fbpx
Czytasz właśnie
Rambutan

Rambutan

Rambutan
5/5 (1)

Owłosione licziRambutan, podobnej wielkości i koloru, w smaku co prawda inny, ale zabawnie jest móc porównać do siebie te dwa owoce. Z kolei liczi, takie duże, dostępne w krajach Azji Południowo-Wschodniej, o skórce z drobnymi wypustkami, przypomina rambutan po depilacji :).

Zobacz też: Więcej pogadanek w kategorii owoce egzotyczne

Rambutan – jak smakuje i dlaczego warto go jeść – film wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

Zamknięty w żółtej, różowej lub czerwonej skórce, pokryty kępkami czerwonych lub zielonych włosków, które mogą być niekiedy zakończone kolcami, rambutan jest owocem wywodzącym się oryginalnie z Indonezji, a obecnie można go spotkać w krajach tj. Filipiny, Malezja, Kambodża, Tajlandia, Sri Lanka, Indie, Ekwador, Australia oraz w obu Amerykach.

Rambutan
Rambutan

Miąższ rambutanu jest soczysty, a w smaku przypomina, podobnie jak w przypadku wyglądu, liczi oraz winogrona, choć jest nieco mniej słodki i bardziej orzeźwiający. Jeśli miałabym porównać go do któregoś powszechnego, polskiego owocu, wybrałabym śliwkę, choć rambutan nie jest w środku tak mięsisty, a jego miąższ o wiele bardziej soczysty. Podobnie jak polska śliwka, ma trudno odchodzącą pestkę.

Rambutan – jak wybrać

Rambutan, w zależności od odmiany, powinien mieć skórkę w intensywnym kolorze: żółtym, czerwonym lub różowym. Pokrywające owoc włoski mogą być zielone na końcach, a wraz z nabieraniem większej dojrzałości owocu – zmieniać kolor na taki sam, jaki ma skórka. Przejrzały rambutan ma włoski zwiędłe, mało jędrne i wysuszone. Skórka nie powinna być pokryta plamkami czy pęknięciami – to świadczy o uszkodzeniach w transporcie, ale też może być oznaką zbyt dużego stopnia dojrzałości owocu.

Rambutan – przechowywanie, przygotowanie i zastosowanie w kuchni

Owoce można przechowywać w temperaturze pokojowej lub schładzać w lodówce. Niższa temperatura spowalnia proces ich dojrzewania.

Najprościej serwować rambutan na surowo, zjadając soczysty miąższ po obraniu ze skórki, która bardzo łatwo odchodzi od owocu, bez konieczności użycia noża. Jest znakomitym dodatkiem do wzbogacania smaku deserów, można go wykorzystać jako jeden ze składników w sałatce owocowej, łącząc np. z bananem, melonem, arbuzem i ananasem. Nadaje się do przygotowania smoothies i koktajli, czasami wykorzystuje się go do gotowania, np. jako dodatek do sosów lub mięs. Można też przygotowywać przetwory z dodatkiem rambutanu: dżemy, marmolady, galaretki, a w sprzedaży dostępny jest też rambutan w puszkach, w syropie.

Do spożycia nadają się też pestki (głównie w celu kontroli poziomu cukru we krwi), po obróbce termicznej, np. prażeniu, utarciu i wymieszaniu z wodą.

Zobacz też
Feronia słoniowa - woodapple

Rambutan – skład i dobroczynne działanie

Tradycyjna medycyna malezyjska i indonezyjska od setek lat przewiduje zastosowanie rambutanu w zapobieganiu i leczeniu różnych dolegliwości, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Owoc jest bogaty w węglowodany i proteiny, dzięki czemu dostarcza organizmowi energii, a jego niski indeks glikemiczny zapewnia jej stopniowe uwalnianie, dzięki czemu uczucie sytości czujemy dłużej niż po zjedzeniu innych, wysokoglikemicznych owoców. Dobrze jeść go w upalne dni, ponieważ zawiera spore ilości wody, dzięki czemu zapobiega odwodnieniu organizmu podczas upałów.

Zawarta w rambutanie witamina C pomaga wchłaniać minerały: żelazo i miedź. Wzmacnia też odporność organizmu i zwalcza wolne rodniki. Zawartość miedzi w owocach wspomaga produkcję białych i czerwonych krwinek, a mangan – produkcję i aktywację enzymów. Rambutan zawiera też sporo kwasu galusowego, który dodatkowo zapobiega uszkodzeniom komórek spowodowanym przez procesy utleniania, przez co uważany jest za owoc pomagający w zapobieganiu powstawania nowotworów. Z kolei fosfor i wapń mają dobroczynny wpływ na stan kości i uzębienia, a żelazo – na produkcję hemoglobiny.

Regularnie spożywane owoce rambutanu wpływają świetnie na nawilżenie skóry, a z liści można sporządzić pastę wspomagającą nawilżenie włosów i skóry głowy. Zmiksowane pestki, jako pasta nałożona na skórę, działają rozjaśniająco.

Rambutan – dieta

100 g rambutanu zawiera 70 kcal – to więcej niż winogrona, a przy jedzeniu kolejnych, niewielkich owoców, łatwo spożyć nawet 500 g. Dlatego ostrożnie – 1 kg rambutanu to aż 840 kcal! Na szczęście rambutan ma też niski indeks glikemiczny = 25 oraz sporo błonnika, dzięki czemu po zjedzeniu, w połączeniu ze sporą ilością zawartego w owocach płynu, uczucie sytości utrzymuje się przez długi czas.

Rambutan
Rambutan

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Zobacz komentarze (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom