Zapiekany makaron z serem czyli mac and cheese. Amerykańska potrawa i, podobno, ulubione danie prezydenta Jeffersona. Pożywna potrawa, której okres największej popularności rozpoczął się wraz z początkiem produkcji gotowych potraw sprzedawanych w pudełkach. Ugotowany makaron przekłada się w formie do pieczenia sosem beszamelowym i posypuje startym żółtym serem. Całość zapieka się w piekarniku, uzyskując smaczną potrawę z ciągnącym serem w środku. Zobaczcie jak zrobić makaron zapiekany z serem krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na makaron
Choć klasycznie tę potrawę przyrządza się z makaronu typu kolanka, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać do niej inne jego rodzaje. Ważne, żeby nie były to duże muszle. Za to wszystkie inne kształty, które w niedużym stopniu zatrzymują na swojej powierzchni sos, nadadzą się idealnie! A jaki ser będzie najlepszy? Ten o mocniejszym smaku! Sam makaron i sos są dość łagodne, dlatego dobrze przełamać całość czymś konkretniejszym. Ostry ser, a może taki o orzechowym posmaku lub słodkawy? Możecie poeksperymentować!
Trochę historii
Zapiekany makaron z serem czyli mac and cheese był podobno ulubioną potrawą prezydenta USA Thomasa Jeffersona. Mówi się, że serwował to danie nawet podczas wystawnych przyjęć! Ale skąd pomysł na taką mieszankę w amerykańskich domach?
Imigranci z Włoch przywieźli do USA makaron. Suche kluseczki idealnie nadawały się do transportu przez ocean i zadomowiły na nowo odkrytych obszarach. Do dziś zresztą kuchnia włoska w USA jest jedną z popularniejszych kuchni napływowych. Będąc w Nowym Jorku, możecie odwiedzić Małe Włochy i przekonać się, jak silnie włoskie tradycje zakorzeniły się w Nowym Świecie. Jednak nie zawsze w domach był dostęp do świeżych produktów z upraw, stąd pewnie pomysł na tak prosty skład zapiekanego makaronu z serem: sos na bazie mleka i mąki, do tego ser, ewentualnie kawałki pieczywa i gotowe.
Choć pierwsze przepisy na mac and cheese pojawiły się w amerykańskich książkach kucharskich pod koniec 19. wieku, prawdziwa popularność tego dania nastała, gdy firma Kraft zaczęła sprzedawać jego sklepową, opakowaną wersję w 1937 roku.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Baza
- 250 g makaronu (najlepiej kolanka, ale mogą też być penne lub świderki; w wersji bezglutenowej polecam makaron z soczewicy)
- 1 szklanka startego (grube oczka) sera żółtego Gruyere lub pecorino romano (można zastąpić dziurawym serem królewskim lub gouda)
- 2 szklanki startego (grube oczka) sera cheddar (można zastąpić np. serem morskim)
Sos beszamelowy
- 2½ szklanki mleka
- 5 łyżek masła (+ dodatkowe do posmarowania formy)
- 2½ łyżki mąki (pszenna lub bezglutenowa)
- 1½ łyżki soku z cytryny
- ¾ łyżeczki soli
- ⅓ łyżeczki pieprzu
- 1⅓ łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1 szczypta chili (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
Sprzęt
- Piekarnik
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Mąka bezglutenowa - przepis
- Sos beszamelowy - przepis
Jak zrobić
Gotowanie makaronu
- Nastawiam piekarnik na 200 °C (góra + dół). Naczynie do zapiekania makaronu smaruję masłem.
- Makaron gotuję „al dente”, ok. 3 minuty krócej niż podaje instrukcja na opakowaniu. Przelewam zimną wodą na durszlaku po ugotowaniu.
Sos beszamelowy
- Masło topię na małym ogniu, w rondelku.
- Do masła wsypuję mąkę i na małym ogniu, cały czas mieszając, robię jasnozłotą zasmażkę.
- Do zasmażki wlewam mleko z sokiem z cytryny i dodaję wszystkie przyprawy.
- Cały czas mieszając, na małym ogniu, doprowadzam sos do zgęstnienia (wystarczy lekkie zgęstnienie, bo całość „dojdzie” potem jeszcze w piekarniku z makaronem.
- Zdejmuję z ognia, dosypuję połowę wszystkich serów. Mieszam do uzyskania kremowej konsystencji.
Łączenie składników
- Makaron mieszam z sosem serowym.
- Układam połowę makaronu w naczyniu do zapiekania. Posypuję połową pozostałego sera.
- Przykrywam warstwę serową pozostałym makaronem i posypuję pozostałym serem.
- Wstawiam do piekarnika (środkowa półka) na ok. 30 minut. Wierzchnia, serowa warstwa powinna się rozpuścić i delikatnie zrumienić w kilku miejscach.
- Serwuję po kilku minutach od wyjęcia z piekarnika. Dla dekoracji można posypać całość zielonymi listkami, np. bazylii, szałwii lub rozmarynu.
Wartości odżywcze
Jest tak wiele możliwości urozmaicenia tego dania, że aż szkoda nie spróbować. Miłośnicy mięsa mogą do zapiekania dodać podsmażony na patelni boczek lub kawałki kurczaka. Polecam też wykorzystać np. mięso z gotowania rosołu, żeby się nie zmarnowało. Jeśli nie zależy Wam na wersji wegetariańskiej, to nawet i podsmażone na patelni mięso mielone znajdzie tu swoje miejsce :).
W jesienne lub zimowe dni można polepszyć sobie nastrój, pałaszując taki ciepły, pożywny i prosty posiłek.
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, jak Wam smakował makaron zapiekany z serem żółtym! Bardzo jestem ciekawa! Jakie rodzaje sera wykorzystaliście i jaki efekt udało się uzyskać?
250 gramów makaronu na 6 porcji???
Tak, bo to jest waga suchego makaronu, który po ugotowaniu będzie ważyć 500 g.