fbpx
Czytasz właśnie
Dżakfrut

Dżakfrut

Jackfruit
4.75/5 (4)

Ogromny, zielono-żółty owoc: dżakfrut. Sprzedawany na azjatyckich straganach, przyciągający spojrzenia i zwracający uwagę nietypowym zapachem, chociaż daleko mu do wyjątkowo silnego aromatu duriana. Owoc uprawiany w krajach Azji Południowo-Wschodniej, choć dostępny również w tropikalnych częściach obu Ameryk oraz na terenie Afryki.

Zobacz też: Więcej pogadanek w kategorii owoce egzotyczne

Dżakfrut osiąga wyjątkowo duże rozmiary – jeden owoc potrafi ważyć nawet 36 kg, chociaż na targowiskach z reguły najłatwiej spotkać egzemplarze o wadze ok. 10-15 kg. Pod kolczastą skórką kryje się chrupki i twardawy miąższ o intensywnym zapachu, nadający się do zjedzenia w różnych stadiach dojrzałości. Każda część miąższu zawiera twardą, jadalną pestkę.

Dżakfrut – jak smakuje i dlaczego warto go jeść – film wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

W smaku dżakfrut przypomina duriana, a jego konsystencję można porównać do konsystencji papai lub niedojrzałego, zielonego mango, chociaż pod względem delikatnej chrupkości bliżej mu do zwykłej papryki. Pod warstwą miąższu znajduje się twarda, jadalna pestka. Dojrzały dżakfrut jest bardzo słodki, ale, w zależności od zastosowania i upodobań, jada się również owoce o mniejszym stopniu dojrzałości i słodkości.

Jackfruit
Jackfruit

Dżakfrut – jak wybrać

Owoc dojrzały ma zielono-żółtą, grubą skórę, która może też, wraz z upływem czasu, przybierać pomarańczowawy lub brązowawy odcień. Niedojrzały dżakfrut jest zielony. Dojrzały owoc wydziela dość nietypowy, ale nieintensywny zapach, a skórkę można delikatnie wgnieść, przyciskając ją za pomocą kciuka. Wraz z dojrzewaniem kolce pokrywające owoc stają się coraz bardziej miękkie.

Dżakfrut – przechowywanie, przygotowanie i zastosowanie w kuchni

Dojrzały owoc dość szybko zacznie się starzeć i psuć, dlatego po zakupie najlepiej schować go, po obraniu ze skórki i oczyszczeniu z błon, do lodówki.

Chociaż dżakfruta można pokroić podobnie jak arbuza, najwygodniej obrać go ze skóry, usunąć błony i wyjąć wszystkie kawałki miąższu. Następnie każdy można rozciąć wzdłuż i wyjąć ze środka pestkę. Aby dłonie nie przeszły nieprzyjemnym zapachem, warto założyć rękawiczki lub wsmarować w skórę niewielką ilość oleju kokosowego.

Dżakfrut jest smaczny na surowo, można też wykorzystać go jako dekorację deserów lub dodatek do wypieków, albo dodać do sałatki owocowej. Nieco mniej dojrzały, świetnie sprawdzi się jako składnik sosów do ryb i mięs lub curry. Dojrzałe kawałki można zmiksować z miąższem kokosu lub wiórkami kokosowymi, bananem oraz odrobiną miodu i kostek lodu, przygotowując pyszny koktajl. Owoce dżakfruta wykorzystuje się też do przygotowywania przetworów, np. jako składnik dżemów, marmolad lub galaretek.

Zobacz też
Jabłko budyniowe

Nasiona dżakfruta to doskonałe źródło protein i minerałów, dlatego warto zmiksować je na pastę i dodać np. do owsianki lub podać uprażone, jako zdrową przekąskę.

Dżakfrut – skład i dobroczynne działanie

Duża ilość błonnika zawartego w dżakfrucie pomaga zabezpieczyć wewnętrzną powłokę jelit i zapobiega procesom prowadzącym do powstawania nowotworu. Owoc zawiera też witaminę C (100 g zjedzonego dżakfruta pokrywa ok. 23% dziennego zapotrzebowania), ważną dla odporności organizmu oraz zwalczania wolnych rodników. Jako jeden z nielicznych owoców, dżakfrut zawiera dużo witamin z grupy B: B6, niacynę, ryboflawinę oraz kwas foliowy, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dodatkowo, dzięki minerałom tj. potas, magnez, mangan i żelazo, jedzenie dżakfruta wpływa korzystnie na pracę serca oraz prawidłowy poziom ciśnienia krwi.

Dżakfrut - miąższ po obraniu z grubej skóry
Dżakfrut – miąższ po obraniu z grubej skóry

Dżakfrut – dieta

100 g świeżego dżakfruta zawiera aż 95 kcal – to, obok duriana i bananów oraz guanabany, jeden z najbardziej kalorycznych owoców, który świetnie sprawdza się jako przekąska po sporym wysiłku fizycznym, dostarczając organizmowi niezbędnych do uzupełnienia braków energii węglowodanów oraz ułatwiającego trawienie błonnika.

 

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

4 komentarze
  • Witam Jackfruita można kupić w Wólce Kosowskiej w sklepach z Azjatycką żywnością (Wietnamską) często jest gościem na naszym stole. Uwielbia go cała rodzina. jest dość drogi ale wart poznania.

  • Dzień dobry mam na imię Marcin zainteresowałem się owocem Dżakfrut ponieważ niedojrzały owoc przypomina w smaku mięso oczywiście z odpowiednim przygotowaniem i przyprawami i tylko taki jeden problem gdzie kupić właśnie ten owoc pozdrawiam Marcina

    • Dzień dobry Marcinie! Nie widziałam ich nigdy w Polsce. Jeśli mogą być gdzieś dostępne, to najprędzej w Makro i Selgrosie. I taka sytuacja, zapewne, jeśli będzie mieć miejsce, to najprędzej w Warszawie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom