Zakocha się w niej niemal każdy, kto choć raz spróbował tego smaku. Słodki środek i przypieczona, miejscami czarna skórka. To papryka z grilla, którą w ten sam sposób można przygotować w piekarniku. Zawinięta w folię aluminiową i położona gdzieś blisko rozżarzonych kawałków węgla, spokojnie nabiera smaku i charakterystycznego aromatu.
Zobacz też: Więcej pomysłów na przepisy wegetariańskie
Papryka z grilla to świetny dodatek do grillowanych ryb lub mięs, który zaskakuje zapachem i smakiem. Przypieczona skórka może być doskonałą bazą do bezmięsnych zup i sosów wegańskich, dzięki której zyskają niepowtarzalny aromat. Z upieczonego miąższu, poza zjedzeniem jako dodatek do innych potraw, warto przygotować pyszne gazpacho lub pesto z papryki, miksując z innymi składnikami. To właśnie na bazie pieczonej lub grillowanej papryki gotuje się najsmaczniejszy gulasz węgierski.
Nie ma się co rozpisywać. W najprostszej wersji bez nadzienia, grillowana w całości, chociaż można ją też przygotować z nadzieniem z ryżu, mięsa i warzyw, wykrawając w surowej koło wokół łodyżki, oczyszczając środek z nasion i wkładając farsz do środka. Bardzo jestem ciekawa, jak Wy ją przygotujecie!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 4 papryki czerwone, zielone lub żółte (całe; umyte i osuszone)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- Papryki zawijam w folię aluminiową (matową częścią na wierzch - dzięki temu ciepło łatwiej przeniknie do środka i będzie się tam utrzymywać).
- Układam papryki blisko węgli (najniższa półka dużego grilla lub bezpośrednio na węglach, jeśli grill jest mniejszy) i, jeśli jest taka możliwość, przykrywam pokrywą lub zamykam drzwiczki.
- Można też wstawić papryki do piekarnika nagrzanego do 220 °C.
- Po ok. 40 minutach papryki będą gotowe. Ostrożnie odwijam je z folii, kiedy lekko przestygną, uważając na wypływające ze środka, gorące soki i od razu serwuję lub całkowicie studzę i wykorzystuję jako składnik pesto, past, sałatek, zup, gulaszu lub dodatek do kanapek.
Taka papryka wygląda naprawdę smakowicie. Będę musiał wypróbować ten przepis przy okazji następnego grilla 🙂