Zupa grzybowa wigilijna, postna, przygotowana na grzybowo-warzywnym wywarze. Taka wigilijna zupa grzybowa jest jedną z tradycyjnych potraw pojawiających się na polskich, wigilijnych stołach. Najlepiej przygotować ją z suszonych borowików, w przeddzień wigilijnej kolacji. Z pewnością warto pamiętać o wystarczająco długim wymoczeniu grzybów w zimnej wodzie przed gotowaniem oraz ugotowaniu potem w tej samej wodzie, w której się moczyły. Dzięki temu grzyby nie będą twarde, a całość nabierze pięknego, brązowego koloru i intensywnego, grzybowego zapachu. Zobaczcie przepis jak zrobić krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Boże Narodzenie
W moim domu rodzinnym tradycyjną zupą wigilijną od zawsze był barszcz czerwony. Zupę grzybową jadało się u nas często, ale nigdy w Wigilię. W tym roku, ze względu na ulubiony smak i zapach, przygotuję ją w pierwszy dzień Świąt.
Przepis na zupę grzybową wigilijną
Zupa grzybowa wigilijna to klasyczne danie Świąteczne na Śląsku. Najlepsza będzie z własnoręcznie zebranych grzybów. Bardzo lubię ten moment otwarcia pudełka, w którym trzymam zasuszone. Przypomina mi się, jak zbierałyśmy je wspólnie z mamą, potem suszyłam i pachniało w całym domu… A teraz wykorzystam na Święta i podzielę się tym kulinarnym dobrem z innymi.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- ½ kg świeżych warzyw na zupę (marchew, pietruszka, seler, por; można zastąpić je 50 g suszonych warzyw)
- 2 cebule
- 50 g suszonych grzybów
- 50 g masła (¼ kostki)
- 5 łyżek łyżek natki pietruszki (świeża; posiekana)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić wywar warzywny
Jak zrobić
- Grzyby zalewam 1 l zimnej wody, moczę przez 1 godzinę. Zagotowuję całość i gotuję do miękkości.
- Warzywa kroję w kostkę i podsmażam na maśle. Jeśli korzystam z suszonych warzyw, moczę je dokładnie w wodzie, a dopiero potem smażę.
- Zalewam warzywa 2 l wody, zagotowuję i gotuję do miękkości.
- Cebulę szklę na maśle i dodaję do wywaru warzywnego.
- Kiedy grzybki zmiękną, odcedzam je z wywaru grzybowego i odstawiam. Następnie drobno kroję. Wywar grzybowy wlewam do wywaru warzywnego.
- Kiedy warzywa są już miękkie, odcedzam je z wywaru.
- Zupę doprawiam solą i pieprzem, odstawiam na 1 godzinę. Podgrzewam przed podaniem.
Wartości odżywcze
Zupę grzybową wigilijną podaje się gorącą, w talerzach lub filiżankach. Będzie znakomicie smakować z pasztecikami, np. z grzybami i kapustą, knyszami albo łazankami.
Zupa grzybowa wigilijna przepis
W niektórych domach zupę grzybową wigilijną rozprowadza się też śmietaną, tak przygotowuje ją np. mama mojego przyjaciela, Edwarda. Jednak klasyczna wersja tej potrawy powinna być czysta, o pięknym, ciemnobrązowym kolorze. Bez rozjaśniających dodatków. Która pojawi się u Was?
Bardzo jestem ciekawa, czy taka postna zupa grzybowa zagości u Was na Święta. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak wyszła i smakowała. Jakie inne potrawy goszczą na Waszych wigilijnych stołach?
?
aha:)) dziękuję za wyjaśnienie:)
Knysze to takie małe pierożki drożdżowe: http://pozytywnakuchnia.pl/knysze-z-cebula/
a co to są knysze? ja właściwie dopiero biorę się za pieczenie. Piernik staropolski już upieczony, pierniczki też biorę się za pieczenie:) Uszka, i paszteciki też już gotowe:0
u nas w domu zawsze na Wigilię jest grzybowa – obowiązkowo 🙂 jemy ją tylko raz w roku.
Co do białego barszczu to jest to zupełnie inna zupa niż żurek – nie wolno ich mylić!!! Smakują zupełnie inaczej i mają inny skład
Piękne zdjęcie)
A ja mam na wigilię nie grzybową, a barszcz biały z grzybami. I czekam na niego cały rok 🙂
Też planuję przygotowanie barszczu białego (w sensie – na bloga, nie na Wigilię), ale jak na razie nie znalazłam żadnego przepisu, który by mnie zainspirował. Słyszałam, że taki prawdziwy barszcz biały robi się inaczej niż żurek, który też często bywa nazywany barszczem białym. A jak robi się go u Ciebie w rodzinie?
Uwielbiam!U nas zawsze grzybowa 🙂
Dorotko, u mnie na Wigilię obowiązkowo barszczyk, ale grzybową zupę bardzo lubię 🙂
A u nas full wypas 😉 Podajemy troche barszczyku w filizankach do uszek, a zupe grzybowa na glebokim talerzu! W koncu powinno byc 12 potraw, no nie ?