadziane później uszka. Brzmi ciekawie, choć my w tym roku razem z mamą i kuzynką zrobiłyśmy je jeszcze inaczej. Postawiłyśmy na farsz z samych grzybów, cebuli i czosnku, bez dodatku sera czy jajka. Pieczarki mają charakterystyczny, intensywny smak i nawet w takiej prostej formie świetnie sprawdzą się jako nadzienie uszek. Zobaczcie jak zrobić je krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze potrawy wigilijne
W tym roku lepiłam uszka dwukrotnie. Umówiłam się z przyjaciółkami i we trzy przygotowałyśmy w mojej kuchni klasyczne uszka do barszczu z farszem z suszonych grzybów, a do tego pierogi ruskie i pierogi z grzybami i kapustą. Kilka dni później pojechałam z mamą do mojej kuzynki i tam zrobiłyśmy podobny zestaw. Dołożyłyśmy jednak do niego także pierogi z suszonymi śliwkami i uszka z pieczarkami. Istne szaleństwo! Uwielbiam lepienie pierogów i uszek przed Świętami, w większym gronie. Od lat praktykuję ten zwyczaj z mamą i cieszę się, że w tym roku udało nam się poszerzyć skład :).
Przepis na uszka z pieczarkami
Najpierw trzeba zeszklić cebulę z czosnkiem, a potem podsmażyć pieczarki. Możecie wykorzystać takie pokrojone na plasterki lub utarte na tarce o grubych oczkach. Jak Wam wygodniej. I tak wszystko później zostanie zmielone w maszynce. Spróbujcie połączyć grzyby z natką pietruszki, to bardzo dobry zestaw, który wielokrotnie wypróbowałam w innych potrawach. Jeśli nie chcecie zielonych dodatków, śmiało z nich zrezygnujcie. Co kto lubi :). Dodatek twarogu lub jajek to wzbogacenie smaku grzybów, ale również i bez nich farsz będzie świetnie smakować. W końcu pieczarki zawierają dużo umami czyli tzw. piątego smaku.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 300 g mąki pszennej (niecałe 2 szklanki, luksusowa typ 550 lub poznańska typ 500)
- 120 ml ciepłej wody (niecała ½ szklanki)
- 1 jajko
- 1-2 łyżki oleju
- 1 szczypta soli (duża)
Farsz do uszek
- 250 g pieczarek (pokrojone na plasterki lub starte na tarce o grubych oczkach)
- 2 jajka (ugotowane na twardo, następnie obrane i pokrojone w drobną kosteczkę; zamiast 2 jajek można wykorzystać 200 g twarogu lub 250 g dodatkowych pieczarek)
- 2 cebule (bardzo drobno pokrojone)
- 2 ząbki czosnku (opcjonalnie; drobno posiekany)
- 2 łyżki natki pietruszki (posiekana; opcjonalnie)
- 3 łyżki oliwy lub masła
- 2 łyżki śmietany (gęsta, kwaśna 12-18%)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić ciasto na pierogi
- Jak pokroić cebulę
Jak zrobić
- Cebulę i czosnek szklę na maśle. Dodaję pieczarki, przykrywam i duszę na niedużym ogniu do miękkości.
- Odkrywam i smażę całość do odparowania.
- Doprawiam solą i pieprzem, dodaję natkę i mieszam.
- Mielę masę pieczarkową oraz jajka na twardo lub ser w maszynce do mięsa.
- Zmielony farsz ponownie nakładam na patelnię i podsmażam krótko, dodając śmietanę i w razie potrzeby doprawiając dodatkową solą i pieprzem. Odstawiam do wystudzenia.
- W czasie gdy farsz się studzi, wyrabiam ciasto. Mąkę przesiewam na stolnicę, na czubku kopca robię małe zagłębienie, do którego wbijam jajko. Powoli podlewam wodą i wyrabiam ciasto. Dodaję też olej i sól. Ciasto powinno wyjść bardzo elastyczne.
- Ciasto rozwałkowuję cienko na stolnicy, z obydwu stron, od czasu do czasu podsypując mąką. Wycinam małe kółka (kieliszkiem albo podstawką do jajka).
- Na bardziej wilgotną stronę kółka z ciasta (można je delikatnie rozciągnąć palcami, jeśli się skurczyło) nakładam małą łyżeczką farsz, składam na pół i sklejam małego pierożka. Najpierw kleję czubek, a potem boki. Palce maczam w mące, wtedy łatwiej będzie skleić ciasto. Brzegi pierożka zawijam wokół palca i dociskam, tworząc kształt uszka.
- Uszka wrzucam do gotującej się, osolonej wody. Delikatnie mieszam, żeby nie przykleiły się do dna garnka. Kiedy wypłyną na powierzchnię, gotuję jeszcze przez 3 minuty. Wyjmuję na durszlak, przelewam zimną wodą, odcedzam i układam na talerzach na wigilijnym stole. A potem zalewam barszczem.
Wartości odżywcze
Doskonale pasują do barszczu na Święta. Polecam jednak spróbować ich też jako dodatku do rosołu z kury czy warzywnego, a nawet rybnego. Będziecie zaskoczeni takim połączeniem smakowym!
Uszka z pieczarkami przepis
Zarówno z samych pieczarek, jak i z dodatkiem jajka czy twarogu są pyszne. Możecie też wykorzystać ten farsz do nadziewania pasztecików z pieczarkami czy krokietów.
Dajcie koniecznie znać w komentarzach, na którą wersję farszu się zdecydowaliście. Jak wrażenia smakowe?