Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z…
Nietypowa i nowatorska płyta do gotowania czyli płyta gazowa Solgaz 4+1, wyposażona w cztery palniki i dodatkową powierzchnię grzewczą. Kiedy urządzałam swoją kuchnię, takich rozwiązań nie było jeszcze w sprzedaży w Polsce, a przynajmniej nie na większą skalę. Opiszę dziś swoje wrażenia po miesiącu jej użytkowania. Opowiem także, jak to jest, kiedy korzysta się z niej, będąc przyzwyczajonym do tradycyjnych, gazowych palników z pokrętłami.
Co miałam wcześniej
Kiedy urządzałam swoją kuchnię, miałam do dyspozycji instalację gazową, do której podłączono mi klasyczną, przeznaczoną do zabudowy płytę z czterema palnikami. Wiele znajomych osób dziwiło się, że ogrzewanie gazowe i taka technologia w kuchni jeszcze się zdarzają. Zwłaszcza w czasach, kiedy mieszkania z reguły wyposaża się w kuchenki elektryczne.
Indukcja, prąd czy gaz?
Choć kuchenki i płyty nagrzewane energią elektryczną, w tym indukcyjne, są coraz popularniejsze, jednocześnie wśród wielu osób istnieje przekonanie, że gotowanie na gazie jest zdrowsze. Wiele osób twierdzi, że najlepiej byłoby cofnąć się do dawnych czasów, kiedy potrawy przygotowywało się w kuchni węglowej. Najlepiej dla zdrowia. Tuż nad paleniskiem, najbliżej ognia, płyty w kuchni węglowej były najgorętsze. Babciny rosół, odstawiony nieco dalej, powoli pyrkał sobie w sobotnie popołudnie, żeby w niedzielę zagościć na stole.
Klasyczna kuchenka gazowa to nawiązanie do gotowania na płomieniach ognia. Płyta gazowa bez płomieni to właśnie taka nowoczesna kuchnia węglowa, oczywiście w bardzo dużym uproszczeniu. Jak działa, czy jest łatwa w obsłudze, odporna na uderzenia i łatwa do wyczyszczenia oraz czy szybko się nagrzewa? Jak szybko stygnie po wyłączeniu? Wszystko sprawdziłam i odpowiadam na Wasze pytania.
Płyta gazowa Solgaz 4+1 – recenzja wideo
Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Solgaz 4+1 – ceramiczna płyta gazowa bez płomieni – pierwsze wrażenia
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kuchenek i płyt na gaz, montażu dokonuje osoba z uprawnieniami. Model 4+1 jest wyższy niż moja poprzednia płyta. Wymaga wolnej przestrzeni pod blatem dla właściwej wentylacji. Dlatego po instalacji trzeba było obniżyć piekarnik i pozbyć się znajdującej się pod nim szufladki, w której od lat gromadziłam śrubokręty, gwoździe, taśmy i wszelkie inne „przydasie”.
Ponieważ w miejscu, w którym mieszkam, łatwo o przerwy w dostawie prądu, do płyty mam podłączony rezerwowy zasilacz. Przy braku prądu uruchomi iskrę. Dzięki temu, bez problemu, będę mogła gotować, nawet jeśli elektryczności nie będzie w domu przez dwa dni. To bardzo ważne, bo gazu w płycie Solgaz nie można zapalić zapałkami czy zewnętrznym palnikiem.
Po instalacji i uruchomieniu, w płycie jest profilaktycznie włączany wentylator. Dzięki temu wydmuchuje ewentualne pyłki czy kurz zebrany pod płytą w czasie montażu. To tylko przy pierwszym użyciu. Potem jego praca trwa znacznie krócej, a dźwięk nie jest uciążliwy. Można go porównać do najmniejszych obrotów wentylatora w kuchennym okapie dobrej jakości.
Ceramiczna płyta gazowa Solgaz 4+1 – trochę o technologii
Solgaz to polski producent, który na terenie naszego kraju wytwarza ceramiczne płyty gazowe od 13 lat. Co wyróżnia je na rynku?
- Specjalne palniki schowane pod ceramiką
- Możliwość pobierania niemal każdego rodzaju gazu i zużycie do 50% mniej w porównaniu z tradycyjną kuchenką
- Zaawansowany system zabezpieczeń przed wyciekiem gazu
- Gaz spalany w temperaturze 800°C, nie pozostawia tłustych osadów na naczyniach, meblach i powierzchni płyty
- Zminimalizowane straty ciepła – palniki grzeją ceramiczną powierzchnię tylko w wyznaczonych miejscach, w cyklicznym trybie pracy
- Dodatkowe, darmowe pola grzewcze wykorzystują ciepło gorących spalin pod płytą
- Zminimalizowana emisja tlenku węgla (10 razy mniej niż w standardowej kuchence gazowej)
Solgaz 4+1 – obsługa i możliwości
Mniejsze palniki z tyłu, a większe z przodu. Trochę inaczej, niż w poprzedniej płycie, dlatego przez pierwszy tydzień nie obywało się bez pomyłek. Razem z moim partnerem włączaliśmy niewłaściwe palniki, kładąc garnki i patelnie na innych i dziwiąc się, że nadal pozostają zimne.
Łatwość obsługi
W obsłudze płyta Solgaz 4+1 jest bardzo prosta. Jeden przycisk do włączania i wyłączania, 4 przyciski do sterowania poszczególnymi palnikami i jeden do regulacji mocy. Ustawienie mniejszych palników z tyłu umożliwiło umieszczenie pomiędzy nimi dodatkowej, „bonusowej” powierzchni grzewczej. Jednak gotując kilka potraw na całej kuchence i mając z przodu większe garnki, do tych mniejszych, postawionych z tyłu, będzie trochę mniej wygodny dostęp.
Prosta regulacja mocy
Bardzo przypadła mi do gustu możliwość szybkiego zmniejszania i zwiększania mocy na skali od 1 do 9. Nie trzeba stać nad płytą i stukać palcem 9 razy w przycisk, tylko dotyka się miejsce na skali i gotowe.
Regulowanie mocy palników to kwestia wprawy i wyczucia oraz znajomości czasu nagrzewania własnych naczyń – na początku trzeba się przyzwyczaić. Garnki idealnie pasujące do rozmiaru palnika lub mniejsze rozgrzewają się szybciej niż na elektrycznej płycie ceramicznej. Natomiast trochę dłużej niż bezpośrednio na płomieniu gazu. Z kolei większe i grubsze patelnie, np. żeliwne, wymagają dłuższego czasu nagrzewania. Na początku mają gorący środek, a mniej nagrzane boki. Przy naprawdę dużych patelniach, np. kwadratowych do grillowania, różnica temperatur pomiędzy środkiem i bokami jest spora. Trzeba trochę poczekać i poprzesuwać patelnię, zanim ciepło rozprowadzi się po całości. Świetnie sprawdza się za to korzystanie z rozgrzewającego się szybko woka, oby tylko nie miał zaokrąglonego spodu.
Wygodny czasomierz
Płyta Solgaz 4+1 umożliwia ustawienie czasomierza, który po zakończeniu gotowania wyłącza palnik i emituje donośny dźwięk. Słychać go nawet w sąsiednich pomieszczeniach. Przywołuje do powrotu do kuchni i zdjęcia z płyty garnka czy patelni. Kiedy upłynie ustawiony czas, płyta sama się wyłączy. Teoretycznie można zostawić potrawę na kuchence i wyjść z domu. Jednak, dla bezpieczeństwa, pamiętajcie, żeby robić to tylko wtedy, gdy zostawiacie coś na niedużej mocy grzewczej, np. bardzo powoli gotującą się zupę, której nie trzeba mieszać. Bardzo mi się podoba możliwość ustawienia osobnego czasu pracy dla wszystkich czterech palników!
Bezpieczeństwo
Dla roztargnionych i zapominalskich producent przygotował zabezpieczenie. Jeśli zostawimy choćby jeden palnik włączony na maksymalnej mocy i przez 1 godzinę nie podejdziemy do płyty i nie dotkniemy żadnego przycisku na panelu, urządzenie samo się wyłączy. Przy mniejszych mocach ten czas wydłuża się do kilku godzin. Można uniknąć sytuacji, w której wyjeżdża się na urlop, a na kuchence zostają gotujące się ziemniaki. Uwierzcie mi, znam tę historię z opowieści kolegi ze szkoły! Warto za to pamiętać o tym, że nie wolno niczego kłaść na gorących kratkach wentylacyjnych. Pożegnałam się w ten sposób z jedną rękawicą kuchenną.
Z czasem, kiedy „wyczułam” płytę, nauczyłam się, jak szybko można ją wyłączyć, żeby gotowana potrawa (np. jajecznica lub naleśniki) „doszła” na patelni czy w garnku na tzw. cieple resztkowym. Kolejny sposób na oszczędzanie gazu.
W czasie gotowania w płycie co pewien czas uruchamia się iskra, ponieważ gaz nie jest pobierany w trybie ciągłym, tylko regularnie, w odstępach czasowych, dogrzewa palniki. Dzięki temu obniża się jego zużycie, co jest jedną z ważniejszych zalet korzystania z urządzenia. Jeśli kogoś irytuje cykliczny, powtarzający się dźwięk iskry, będzie trzeba się przyzwyczaić. Na szczęście nie jest to trudne, sprawdziłam :).
Zapasowy palnik umożliwia podgrzewanie potraw lub utrzymywanie ich ciepła. Jest to bardzo dobry pomysł producenta na pełne wykorzystanie ciepła powstającego w płycie. W praktyce, kiedy do gotowania uruchomione są 1-2 palniki, zapasowa powierzchnia na płycie nie nagrzewa się imponująco. Jest po prostu bardzo ciepła. Można wykorzystać ją do postawienia dodatkowego garnka w celu podgrzewania potrawy. Takie rozwiązanie, na dłuższą metę, w pełni wykorzysta się tam, gdzie gotuje się dużo.
Przykładowy czas gotowania
Większy palnik, garnek emaliowany z 1 l zimnej wody, maksymalna moc. Czas od momentu postawienia garnka na zimnym palniku do zagotowania wody: 9 minut 15 sekund
Płyta gazowa Solgaz 4+1 – bezpieczeństwo
Dźwięk alarmu jest emitowany przez płytę, jeśli przez przypadek zawartość garnka lub patelni wykipi na kuchenkę i dotrze do dotykowego panelu. Płyta wyłącza się i przywołuje kucharza do kuchni.
Solgaz 4+1 – czyszczenie i odporność na uszkodzenia
Najłatwiejszym sposobem czyszczenia jest wykorzystanie zwykłego płynu do mycia naczyń lub okien i ścierać zabrudzenia za pomocą gąbki lub ściereczki.
Do bardziej odpornych plam można wykorzystać mleczko czyszczące ceramikę kuchenną (ostrożnie z łazienkową – nie wszystkie środki się do tego nadają) oraz specjalny skrobak, do nabycia osobno u producenta.
Zabrudzenia na czarnej, połyskującej powierzchni są łatwo widoczne, więc czyścić kuchenkę trzeba codziennie. Na szczęście jest dużo prościej, w porównaniu z tradycyjną płytą gazową, z której trzeba zdejmować palniki i stelaż. Tutaj najczęściej po prostu przecieram płytę wilgotną ściereczką, w razie potrzeby wycieram do sucha i gotowe.
Trochę uciążliwa może okazać się konieczność pamiętania, że mleczkiem czyszczącym nie wolno dotknąć metalowych płytek, w których umieszczone są otwory wentylacyjne. Za to płyn do mycia naczyń czy spray do okien nie robią szkody.
Jeśli niewielka ilość zupy czy sosu wyleje się z garnka i dostanie pod metalowe płytki wentylacyjne, wyparuje i wypali się samoistnie, bez żadnej szkody dla płyty. Mało prawdopodobne, żeby udało się tam wylać więcej, bo płytki z otworami do wentylacji znajdują się wyżej niż ceramiczna powierzchnia. Całość jest na szczęście skonstruowana tak, żeby nie spowodować zalania płyty – co np. możemy zrobić na klasycznej płycie gazowej, zalewając palniki. Tutaj, w przypadku dużej kuchennej klęski w gotowaniu zup i sosów, skończy się co najwyżej na długotrwałym sprzątaniu, bez konieczności naprawiania sprzętu.
Ceramiczna powierzchnia jest odporna na zadrapania i wytrzymuje uderzenia spadających łyżek oraz przypadkowe, nieostrożne stawianie ciężkich patelni czy garnków.
Podsumowanie
Płyta gazowa Solgaz to inwestycja, której koszt zwraca się w czasie użytkowania. Za największą zaletę uznaję mniejsze zużycie gazu. Jest bardzo elegancka i wytrzymała, więc z dużym prawdopodobieństwem równie ładnie co teraz, będzie wyglądała za kilka lat. Polecam wszystkim, którzy cenią sobie sprzęty domowe ułatwiające zachowanie bezpieczeństwa i umożliwiające lepszą kontrolę nad nieprzewidzianymi sytuacjami, które zdarzają się w pośpiechu czy roztargnieniu.
Płyta gazowa Solgaz – oszczędność gazu w praktyce
Aktualizacja recenzji: 26.01.2017
Coraz więcej osób pyta, jak z oszczędnością gazu, a długo nie było u mnie oficjalnych odczytów. Dlatego spisałam stan licznika samodzielnie i oto zestawienie zużycia gazu w moim mieszkaniu. Gaz służy mi do gotowania i ogrzewania. Ponieważ temperatury zimą w 2016 i 2015 roku były podobne, a moje wyjazdy zimowe odbywały się w podobnym czasie i długości, można przyjąć, że, poza nową płytą gazową, pozostałe czynniki wpływające na zużycie gazu nie uległy zmianie. Nie wymieniałam okien :).
Zużycie gazu przez ostatnich 12 miesięcy jest o 39 m3 niższe w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015.
Dodatkowe informacje
Gdzie kupić: Solgaz
Cena: 2 480 zł
HISTORIA UŻYTKOWANIAStart: kwiecień 2016 r. Stop: marzec 2017 r. Urządzenie działało bezproblemowo, ale rozpoczęłam testy nowszego modelu GNC 4-AUTO |
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie
O, przyznam, że pierwszy raz spotykam się z taką płytą gazową. Bo o indukcji już się wiele słyszało. Choć ja jako zwolenniczka kuchni gazowo-elektrycznej nigdy nie mogłam się do niej przekonać. Ale może ta od solgaz jakoś mnie przekona 😉
Dzień dobry.
Chciałbym poznać pani zdanie na temat użytkowania obu produktów firmy Solgaz. A mianowicie po użytkowaniu Solgaz 4 palniki i GNC 4 Auto który z nich był dla pani lepszy?
Pytam bo stoję na rozdrożu 🙂 przed zakupem.
Pozdrawiam
Robert
Dzień dobry! Mnie bardziej podobało się korzystanie z GNC4-Auto ze względu na te wszystkie fajne funkcje z ustawianiem pauzy, czasu gotowania i temperatury.
Witam. Chciałam kupić płytę SOLGAZ gaz pod szkłem ale w Internecie są tak zle opinie o tym produkcie np.. recenzja gadzeciara I innych.Proszę więc Panią o info jak np.płyta wygląda po roku..Podobno kratki wentylacyjne się krzywą, na płycie są białe plamy itd.
Dzień dobry! U mnie płyta po roku wyglądała bardzo dobrze, ale dbałam regularnie o jej czyszczenie i korzystałam ze skrobaka. Nic się nie wykrzywiało na kratkach. Ale bardziej zadowolona byłam z modelu GNC-4 Auto, więcej fajnych funkcji :).
Bardzo lubię ta plyte, ale jednak czas nagrzewania garnkow był szybszy na indukcji. Za to w mieszkaniu, ktore teraz wynajmuje, jest właśnie ten model i właściciel powiedział, że spokojniej śpi, kiedy prawdopodobieństwo spalenia mieszkania zmalało ;).
Witam, Proszę mi podać nazwę producenta i model Woka. Pozdrawiam
Dzień dobry, to wok Neoflam, nie ma ich już niestety na polskim rynku.
Po przeczytaniu komentarzy odechciało mi się zakupu tego cuda.
Witaj Dorotko czy w kratkach wentylacyjnych przy zapaniu pojawia się płomień??? Bo u mnie tak jest od piczątku czyli od 3 tyg użytkowania?
Cześć Emilko, nic takiego się u mnie nie działo. Kojarzę z jakiejś dyskusji, że ktoś mi wspominał o tym płomieniu, ale nie pamiętam czy ostatecznie to była norma, czy wada. Sprawdziłam przed chwilą w instrukcji, ale nie ma tam na ten temat żadnych informacji, więc powinnaś o to dopytać bezpośrednio u producenta.
Witam mam pytanie dotyczace płyty. Jak ona się sprawdza na gazie butlowym???Czy może orienutje się pani??? Pozdrawiam?.
Dzień dobry, orientuję się, że z gazem butlowym również współpracuje, ale proszę zerknąć na stronę producenta po szczegółowe informacje oraz pomoc techniczną, bo ja u siebie używam jej na gazie miejskim i z butlą nie mam niestety doświadczenia, żeby móc powiedzieć coś więcej.
Mam płytę Solgaz dopiero kilka dni. Przy czyszczeniu, jak przecieram punkty sterujące słyszę pikanie i boję się czyścić w tych miejscach, by czegoś nie popsuć :). Jest na to rada?
Pozdrawiam Serdecznie!
Trzeba czyścić jak płyta jest zablokowana i nic się nie zepsuje, nawet jeśli będzie słychać pikanie w trakcie czyszczenia :). W Twojej płycie, Elu, jeśli masz ją od kilku dni, powinien być już inny, nowszy system blokowania niż ten, który ja pokazywałam w filmie.
Witam. Pani Doroto proszę o podpowiedź , kupiliśmy płyte gazowa SOLGAZ 4+1. Dziś została zainstalowana. Przy każdej aktywacji palników pojawia się w tylnych kratkach wentylacyjnych płomień . Czy takie zjawisko to normalny objaw czy raczej wskazuje na problemy z płyta.
Dzień dobry Panie Tomaszu. U mnie nigdy taka sytuacja nie miała miejsca i zerknęłam jeszcze do instrukcji, żeby sprawdzić, czy jest w niej opisana. Niestety, nic takiego nie widzę, więc może proszę się skontaktować z działem pomocy technicznej Solgazu i upewnić, czy nie jest to usterka, która wymaga gwarancji. Płyta ma szereg zabezpieczeń, które dają sygnały w awaryjnych sytuacjach, ale myślę, że lepiej to sprawdzić :). A osoba montująca nie wypowiedziała się na ten temat?
Pytanko do wszystkich użytkowników tej płyty – czy po dłuższym czasie użytkowania , palniki nie wypalają czarnego szkła i nie zostaje jakiś krąg siwizny – pytam , bo temp. 800 st. powinna swoje zrobić po np. roku użytkowania ;-)
Dzień dobry! Nic takiego się nie zadziało. Na YouTube wrzucałam niedawno w jednym z komentarzy link do zdjęcia z aktualnym wyglądem płyty.
Witam,
Wyczerpująca recenzja. Mam jednak pytanie. Czy na tej płycie jest możliwe smażenie potraw wymagające bardzo wysokiej temperatury, np do wstępnej obróbki mięsa, smażenia steków. W chwili obecnej mam z tym problem, bo dokonałam zamiany z kuchenki z palnikami na kuchnię z płytą elektryczną. Płyta elektryczna niestety nie rozgrzewa się do tego stopnia 🙁
Witam, mam taki sprzęt obecnie w domu. Wymieniłem wszystkie starocie na solgazowe bajery. Jestem z tego faktu bardzo zadowolony. B. dobrze się razem prezentują. Będę polecał dalej.
Witam,
Mam pytanie związane z użytkowaniem płyty Solgaz a konkretnie interesuje mnie czy te kratki wylotowe z tyłu płyty po pewnym czasie użytkowania nie obklejają się takim lepkim nalotem jak przy tradycyjnych kuchenkach gazowych? Ja obecnie posiadam płytę na prąd, ale rozważam zmianę na płytę gazową bez płomieni. Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Monika
Dobry wieczór Moniko! Z zewnątrz regularnie je czyszczę, a od spodu, na tych ukośnych blaszkach, nie widzę zabrudzeń.
Witam. mam płytę i bardzo ją sobie chwalę. Teraz zamawiam okap SH3R, nowy sprzęt solgazu. Moja kuchnia wypięknieje:)
Moja tesciowa ma te plyte tylko jakis inny model co ma 3 palniki. Zadowolona 😀
Witam. Jestem zainteresowana zakupem takiej płyty. Czy temperatura powietrza z kratki wentylacyjnej jest uciążliwa i odczuwalny dla osoby stojącej przy kuchence i jak często następuje wydmuch powietrza (czy jest to wydmucg cyklicznie czy na stałe). Czy przy używaniu tej kuchenki jest odczuwalne zwiększenie temperatury powietrza w pomieszczeniu?
Witam, przede wszyskim dziękuję za filmik z recenzją. Jestem przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu sprzętu AGD do nowej kuchni i bardzo podoba mi się płyta gazowa bez płomieni więc recenzja praktyka a nie przedstawiciela producenta jest naprawdę cenna. Mam jedno pytanie. Czy jest możliwość wyłączenia „pikania” pojawiajacego się przy każdym dotknięciu panelu sterującego? Na filmie wydaje sie dość intensywny i nie wiem czy na codzień nie będzie on dla mnie uciążliwy. Do tej pory korzystałam tylko płyty gazowej tradycyjnej czyli z plomieniem i ona nie wydaje żadnych dźwięków.
Dziękuję Agnieszka
Świetna recenzja. Kolega opowiadał mi o tych płytach miesiąc temu i muszę przyznać, że to bardzo ciekawe rozwiązanie. Jestem ciekawa, jak się będzie sprawować po dłuższym okresie czasu 🙂