Brytyjski custard, znany też jako sos angielski. Jeden z smaczniejszych sosów do naleśników, choć nie tylko z nimi się go zestawia. Przygotowany na bazie mleka i żółtek, przez Brytyjczyków i Amerykanów podawany do wielu słodkości. Można przygotować i zostawić do wykorzystania na potem lub podać od razu, na ciepło. Pięknie pachnie wanilią, a słodycz klasycznie zawdzięcza dodatkowi cukru. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można też wykorzystać do posłodzenia ksylitol lub erytrytol. Zobaczcie jak zrobić custard krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na pyszne desery
Uwielbiam go z naleśnikami amerykańskimi. Jadłam też niejeden raz jako dodatek do szarlotki. Ma cudownie kremową konsystencję. Sos angielski nadaje się też świetnie do lodów. A może warto byłoby spróbować polać nim ciepłe gofry z owocami i bitą śmietaną? Jeszcze nie próbowałam, ale z pewnością będzie to strzał w dziesiątkę! Czy jest trudny do zrobienia? Na pewno potrzeba odrobiny wprawy do ubicia żółtek na parze. Cierpliwość i, przede wszystkim, brak pośpiechu, są wskazane. Zwłaszcza że krem angielski spokojnie możecie przygotować z wyprzedzeniem, a potem przechowywać w lodówce i wykorzystywać również na zimno.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 3 żółtka
- ⅓ szklanki cukru
- 1¼ szklanki mleka (gorące)
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii (lub miąższ z 1 laski wanilii + 1 łyżka rumu)
- 1 łyżka masła (o temperaturze pokojowej)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- Żółtka podgrzewam w rondlu, który unoszę nad większym garnkiem, w którym powoli gotuje się woda (podgrzewanie na parze). Mieszam widelcem w trakcie podgrzewania.
- Po ok. 1 minucie, gdy żółtka zgęstnieją, dodaję stopniowo cukier. Cały czas mocno mieszam widelcem i trzymam rondel na parze.
- Cieniutką strużką, cały czas trzymając rondel na parze i energicznie ubijając masę, dolewam mleko.
- Przekładam rondel na palnik i na średnim ogniu, mieszając cały czas sos łyżką (najlepiej drewnianą), podgrzewam nadal. UWAGA: Nie wolno zagotować sosu!
- Gdy sos jest na tyle gęsty, że przywiera do łyżki, zdejmuję z ognia.
- Dodaję wanilię i rum lub ekstrakt oraz masło. Mieszam do połączenia składników.
- Sos angielski serwuję na ciepło lub zimno, z ciastem, deserem lub jako polewę do naleśników.
Wartości odżywcze
Bardzo jestem ciekawa, czy mieliście go już okazję wcześniej spróbować. A może teraz przygotowujecie po raz pierwszy? Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, z czym go podacie :).
U mnie coś poszło nie tak. Po pół godzinie mieszania na ogniu, poddałem się. Nie chciał za nic zgęstnieć 🙁 W smaku dobre, ale za rzadki :-((
To jest tak pyszny custard, że cały ma się ochotę od razu skonsumować, bez opamiętania! 😉 Trudno się powstrzymać!
Długo taki sos by u mnie nie postał – uwielbiam wszystko, co smakuje wanilią 🙂