Zapiekanka z pieczarkami to smaczny, bezmięsny obiad. Wymyśliłam ją, przygotowując pieczarki z patelni. Pomyślałam, że świetnie smakowałyby w ziemniaczanej zapiekance, z dodatkiem śmietankowego sosu i ziół lub korzennych przypraw. Postanowiłam przyrządzić przy najbliższej okazji! To pyszna i pożywna potrawa na chłodniejsze dni, zwłaszcza gdy potrzebny jest obiad lub kolacja dla kilku osób. Zobaczcie jak zrobić zapiekankę z pieczarkami krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy wegetariańskie
Jest odrobinę pracochłonna, bo do obrania są zarówno ziemniaki, jak i pieczarki. A przynajmniej do umycia, bo ja lubię oszczędzać czas i pieczarek nie obieram. Usuwam jedynie tę białą narośl, która przykrywa blaszki pod kapeluszem. Następnie kroję na plasterki i jestem zdania, że to najlepszy sposób ich przygotowania do smażenia. Lubię, kiedy potem w jedzeniu czuć kawałki grzybków. Te starte na tarce o grubych oczkach wolę wykorzystywać do nadzienia pasztecików. W zapiekance muszą być plasterki i basta!
Zapiekanka z ziemniaków i pieczarek
Można zaserwować ją na obiad lub kolację. Przepis na zapiekankę z pieczarkami to także doskonały pomysł do przygotowania przekąski na ciepło na imprezę. Potem wystarczy pokroić w naczyniu i postawić obok talerzyków razem z łopatką do nakładania.
Wegetariańska zapiekanka ziemniaczana z pieczarkami
Jeśli lubicie mięsną wersję, proponuję dodatek boczku. Jednak u mnie jest wegetariańska, z sosem ze śmietanki i jajka. Kto ma alergię na jaja, może zastąpić je mąką ziemniaczaną, która również zagęści śmietankowy sos. Kto nie jada mięsa, ale tęskni trochę za jego smakiem, niech wykorzysta dodatkowo sproszkowaną wędzoną paprykę. Nie umieściłam jej co prawda w poniższym składzie, ale dorzućcie jej sobie trochę podczas smażenia pieczarek. Jeśli lubicie ostrzejsze smaki, dodajcie szczyptę chili. Co Wy na to?
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kg ziemniaków (obrane, pokrojone w plastry o grubości kilku mm)
- 500 g pieczarek (oczyszczone, pokrojone na plasterki o grubości kilku mm)
- 4 plastry boczku surowego wędzonego (opcjonalnie; pokrojony w niedużą kostkę; w wersji wegetariańskiej wystarczy pominąć i dodać o 1 łyżkę oleju więcej do smażenia cebuli)
- 1 cebula (duża; drobno posiekana)
- 2-4 ząbki czosnku (pokrojony w cienkie plasterki)
- 2 szklanki słodkiej śmietanki do zup i sosów (18% tłuszczu; można zastąpić mieszanką „pół na pół” śmietanki kremówki 30-36% oraz mleka)
- 1 jajko (lub 2 łyżki mąki ziemniaczanej)
- 1 szklanka startego sera żółtego
- 4 łyżki oliwy lub oleju roślinnego (do smażenia)
- ½ łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
- ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka skórki startej z cytryny lub imbiru (opcjonalnie; cytryna wcześniej wyszorowana i sparzona wrzątkiem)
- 4 łyżki natki pietruszki (posiekana; można zastąpić innymi świeżymi ziołami, np. bazylią, oregano, tymiankiem lub szałwią; niewielka ilość odłożona do dekoracji)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
Sprzęt
- Piekarnik
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pokroić cebulę
- Najlepszy tłuszcz do smażenia - jak wybrać
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na temperaturę 200 °C.
- Smaruję dno i boki naczynia żaroodpornego oliwą/olejem.
- Cebulę z czosnkiem oraz boczkiem szklę na połowie oliwy na patelni, na niedużym ogniu. Warzywa powinny zmięknąć, a mięso delikatnie się zrumienić. Zdejmuję z patelni, odstawiam.
- Pieczarki wrzucam na lekko rozgrzaną, dolaną na patelnię pozostałość oliwy. Lekko prószę solą, przykrywam i duszę przez kilka minut na średnim ogniu do miękkości.
- Odkrywam pieczarki i smażę, do odparowania płynów.
- Cynamon, gałkę muszkatołową i skórkę z cytryny/imbir mieszam z jajkiem/mąką ziemniaczaną i śmietanką. Rozcieram ewentualne grudki. Doprawiam pieprzem i odrobiną soli.
- Na dnie naczynia żaroodpornego układam ziemniaki, przekładając każdą warstwę niewielką ilością cebuli z czosnkiem, boczku, pieczarek, połowy startego sera i natki pietruszki. Ostatnią warstwę ziemniaków zostawiam bez warzyw i mięsa.
- Zalewam całość mieszanką śmietankową i przykrywam.
- Wstawiam do piekarnika na ok. 45-60 minut. Ziemniaki powinny zmięknąć.
- Odkrywam naczynie, wyłączam piekarnik i posypuję zapiekankę pozostałym serem żółtym.
- Zostawiam odkrytą zapiekankę w piekarniku na 15 minut, do roztopienia sera.
- Serwuję z dodatkiem świeżych ziół na wierzchu.
Wartości odżywcze
Świeże zioła to obowiązkowy dodatek do zapiekanek ziemniaczanych. Uwielbiam posypywać nimi całość po upieczeniu, bo zawsze taka serowa, zapieczona warstwa będzie prezentować się odrobinę lepiej. Jak Wam się podoba?
Bardzo jestem ciekawa, czy taka zapiekanka przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak Wam smakowała! A może zamiast pieczarek dodacie do niej inne grzyby? Jakie to będą?