Śliwki w occie to jeden z moich ulubionych, drobnych deserów zimowych, chociaż darzę je sympatią na równi z gruszkami w occie – jedne i drugie mają idealnie wyważony stopień słodkości i są delikatnie kwaskowate. Takie owoce ze słoika, marynowane w octowej zalewie, pięknie pachną cynamonem i goździkami. Wielu z nas zapewne kojarzą się ze świętami. To także moje skojarzenie i pamiętam moment, kiedy po obfitej uczcie dla dorosłych, jako dziecko-niejadek można było dostać je w małej miseczce, do zjedzenia przy pomocy małego, babcinego widelca z wzorkiem.
Zobacz też: Więcej pomysłów na najlepsze przetwory
Śliwki w occie należą do nietrudnych do zrobienia przetworów z owoców, a po wykorzystaniu zapasu ze słoiczka pozostaje nam pyszna, aromatyczna zalewa octowa – ocet śliwkowy, idealny do wykorzystania jako dodatek do smacznych, kolorowych sałatek. Chociaż mi kojarzą się głównie z deserową przekąską poobiednią, można je też wykorzystać jako dodatek do głównych dań – świetnie urozmaicą mięsne potrawy o nowoczesnych połączeniach smaków, a na talerzu, razem z listkami świeżej mięty, utworzą apetyczną dekorację.
Do przygotowania śliwek w occie warto wybrać owoce niezbyt mocno dojrzałe – powinny być jeszcze twarde, dzięki czemu po zalaniu zalewą i zamknięciu w słoiku nie rozpadną się, kiedy dość mocno nasiąkną.
Bardzo lubię takie „dania wielokrotnego zastosowania”, gdzie, tak jak tutaj, nie wylewa się zalewy po zjedzeniu śliwek. Podobnie jak moja babcia, unikam marnowania jedzenia i w kuchni zawsze staram się wykorzystywać do końca wszystkie składniki i gotować w ilościach zapobiegających wyrzucaniu niezjedzonych potraw.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kg śliwek (najlepsze są węgierki, twarde, lekko niedojrzałe; umyte, wytarte ściereczką, ponakłuwane wykałaczką)
- 250 ml octu winnego białego
- 250 g cukru
- 10 goździków
- 2-4 laski cynamonu
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Śliwki układamy w wyparzonych słoikach.
- Ocet zagotowujemy z 750 ml wody i cukrem.
- Zalewamy śliwki gorącą zalewą, dodając i dzieląc równo przyprawy pomiędzy 2 słoiki. Zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny.
- Odkręcamy słoiki, przelewamy zalewę do garnka i doprowadzamy do wrzenia. Znów zalewamy owoce, zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny w chłodne miejsce.
- Czynność ponownego zagotowania i zalewania powtarzamy jeszcze 3 razy, za każdym razem odstawiając zakręcone słoiki w chłodne miejsce.
- Po ostatnim zalaniu słoiki szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy, następnie odstawiamy w chłodne miejsce do góry dnem i studzimy. Można też, po zakręceniu, zamiast pasteryzowania, zawinąć słoiki w gruby koc lub włożyć pod kołdrę, ustawione do góry dnem i trzymać przez kilkanaście godzin pod przykryciem.
Dlaczego trzeba tyle razy przelewać zalewę?
Moje też nie są jakoś szczególnie mocne, może dlatego, że są na occie winnym, a nie na spirytusowym :).
Ja uwielbiam śliwki. Dodatkowym plusem jest to, że zawsze mi się udają, a gruszki jakoś gorzej…
A ocet nie musi być mocny. Ja robię słabsze, więc u mnie nawet osoby nie przepadające za nim lubią takie śliwki.
Ale teraz muszę wypróbować ten przepis.
Nie lubię ani jednych, ani drugich…
ostatecznie gruszki…
zadne, ocet to masakra!
Śliwki w occie kojarzą mi się w Wielkanocą 🙂
Żadne..
gruszki w syropie z cukru z dużą ilością świeżego imbiru 🙂
Ostatnio gruszki mnie rozczarowały, jadłam po kilku latach przerwy i to-nie-to. Muszę spróbować śliwek ponownie 🙂
O matko. A mogę nic nie wybierać?!
Obaaaaa 🙂
Gruszki z ziarnami kawy 🙂
Muszę przyznać, że w tym filmiku wyszłaś bardzo fajnie i pozytywnie. 😉
Cóż, ja nigdy nie dodawałem cynamonu do śliwek, jakoś mi nie pasuje…
[..YouTube..] Muszę przyznać, że w tym filmiku wyszłaś bardzo fajnie i pozytywnie. 😉
Cóż, ja nigdy nie dodawałem cynamonu do śliwek, jakoś mi nie pasuje…
Ja cynamon w laskach znalazłem w Piotrze i Pawle. 🙂
[..YouTube..] Ja cynamon w laskach znalazłem w Piotrze i Pawle. 🙂
Dorota jestem :). Żebym pamiętała skąd go mam… Jest duża szansa, że kupiłam go na krainakawy.pl, niestety nie trzymam go w oryginalnej torebce, więc nie mogę spojrzeć na etykietę. Zerknij do sklepów internetowych albo do takich z herbatą i kawą, w większych centrach handlowych. W zwykłym markecie raczej o taki cynamon trudno.
[..YouTube..] Dorota jestem :). Żebym pamiętała skąd go mam… Jest duża szansa, że kupiłam go na krainakawy.pl, niestety nie trzymam go w oryginalnej torebce, więc nie mogę spojrzeć na etykietę. Zerknij do sklepów internetowych albo do takich z herbatą i kawą, w większych centrach handlowych. W zwykłym markecie raczej o taki cynamon trudno.
gdzie kupuje pani taki cynamon ?
[..YouTube..] gdzie kupuje pani taki cynamon ?
Hahaha, mam czasem podobnie :))). Zwłaszcza jeśli chodzi o truskawki, maliny i jagody :).
[..YouTube..] Hahaha, mam czasem podobnie :))). Zwłaszcza jeśli chodzi o truskawki, maliny i jagody :).
Za skomplikowane jak dla mnie. Wole zjeść je teraz, a potem martwić się w zimę 😉
[..YouTube..] Za skomplikowane jak dla mnie. Wole zjeść je teraz, a potem martwić się w zimę 😉