Pasztet z królika to klasyczny świąteczny rarytas przygotowywany dawniej przez moją babcię na Święta. Przepis na pasztet z królika mama wyniosła potem ze swojego rodzinnego domu wiele lat temu. Następnie wprowadziła do naszego świątecznego menu pasztet z kurczaka. Na wiele lat królik poszedł w zapomnienie. Również dlatego, że dziadkowie zrezygnowali z hodowli. Teraz, po wielu latach, wraca na nasz rodzinny stół, w moim wykonaniu. Zobaczcie jak zrobić go krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na domowe wędliny
Przygotowywało się go z okazji Wielkanocy lub Bożego Narodzenia, z mięsa królików z własnego, domowego chowu. Jednak pierwsze skrzypce na babcinym stole grały z reguły: królik w śmietanie, kaczka z jabłkami lub pieczony kurczak. Potem, po obiedzie, obok ciast, na stole pojawiała się sałatka jarzynowa. Towarzyszyły jej wędliny i chleb. Pasztet z mięsa królika zagościł na niejednym rodzinnym spotkaniu. Z pewnością nie tylko w mojej rodzinie :).
Przepis na pasztet z królika
Zapach gotowanego królika kojarzy mi się od zawsze z wiatrem, wilgocią i polem. Taki charakterystyczny, wiejski zapach. Jest nietypowy i, moim zdaniem, dość intensywny, chociaż samo mięso, po przyrządzeniu, pozostaje delikatne i łagodne w smaku. Przepis na pasztet z królika mojej babci to klasyczna i prosta receptura. Nigdy nie zawierała zbyt wielu różnorodnych składników. Dodatkowego smaku nadawały muPa wędzony boczek i suszone grzyby. Za konsystencję odpowiadały wątróbki drobiowe oraz dodatek bułki. Z kolei przyprawy – sól i pieprz – babcia urozmaicała tym, co akurat było pod ręką. Czasem była to papryka, innym razem suszone zioła. Dzięki temu za każdym razem można było wyczuć niedużą różnicę w smaku. U mnie wersja „na bogato” – z dodatkiem białego wina.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 tuszka królika (ok. 1,5 kg)
- 150 g wątróbek drobiowych
- 100 g wędzonego boczku (pokrojony w grubą kostkę)
- 1 cebula (pokrojona w ósemki)
- 2 marchewki (obrane, pokrojone w kawałki o grubości ok. 2-3 cm)
- 1 pietruszka (obrana, pokrojona w kawałki o grubości ok. 2-3 cm)
- ½ selera (obrany, pokrojony w grubą kostkę)
- 750 ml białego wina
- 1½ l wrzątku
- 1 sucha bułka razowa
- 20 g suszonych grzybów
- 3 jajka
- oliwa
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej
- 3 liście laurowe
- 1 łyżeczka imbiru
- ziele angielskie (kilka ziaren)
- ½ łyżeczki rozmarynu (opcjonalnie)
- ½ łyżeczki tymianku (opcjonalnie)
- sól, pieprz ziarnisty (kilka ziaren)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- Warzywa razem z boczkiem szklimy na oliwie, następnie podduszamy pod przykryciem, na średnim ogniu, żeby uzyskały lekko twardą konsystencję al dente.
- Dodajemy grzyby, zioła i przyprawy, oprócz soli, dokładamy królika, zalewamy winem i dopełniamy wrzątkiem i gotujemy przez 20 minut na średnim ogniu, następnie solimy i gotujemy do miękkości mięsa jeszcze przez ok. 30 minut.
- Na ostatnie 5-8 minut gotowania dodajemy do garnka wątróbkę (nie może gotować się zbyt długo, żeby za bardzo nie stwardniała).
- Wyjmujemy mięso i warzywa z wywaru (wywar zostawiamy!), studzimy. Mięso dokładnie obieramy z kości.
- Obrane mięso i warzywa mielimy w maszynce do mięsa. W razie potrzeby doprawiamy.
- Dodajemy do mięsa jajka oraz namoczoną w wodzie, dokładnie odciśniętą bułkę i dokładnie mieszamy całość, wlewając stopniowo wywar pozostały z gotowania (czasami trzeba dodać cały wywar, innym razem nieco mniej, do uzyskania lekko lejącej papki mięsnej).
- Przelewamy masę do keksówek wyłożonych papierem do pieczenia lub wysmarowanych tłuszczem i wysypanych bułką tartą lub mąką. Masa powinna sięgać do połowy wysokości keksówki, chociaż można też upiec wyższy pasztet, wykorzystując tylko jedną keksówkę i wydłużając czas pieczenia nawet dwukrotnie.
- Pieczemy pasztet (tryb góra+dół: 180 °C lub termoobieg: 160 °C) przez 1 godzinę, w razie potrzeby przykrywając wierzch papierem do pieczenia, gdyby zbyt szybko się rumienił. Po upieczeniu studzimy, następnie schładzamy w lodówce, dzięki czemu pasztet z królika nabierze pełni smaku.
Wartości odżywcze
„Czym tak pięknie u Ciebie pachnie?” – moje przyjaciółki wpadły do mnie z wizytą tuż przed Bożym Narodzeniem. Zastały mnie w kuchni, gotującą składniki na pasztet z królika.
Pasztet z królika przepis
Babciną recepturę urozmaiciłam dodatkiem białego wina, imbiru, gałki muszkatołowej i ziela angielskiego, dosypując też odrobinę tymianku i rozmarynu. Kiedy plotkowałyśmy w moim salonie, w kuchni powoli gotował się królik. Następnego dnia, rano, wystudzone składniki zmieliłam w maszynce do mięsa. Potem wymieszałam z jajkami i bułką i upiekłam pasztet z mięsa królika, który zebrał mnóstwo komplementów od każdego, kto go w tym roku skosztował.
Polecam Wam jego przygotowanie. Z białym winem mięso połączy się doskonale. Gwarantuję, że będziecie zadowoleni. Czekam na komentarze, jak Wam smakował :). Dajcie koniecznie znać, jakie były wrażenia!
Pani Doroto, jaki rodzaj białego wina? Pozdraeiam
Białe wino wytrawne :). Ja kupuję po prostu najtańsze, byle miało od spodu wklęsłą butelkę.
To jest najlepszy pasztet, jaki kiedykolwiek jadłem! Dziękuję!
Mam pytanie, czym można zastąpić wino i nie alkoholem, aby pasztet był równie pyszny?
Cześć Moniko! Możesz zastąpić wino dodatkowym wywarem lub sokiem jabłkowym, tylko żeby nie był to słodzony nektar, a sok 100%. Może być domowy, z wyciskarki.
Doroto, przede wszystkim bardzo dziękuję za przepis. Czy wg Ciebie konieczna jest wątróbka? Ja od lat robię pasztety (z przewagą mięsa wołowego) i nigdy nie dodaję wątróbki czy innych podrobów. Drugie pytanie: czy koniecznie wędzony boczek, nie mógłby być surowy?
Można pominąć wątróbkę, chociaż ja dodaję ją do pasztetów ze względu na polepszenie konsystencji i urozmaicenie smaku. Boczek może być surowy. Możesz go, Tomku, dodać od razu do gotowania lub wcześniej podsmażyć na patelni.
Pasztet z królika… magnacka uczta! a na winie… coś wspaniałego! W moich rodzinnych stronach przygotowywano pasztet z dzika z dodatkiem świeżych igieł świerku oraz gałązek jałowca wraz ziarnami – aromat taki że nie sposób przejść obojętnie a jak już raz się spróbuje to nie ma odwrotu:) Pozdrawiam Pani Doroto
Och, chciałabym kiedyś taki pasztet z dzika przygotować. Dopiszę do listy :).
Mój pasztet z dzika nieco uboższy, jeśli chodzi o przyprawy, ale też smaczny i aromatyczny :).
jakoś się Dorotko nie mogę przekonać do królika,jadłem może ze dwa razy,ale
nadal mam blokadę,być może dla tego,że je hodowałem osobiście 😉
mały trick jeśli chodzi o papier do pieczenia, można go zmoczyć pod kranem
i zwinąć w kulkę, dzięki temu będzie się łatwiej układał w naczyniu
Biedny kluliczek 🙁
A tak na serio to pycha pasztet 🙂
Ach ten piękny wypieczony pasztecik w Święto dziękuje za przepis jestem
kucharzem więc spróbuje przygotować z twojego przepisu .
#przepis na pasztet z królika – z warzywami, gotowany na białym winie. Jaki
pasztet lubicie najbardziej?